Łukasz Sroczyński

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Rosnące raty kredytów mogą spowodować, że wiele osób może znaleźć się w trudnej sytuacji finansowej. Z pomocą przychodzi Bank Gospodarstwa Krajowego, który w ramach rządowego programu dał możliwość skorzystania z pożyczki, z której nawet 22 tys. zł może być bezzwrotne.

Wsparcie może być przyznane jeśli spełniony jest chociaż jeden z poniższych warunków:

– w dniu złożenia wniosku masz status bezrobotnego, straciłeś pracę lub pracę stracił jeden z kredytobiorców, w przypadku gdy kredyt jest wspólny (z wykluczeniem rozwiązania przez kredytobiorcę umowy o pracę za wypowiedzeniem lub rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy kredytobiorcy)

– rata kredytu wzrosła i wynosi 50% dochodów twojego gospodarstwa domowego

– miesięczny dochód po odjęciu raty kredytu nie przekracza 1552 zł dla gospodarstwa jednoosobowego lub 1200 zł na każdą osobę dla gospodarstwa wieloosobowego (limity na 2022 rok)

Ze wsparcia nie można skorzystać jeśli ma się (lub miało w ostatnich 6 miesiącach) więcej niż jedno mieszkanie lub dom, utrata pracy wynika ze zwolnienia bez wypowiedzenia z winy pracownika, albo pracownik sam złożył wypowiedzenie, a ponadto nie można korzystać ze wsparcia dłużej niż 36 miesięcy. Fundusz nie pomoże nam też w sytuacji, gdy zbyt długo zwlekaliśmy z prośbą o pomoc i umowa kredytu została już wypowiedziana, oraz wtedy gdy jest się w trakcie otrzymywania świadczenia z tytułu ubezpieczenia od utraty pracy.

W ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców można uzyskać pomoc, która:

  • będzie wypłacana na okres określony we wniosku, ale nie dłuższy niż 36 miesięcy;
  • udzielana jest na indywidualnie ustalaną kwotę. Nie może jednak być wyższa niż 2 tys. zł miesięcznie;
  • jest przekazywana bankowi, który udzielił kredytu mieszkaniowego;
  • może być przekazywana przez krótszy okres, jeśli przed terminem 36 miesięcy wystąpią przesłanki wykluczające otrzymywanie wsparcia (np. kredytobiorca znalazł zatrudnienie, a posiadanie statusu osoby bezrobotnej było warunkiem otrzymania wsparcia).

Po okresie korzystania z wsparcia następują dwa lata, kiedy można złapać oddech i dopiero po tym okresie następuje spłata. Kwotę dzieli się na 144 równe i nieoprocentowane raty. Jeśli bez opóźnienia spłaconych zostanie 100 rat, pozostałą część pomocy umarza się.

Aby otrzymać taką pomoc, należy udać się do banku, w którym mieliśmy udzielony kredyt hipoteczny na zakup mieszkania czy domu. To właśnie ten bank zajmie się wtedy wszystkimi formalnościami i to do niego też ewentualnie spłacać będzie trzeba pożyczkę, którą otrzymamy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Webinar o Bezpiecznym Kredycie 2 procent - zapowiedź (bankier.pl)

Bezpieczny Kredyt 2 procent – wszystko, o co boisz się zapytać

22 września 2023

Na portalu finansowym Bankier.pl 4 października 2023 będzie Dniem mieszkaniowym....

Czytaj dalej
"Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok" "lukaszsroczynski.pl" pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Wakacje kredytowe 2024 – zapowiedź

20 września 2023

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o przedłużeniu wakacji kredytowych na kolejny,...

Czytaj dalej
Bezpieczny Kredyt w mBanku

Bezpieczny Kredyt 2 procent w mBanku

14 września 2023

Od dzisiaj mBank to kolejny bank, który w swojej ofercie...

Czytaj dalej
Obniżka stóp procentowych o 0.75pp. do poziomu 6,00% - jak wpłynie na raty kredytu (hipotecznego?) Wykres przedstawiający stopę referencyjną NBP na przestrzeni lat

Spadek stóp procentowych – jak wpłynie na raty kredytu hipotecznego?

11 września 2023

Rada Polityki Pieniężnej na czele z Prezesem Glapińskim zaskoczyła wszystkich....

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję