Spis treści
Zamieszanie z kredytem na Start
Co prawda padła obietnica z ust ministra Krzysztofa Paszyka, że program oferujący dopłaty do kredytów hipotecznych zostanie wprowadzony w połowie stycznia 2025 roku, ale co chwile kolejne instytucje zgłaszają swoje obawy, że kolejny program na pierwsze mieszkanie doprowadzi do wzrostu, i tak już wysokich, cen nieruchomości. Wątpliwości zostały już zgłoszone przez Narodowy Bank Polski, Ministerstwo Finansów i wielu ekonomistów. Na kolejne ruchy rządu musimy zaczekać do września i wtedy zobaczymy jak postępują prace z programem.
Poza obietnicą wprowadzenia programu 15.01.2025, w ostatnim czasie mogliśmy też poznać nowe zasady kredytu na Start.
Kredyty hipoteczne najdroższe w Europie
Emocjonujemy się Igrzyskami Olimpijskimi i śledzimy tabelę medalową a w tym czasie oprocentowanie kredytów hipotecznych w Polsce lideruje w mało chwalebnej tabeli. Przez wiele miesięcy Węgry były liderem z najdroższym oprocentowaniem ale teraz na szczycie możemy zobaczyć oprocentowanie, które proponują polskie banki. Jak podaje portal 300gospodarka.pl: „Oprocentowanie nowo udzielanych kredytów mieszkaniowych to w Polsce średnio 7,83 proc., wyliczył Europejski Bank Centralny. Tak dużych odsetek nie biorą banki w żadnym kraju Unii Europejskiej. Pod względem kosztów kredytu jesteśmy niekwestionowanym liderem.”
WIBOR 1M coraz bardziej popularny
Dopiero co informowałem, że pierwszy bank zaczął używać 1 miesięcznego wskaźnika WIBOR a już kolejny wprowadza. ING Bank poinformował, że od 5 sierpnia wycofuje wskaźnik WIRON i wraca do „starego” wskaźnika WIBOR.
W chwili, kiedy ogłoszono, że WIRON nie będzie jednak nowym wskaźnikiem ING wycofał go z umów kredytów firmowych. Natomiast teraz przyszedł czas na kredyty hipoteczne. Miejmy nadzieje, że wraz z powrotem WIBORu powróci też zmienne oprocentowanie do oferty banku.
Co zastąpi WIBOR?
Jak podała Polska Agencja Prasowa, Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników zakończył fazę zbierania analiz i w ciągu kilku dni ma wyłonić następcę WIBORu. Po falstarcie z WIRONem, gdzie kilka banków wprowadziło już go do oferty, miejmy nadzieje, że zostanie wybrany najbardziej optymalny wskaźnik.
Ceny mieszkań zaczynają spadać
Jak podaje Rzeczypospolita, powołując się na raport Expandera i Rentier.io, sprzedający nieruchomości zaczynają obniżać ceny w ogłoszeniach. „W czerwcu spadki odnotowaliśmy w 10 z 17 analizowanych miast. Ten spadek może być początkiem dwóch – trzech lat stagnacji – oceniają eksperci. – Widać jednak również czynniki, które po raz kolejny mogą podbić ceny mieszkań”.
Rekordowe ilości mieszkań na sprzedaż
Polecam przeczytać ciekawe opracowanie Cushman & Wakefield, która jest globalną firmą doradczą w sektorze nieruchomości. Tam między innymi możemy znaleźć informacje o rosnącej ilości mieszkań, które znajdują się w ofercie sprzedaży, zarówno na rynku pierwotnym jak i na rynku wtórnym.
„Pierwszy kwartał tego roku przyniósł historycznie najwyższą kwartalną liczbę, jeśli chodzi o start budowy nowych mieszkań. W okresie od stycznia do marca deweloperzy rozpoczęli realizację prawie 42 tys. mieszkań. To o 79% więcej niż w odpowiadającym okresie 2023 roku i o 33% więcej niż w 2022 roku. Ponadto firmy deweloperskie otrzymały pozwolenia na budowę o 45% więcej mieszkań rdr.”