Łukasz Sroczyński

Zdolność kredytowa

Profil kredytobiorcy   

O kredyt starać się może każdy, ale nie każdy jest w stanie go uzyskać. Bank w oparciu o przepisy prawa oraz  rekomendacje m.in. KNF tworzy własną politykę kredytową. Na jej podstawie weryfikuje, czy jesteś osobą, której sytuacja finansowa umożliwi spłatę rat kredytu. Dlatego bank może oczekiwać od Ciebie informacji, zgodnie z którymi zostaniesz uznany za wiarygodnego i wypłacalnego kredytobiorcę. Spodziewaj się więc pytań o: 

  • wysokość dochodów i posiadany majątek własny,
  • formy zatrudnienia lub rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej,
  • długość okresu zatrudnienia lub istnienia firmy na rynku,  
  • wielkość rodziny, 
  • posiadane zobowiązania kredytowe,
  • a także o: dane osobowe, miejsce zamieszkania czy zameldowania pod stałym adresem.
     

Na ich podstawie bank oceni, czy Twój profil kredytobiorcy odpowiada charakterystyce rzetelnego dłużnika. Pamiętaj, że instytucja nie ograniczy się wyłącznie do dokumentów, które dostarczysz, może także sprawdzić Twoją historię kredytową czy regularności opłat za prąd bądź telefon. 

Gdzie pracujesz? O pracy i płacy  

Twoje średnie dochody miesięczne stanowią informację dla banku, czy w osiąganej kwocie zmieści się spłata miesięcznej raty kredytu. Brak dochodów lub ich zbyt niski poziom mogą zamknąć Ci drogę do wsparcia finansowego. Banki różnie oceniają zdolność kredytową bywa, że rodzaj umowy jaka wiąże Cię z pracodawcą nie ma dla nich znaczenia. Bywa też na odwrót i jest to ważny składnik zdolności.

Ile wydajesz? Dochody kontra wydatki   

To co miesięcznie zostaje Ci w portfelu po stałych wydatkach, wiele mówi o Twojej zdolności kredytowej. By przekonać się, czy spłacisz zobowiązanie, bank odejmie od Twoich dochodów netto rachunki za gaz, prąd, telefon oraz wydatki na jedzenie, benzynę, a nawet okazjonalne prezenty. Wysokość kosztów stałych deklarujesz sam, ale bank może je podnieść, gdy uzna za zbyt niskie w stosunku do ustalonych przez siebie minimalnych kwot utrzymania. Różnica między dochodem a wydatkami powinna przewyższać szacunkową wielkość miesięcznej raty kredytu wraz z odsetkami (i ewentualną różnicę kursów w przypadku kredytu walutowego). O tym czy stać Cię na kredyt decyduje stosunek twoich dochodów oraz zobowiązań. Jednak każdy z nas jest mierzony tutaj inna miarą. Przykładowo jeżeli zarobki wynoszą 3000 zł, a comiesięczne zobowiązania pochłaniają 50% zarobków, to po uiszczeniu ich pozostaje1500 zł. Jednak zarobki mogą wynosić 6000 zł i comiesięczne zobowiązania również kształtować się na poziomie 50% zarobków, w tym wypadku „na życie” pozostaje 3000 zł, a to sprawia że zdolność jest wyższa.

Żyjesz „na kredyt”? Inne pożyczki 

Spłacasz aktualnie jakieś kredyty? Posiadasz kartę kredytową? A może masz debet na koncie? Każde zobowiązanie ma wpływ na Twoją zdolności kredytową. Każdy kredyt (także ten ruchomy, taki jak karta czy debet) jest doliczany do Twoich obciążeń finansowych. Alimenty i polisa na życie to kolejne obciążenia, które generują stały miesięczny wydatek. W większości banków na równi z posiadanym kredytem traktowane jest też poręczenie kredytu. Jednak zaświadczenie, że poręczony kredyt jest obsługiwany terminowo, może odciążyć Twoją zdolność kredytową.

Singiel czy w związku? Rodzina a kredyt

Co dwie głowy to nie jedna – wystąpienie o kredyt wspólnie z małżonkiem to szansa na podniesienie zdolności kredytowej. Wasze dochody mogą się sumować. Każdy kolejny członek naszej rodziny, który nie ukończył 18 roku życia, może zadziałać zupełnie odwrotnie. Dzieci generują bowiem wyższe koszty stałe. Jeśli jednak żyjesz pod jednym dachem w rodzinie wielopokoleniowej, zdolność kredytowa może zostać rozłożona na liczbę pracujących osób, gdy rodzina poręczy Twój kredyt swoim majątkiem.

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Nowa ustawa deweloperska -Deweloperski Fundusz Gwarancyjny i inne nowości -Kiedy można odstąpić od umowy? -Prospekt informacyjny - więcej wiadomości i bez wnioskowania -Wzrosną ceny na rynku pierwotnym? Fotografia: Poznań, inwestycja przy ul. Bułgarskiej

Nowa ustawa deweloperska wchodzi w życie

2 lipca 2024

Od 2 lipca 2024 kończy się trwający przez ostatnie dwa...

Czytaj dalej
Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne lipiec 2024 - lukaszsroczynski.pl - foto: Poznań, widok z Collegium Altum w kierunku dzielnicy Łazarz

Kredyty hipoteczne lipiec 2024

1 lipca 2024

Banki ostrzegają przed nieuprawnionym korzystaniem z wakacji kredytowych W obecnym...

Czytaj dalej
Zmiany w FWK: mniej restrykcyjne wymagania, zwiększone limity wsparcia, korzystniejsze warunki wsparcia

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – zmiany

21 czerwca 2024

Sprawdź szczegóły zmian wprowadzonych w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Czytaj dalej
Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne czerwiec 2024 - lukaszsroczynski.pl - fotografia: Poznań (ul. Święty Marcin)

Kredyty hipoteczne czerwiec 2024

1 czerwca 2024

Od 1 czerwca korzystać można z wakacji kredytowych! Co nowego...

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję