Łukasz Sroczyński

Wakacje kredytowe 2024 – zapowiedź

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok! lukaszsroczynski.pl

Wakacje kredytowe 2024 – dostępne od 1.06. Wejdź w link prowadzący do aktualnego artykułu i przeczytaj, jakie są zasady programu, kto może skorzystać, ile razy i jak obliczyć wskaźnik dochodowy.

—————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o przedłużeniu wakacji kredytowych na kolejny, 2024 rok.

W dzisiejszej (20.09) rozmowie z reporterem Premier potwierdził, że decyzja już zapadła.

„Decyzja w tej sprawie już jest. Przedłużamy wakacje kredytowe na cały przyszły rok. Będziemy stosowali kryterium dochodowe. Nie chcemy, aby mogli z nich skorzystać ci, którzy są bardziej zamożni, bardziej majętni. Ci, których stać na spłatę, niech spłacają.”

Po ostatniej obniżce stóp procentowych o 0.75pp były wątpliwości czy wakacje kredytowe będą kontynuowane, ale dzisiejsze słowa premiera jednoznacznie potwierdzają, że jednak taka opcja będzie. Opracowywane jest jednak kryterium dochodowe, ponieważ w 2024 roku nie będzie to już program dostępny dla wszystkich a w zależności od osiąganych dochodów. Jakie będą kryteria dochodowe? Nad tym rząd jeszcze pracuje.

Kryterium dochodowe wg ZBP

Propozycją strony bankowej jest zastosowanie wskaźnika relacji poziomu zadłużenia do przychodów gospodarstwa domowego. Jako przykład podają Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, z którego skorzystać możemy jeśli rata jest wyższa niż 50% dochodów.

Naszym zdaniem to kryterium tak samo powinno być zastosowane do wakacji kredytowych. – tak na temat kryterium dochodowego wypowiedział się przedstawiciel banków, prezes Związku Banku Polskich, Tadeusz Białek.

Na czym polegają wakacje kredytowe?

Przypomnę w kilku zdaniach na czym polegają wakacje kredytowe. Jest to zawieszenie całej raty kapitałowo-odsetkowej. W miesiącach, gdy decydujemy się na wakacje kredytowe bank nie pobiera z naszego konta zobowiązania. Skorzystanie z wakacji kredytowych wiąże się z wydłużeniem całkowitego okresu kredytu, bez żadnych dodatkowych kosztów. To tak pokrótce – przy inauguracji wakacji kredytowych w końcówce lipca poprzedniego, 2022 roku opublikowałem e-book („Wakacje kredytowe” – co należy wiedzieć? – link do bezpłatnego pobrania) w którym znajduje się sporo wiedzy dla przyszłych „urlopowiczów” 🙂 Część pytań oczywiście już nieaktualna, natomiast wciąż można znaleźć tam sporo wartościowej wiedzy, np. jak z pomocą wakacji kredytowych zyskać na spłacie kredytu.

Pamiętajmy, że póki co zapowiedź wakacji kredytowych na 2024 jest polityczna, ponieważ decyzję podejmować będzie Sejm w nowym, powyborczym składzie osobowym.

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Wakacje kredytowe 2024 - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Wakacje kredytowe 2024 – zasady

7 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - najważniejsze informacje w jednym miejscu. Jak...

Czytaj dalej
Kredyt hipoteczny a rozwód -kto spłaci raty kredytu? -4 sposoby na rozwiązanie problemu z kredytem hipotecznym po rozwodzie -jak przejąć kredyt po rozwodzie? -brak zdolności kredytowej do samodzielnej spłaty po rozwodzie - co zrobić? lukaszsroczynski.pl

Kredyt hipoteczny a rozwód

14 kwietnia 2024

Jak rozwiązać problemy z kredytem hipotecznym po rozwodzie?

Czytaj dalej
Kredyt #naSTART - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Kredyt #naStart – projekt ustawy

9 kwietnia 2024

Start programu zapowiedziano na drugą połowę 2024 roku.

Czytaj dalej
Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne - kwiecień 2024 - foto: Poznań (Urząd Miasta)

Kredyty hipoteczne kwiecień 2024

1 kwietnia 2024

Wakacje kredytowe już za miesiąc? Czy stopy procentowe spadną do...

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję