Łukasz Sroczyński

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Rosnące raty kredytów mogą spowodować, że wiele osób może znaleźć się w trudnej sytuacji finansowej. Z pomocą przychodzi Bank Gospodarstwa Krajowego, który w ramach rządowego programu dał możliwość skorzystania z pożyczki, z której nawet 22 tys. zł może być bezzwrotne.

Wsparcie może być przyznane jeśli spełniony jest chociaż jeden z poniższych warunków:

– w dniu złożenia wniosku masz status bezrobotnego, straciłeś pracę lub pracę stracił jeden z kredytobiorców, w przypadku gdy kredyt jest wspólny (z wykluczeniem rozwiązania przez kredytobiorcę umowy o pracę za wypowiedzeniem lub rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy kredytobiorcy)

– rata kredytu wzrosła i wynosi 50% dochodów twojego gospodarstwa domowego

– miesięczny dochód po odjęciu raty kredytu nie przekracza 1552 zł dla gospodarstwa jednoosobowego lub 1200 zł na każdą osobę dla gospodarstwa wieloosobowego (limity na 2022 rok)

Ze wsparcia nie można skorzystać jeśli ma się (lub miało w ostatnich 6 miesiącach) więcej niż jedno mieszkanie lub dom, utrata pracy wynika ze zwolnienia bez wypowiedzenia z winy pracownika, albo pracownik sam złożył wypowiedzenie, a ponadto nie można korzystać ze wsparcia dłużej niż 36 miesięcy. Fundusz nie pomoże nam też w sytuacji, gdy zbyt długo zwlekaliśmy z prośbą o pomoc i umowa kredytu została już wypowiedziana, oraz wtedy gdy jest się w trakcie otrzymywania świadczenia z tytułu ubezpieczenia od utraty pracy.

W ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców można uzyskać pomoc, która:

  • będzie wypłacana na okres określony we wniosku, ale nie dłuższy niż 36 miesięcy;
  • udzielana jest na indywidualnie ustalaną kwotę. Nie może jednak być wyższa niż 2 tys. zł miesięcznie;
  • jest przekazywana bankowi, który udzielił kredytu mieszkaniowego;
  • może być przekazywana przez krótszy okres, jeśli przed terminem 36 miesięcy wystąpią przesłanki wykluczające otrzymywanie wsparcia (np. kredytobiorca znalazł zatrudnienie, a posiadanie statusu osoby bezrobotnej było warunkiem otrzymania wsparcia).

Po okresie korzystania z wsparcia następują dwa lata, kiedy można złapać oddech i dopiero po tym okresie następuje spłata. Kwotę dzieli się na 144 równe i nieoprocentowane raty. Jeśli bez opóźnienia spłaconych zostanie 100 rat, pozostałą część pomocy umarza się.

Aby otrzymać taką pomoc, należy udać się do banku, w którym mieliśmy udzielony kredyt hipoteczny na zakup mieszkania czy domu. To właśnie ten bank zajmie się wtedy wszystkimi formalnościami i to do niego też ewentualnie spłacać będzie trzeba pożyczkę, którą otrzymamy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne marzec 2024 - lukaszsroczynski.pl - foto: Poznań, Bałtyk

Kredyty hipoteczne marzec 2024

1 marca 2024

Co z wakacjami kredytowymi? Kiedy będzie kredyt 0 procent? Padł...

Czytaj dalej
Kredyt na remont nieruchomości - kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny?

Kredyt na remont – gotówkowy czy hipoteczny?

19 lutego 2024

Który rodzaj kredytu na remont jest bardziej korzystny i od...

Czytaj dalej
800+ jako dochód do zdolności kredytowej? Zestawienie podejścia 8 największych banków do wpływów z programu Rodzina 800+

Czy 800+ wpływa na zdolność kredytową?

8 lutego 2024

Dzieci są dla rodziców wielką radością ale przy obliczaniu zdolności...

Czytaj dalej
Kronika Pośrednika - Kredyty Hipoteczne LUTY 2024 (na fotografii Poznań, widok z Collegium Altum w kierunku Łazarza)

Kredyty hipoteczne luty 2024

1 lutego 2024

Jaki tu spokój… Nic się nie dzieje… Prawie miesiąc minął...

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję