Łukasz Sroczyński

Wakacje kredytowe 2024 – zapowiedź

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok! lukaszsroczynski.pl

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o przedłużeniu wakacji kredytowych na kolejny, 2024 rok.

W dzisiejszej (20.09) rozmowie z reporterem Premier potwierdził, że decyzja już zapadła.

„Decyzja w tej sprawie już jest. Przedłużamy wakacje kredytowe na cały przyszły rok. Będziemy stosowali kryterium dochodowe. Nie chcemy, aby mogli z nich skorzystać ci, którzy są bardziej zamożni, bardziej majętni. Ci, których stać na spłatę, niech spłacają.”

Po ostatniej obniżce stóp procentowych o 0.75pp były wątpliwości czy wakacje kredytowe będą kontynuowane, ale dzisiejsze słowa premiera jednoznacznie potwierdzają, że jednak taka opcja będzie. Opracowywane jest jednak kryterium dochodowe, ponieważ w 2024 roku nie będzie to już program dostępny dla wszystkich a w zależności od osiąganych dochodów. Jakie będą kryteria dochodowe? Nad tym rząd jeszcze pracuje.

Kryterium dochodowe wg ZBP

Propozycją strony bankowej jest zastosowanie wskaźnika relacji poziomu zadłużenia do przychodów gospodarstwa domowego. Jako przykład podają Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, z którego skorzystać możemy jeśli rata jest wyższa niż 50% dochodów.

Naszym zdaniem to kryterium tak samo powinno być zastosowane do wakacji kredytowych. – tak na temat kryterium dochodowego wypowiedział się przedstawiciel banków, prezes Związku Banku Polskich, Tadeusz Białek.

Na czym polegają wakacje kredytowe?

Przypomnę w kilku zdaniach na czym polegają wakacje kredytowe. Jest to zawieszenie całej raty kapitałowo-odsetkowej. W miesiącach, gdy decydujemy się na wakacje kredytowe bank nie pobiera z naszego konta zobowiązania. Skorzystanie z wakacji kredytowych wiąże się z wydłużeniem całkowitego okresu kredytu, bez żadnych dodatkowych kosztów. To tak pokrótce – przy inauguracji wakacji kredytowych w końcówce lipca poprzedniego, 2022 roku opublikowałem e-book („Wakacje kredytowe” – co należy wiedzieć? – link do bezpłatnego pobrania) w którym znajduje się sporo wiedzy dla przyszłych „urlopowiczów” 🙂 Część pytań oczywiście już nieaktualna, natomiast wciąż można znaleźć tam sporo wartościowej wiedzy, np. jak z pomocą wakacji kredytowych zyskać na spłacie kredytu.

Pamiętajmy, że póki co zapowiedź wakacji kredytowych na 2024 jest polityczna, ponieważ decyzję podejmować będzie Sejm w nowym, powyborczym składzie osobowym.

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne grudzień 2023, Poznań

Kredyty hipoteczne grudzień 2023

1 grudnia 2023

Bezpieczny Kredyt – rząd zwiększa budżet Dzisiaj rząd Mateusza Morawieckiego...

Czytaj dalej
Bezpieczny Kredyt 2proc. w Santander Bank, foto - Poznań, napis Santander

Bezpieczny Kredyt 2 procent w Santander

29 listopada 2023

Dzisiaj do banków posiadających w swojej ofercie Bezpieczny Kredyt 2%...

Czytaj dalej
Zastrzeżenie numeru PESEL - dowód osobisty

Zastrzeżenie numeru PESEL a kredyty

17 listopada 2023

Kilka razy przytrafiła się mi i moim klientom niemiła niespodzianka...

Czytaj dalej
"Od 10 listopada Alior Bank wstrzymuje przyjmowanie zapytań dla wniosków kredytowych, w których źródło dochodu stanowi działalność gospodarcza"

Alior Bank – działalność gospodarcza nieakceptowalna

6 listopada 2023

Aktualizacja 8.11, godz. 15:30  Alior Bank przesłał do redakcji Bankier.pl...

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję