Łukasz Sroczyński

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Rosnące raty kredytów mogą spowodować, że wiele osób może znaleźć się w trudnej sytuacji finansowej. Z pomocą przychodzi Bank Gospodarstwa Krajowego, który w ramach rządowego programu dał możliwość skorzystania z pożyczki, z której nawet 22 tys. zł może być bezzwrotne.

Wsparcie może być przyznane jeśli spełniony jest chociaż jeden z poniższych warunków:

– w dniu złożenia wniosku masz status bezrobotnego, straciłeś pracę lub pracę stracił jeden z kredytobiorców, w przypadku gdy kredyt jest wspólny (z wykluczeniem rozwiązania przez kredytobiorcę umowy o pracę za wypowiedzeniem lub rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy kredytobiorcy)

– rata kredytu wzrosła i wynosi 50% dochodów twojego gospodarstwa domowego

– miesięczny dochód po odjęciu raty kredytu nie przekracza 1552 zł dla gospodarstwa jednoosobowego lub 1200 zł na każdą osobę dla gospodarstwa wieloosobowego (limity na 2022 rok)

Ze wsparcia nie można skorzystać jeśli ma się (lub miało w ostatnich 6 miesiącach) więcej niż jedno mieszkanie lub dom, utrata pracy wynika ze zwolnienia bez wypowiedzenia z winy pracownika, albo pracownik sam złożył wypowiedzenie, a ponadto nie można korzystać ze wsparcia dłużej niż 36 miesięcy. Fundusz nie pomoże nam też w sytuacji, gdy zbyt długo zwlekaliśmy z prośbą o pomoc i umowa kredytu została już wypowiedziana, oraz wtedy gdy jest się w trakcie otrzymywania świadczenia z tytułu ubezpieczenia od utraty pracy.

W ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców można uzyskać pomoc, która:

  • będzie wypłacana na okres określony we wniosku, ale nie dłuższy niż 36 miesięcy;
  • udzielana jest na indywidualnie ustalaną kwotę. Nie może jednak być wyższa niż 2 tys. zł miesięcznie;
  • jest przekazywana bankowi, który udzielił kredytu mieszkaniowego;
  • może być przekazywana przez krótszy okres, jeśli przed terminem 36 miesięcy wystąpią przesłanki wykluczające otrzymywanie wsparcia (np. kredytobiorca znalazł zatrudnienie, a posiadanie statusu osoby bezrobotnej było warunkiem otrzymania wsparcia).

Po okresie korzystania z wsparcia następują dwa lata, kiedy można złapać oddech i dopiero po tym okresie następuje spłata. Kwotę dzieli się na 144 równe i nieoprocentowane raty. Jeśli bez opóźnienia spłaconych zostanie 100 rat, pozostałą część pomocy umarza się.

Aby otrzymać taką pomoc, należy udać się do banku, w którym mieliśmy udzielony kredyt hipoteczny na zakup mieszkania czy domu. To właśnie ten bank zajmie się wtedy wszystkimi formalnościami i to do niego też ewentualnie spłacać będzie trzeba pożyczkę, którą otrzymamy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne czerwiec 2024 - lukaszsroczynski.pl - fotografia: Poznań (ul. Święty Marcin)

Kredyty hipoteczne czerwiec 2024

1 czerwca 2024

Od 1 czerwca korzystać można z wakacji kredytowych! Co nowego...

Czytaj dalej
Kredyt obrotowy dla firmy - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Kredyt obrotowy dla firmy

24 maja 2024

Czym się wyróżnia? Jakie są opcje spłaty i jak uzyskać...

Czytaj dalej
Wakacje kredytowe 2024 - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Wakacje kredytowe 2024 – zasady

7 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - najważniejsze informacje w jednym miejscu. Jak...

Czytaj dalej
Kredyt hipoteczny a rozwód -kto spłaci raty kredytu? -4 sposoby na rozwiązanie problemu z kredytem hipotecznym po rozwodzie -jak przejąć kredyt po rozwodzie? -brak zdolności kredytowej do samodzielnej spłaty po rozwodzie - co zrobić? lukaszsroczynski.pl

Kredyt hipoteczny a rozwód

14 kwietnia 2024

Jak rozwiązać problemy z kredytem hipotecznym po rozwodzie?

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję