Łukasz Sroczyński

Bezpieczny Kredyt 2 procent – zmiana wysokości dopłat

Zmiana wysokości dopłat od 10.11.2023 BK2

Największą korzyścią dla kredytobiorcy w programie Bezpieczny Kredyt 2% jest dopłata do kredytu przez okres 120 miesięcy. Dzięki dopłatom z budżetu Państwa kredyt ten jest znacznie atrakcyjniejszy, niż standardowy kredyt hipoteczny. Dla porównań BK2 ze zwykłym kredytem udostępniłem specjalny kalkulator.

Jak obliczana jest dopłata do BK2?

Objęta dopłatą rata będzie obniżona o kwotę tej dopłaty. Wysokość dopłaty obliczana jest zgodnie ze wzorem:

Dopłata = saldo kredytu * (W-2%) / 12

gdzie „W” to obowiązujący w dniu ustalenia stopy oprocentowania Bezpiecznego Kredytu 2% wskaźnik średniej kwartalnej stopy procentowej. Jedyną zmienną w tym równaniu jest Wskaźnik Średniej Kwartalnej Stopy Procentowej (WKS), w równaniu oznaczony jako „W”.

WKS (czyli w naszym wzorze W) wyliczany jest na podstawie łącznej kwoty kredytów innych niż „Bezpieczny Kredyt 2 procent”, opartych na okresowo stałym oprocentowaniu i przeznaczonych na zakup lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz średniej ważonej oprocentowania tych kredytów, gdzie wagą jest kwota. WKS to 90% średniej ważonej wysokości oprocentowań kredytów z poprzedniego kwartału.

Zmiana Wskaźnika Średniej Kwartalnej (WKS) Stopy Procentowej

Po raz pierwszy od startu programu Bezpieczny Kredyt nastąpiła zmiana wskaźnika Średniej Kwartalnej Stopy Procentowej. Oficjalną informację 3 listopada 2023 opublikował Bank Gospodarstwa Krajowego. Nowy wskaźnik będzie obowiązywał przy obliczaniu dopłaty od 10 listopada.

KOMUNIKAT Banku Gospodarstwa Krajowego z dnia 3 listopada 2023r.
Na podstawie art. 9b ust. 5 ustawy z dnia 1 października 2021 r. o rodzinnym kredycie
mieszkaniowym i bezpiecznym kredycie 2% Bank Gospodarstwa Krajowego informuje, że wskaźnik
średniej kwartalnej stopy procentowej dla bezpiecznego kredytu 2% od dnia 10 listopada 2023r. wynosi 7,02 %.


Jest to pierwszy raz, gdy wskaźnik jest publikowany przez BGK. Dla kredytów BK2, które były zawierane od początku lipca WKS był obliczany w inny sposób. Liczono go na podstawie wysokości wskaźnika WIRON, obowiązującego w dniu 1 lipca 2023. Wysokość procentową dopłaty otrzymywaliśmy mnożąc jego wartość przez 1,2 i od wyniku odejmując 2. Po takich wyliczeniach wskaźnik, który był przyjęty do obliczenia dopłat wynosił 5,14%.

Czy zmiana wskaźnika wpłynie na już zawarte umowy?

Co z kredytami, których umowy już podpisano i kredytobiorcy są po spłacie pierwszych rat? Czy w takich przypadkach zmiana wskaźnika wpłynie na wysokość dopłat czy oprocentowania?

Krótko pisząc to nie, zmiana wskaźnika nie obejmuje podpisanych umów. Dla już zawartych umów obowiązuje wysokość dopłaty 5,14%. Tak wyliczone oprocentowanie i dopłaty będą obowiązywały przez najbliższe 60 rat. Po tym czasie zostaną wyliczone nowe, na kolejne 5 lat.

Jaka będzie wysokość dopłaty dla nowych umów?

Natomiast dopłaty dla wniosków składanych od 10 listopada 2023 będą podlegały już nowemu wskaźnikowi. Wysokość dopłaty dla tych kredytów wyniesie 5,02%. O tym jakie będzie oprocentowanie po zastosowaniu nowego wskaźnika dopłat okaże się dopiero po 10 listopada. Musimy pamiętać, że część banków, jak PKO BP czy Pekao SA, specjalnie dopasowało swoje oferty, aby ostateczne oprocentowanie po dopłacie wyszło 2%.

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne czerwiec 2024 - lukaszsroczynski.pl - fotografia: Poznań (ul. Święty Marcin)

Kredyty hipoteczne czerwiec 2024

1 czerwca 2024

Od 1 czerwca korzystać można z wakacji kredytowych! Co nowego...

Czytaj dalej
Kredyt obrotowy dla firmy - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Kredyt obrotowy dla firmy

24 maja 2024

Czym się wyróżnia? Jakie są opcje spłaty i jak uzyskać...

Czytaj dalej
Wakacje kredytowe 2024 - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Wakacje kredytowe 2024 – zasady

7 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - najważniejsze informacje w jednym miejscu. Jak...

Czytaj dalej
Kredyt hipoteczny a rozwód -kto spłaci raty kredytu? -4 sposoby na rozwiązanie problemu z kredytem hipotecznym po rozwodzie -jak przejąć kredyt po rozwodzie? -brak zdolności kredytowej do samodzielnej spłaty po rozwodzie - co zrobić? lukaszsroczynski.pl

Kredyt hipoteczny a rozwód

14 kwietnia 2024

Jak rozwiązać problemy z kredytem hipotecznym po rozwodzie?

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję