Łukasz Sroczyński

Refinansowanie kredytu hipotecznego – czym jest, czy warto, jak otrzymać?

Na czym polega przeniesienie kredytu hipotecznego?

Refinansowanie kredytu to nic innego jak przeniesienie kredytu z aktualnego banku do innego na lepszych warunkach. Rozwiązanie dla osób, które zastanawiają się jak zmienić swój kredyt hipoteczny. Poprzedni kredyt jest spłacany z wykorzystaniem środków pozyskanych dzięki zawarciu nowej umowy. Zobowiązanie nie wygasa, ale zmienia się kredytodawca. Taka operacja pozwoli nam obniżyć koszt odsetkowy oraz zmniejszyć ratę kredytu.

Najbardziej korzystny taki ruch będzie dla osób, które brały kredyt powyżej 80% wartości nieruchomości. Banki dla osób, które nie posiadały 20% wkładu własnego oferowały dużo gorsze warunki cenowe. Przy szybko rosnących cenach nieruchomości i jednoczesnym spłacaniu w ratach części kapitałowej okazuje się, że wystarczy często rok czy dwa aby można było ubiegać się o dużo taniej oprocentowany kredyt.

Czy refinansowanie kredytu hipotecznego zawsze jest opłacalne?

Oczywiście nie w wszystkich przypadkach będzie to ruch przynoszący zysk. Pierwotne zobowiązanie mogło być udzielone na bardzo dobrych już warunkach, a koszty związane z tym działaniem zmarginalizują ewentualne korzyści. Każdy przypadek musi być wnikliwie rozpatrzony, podliczone muszą zostać wszystkie opłaty. Przy okazji warto przemyśleć jeszcze raz czy nowy kredyt ma mieć raty stałe czy zmienne.

Jakie koszty są związane z kredytem hipotecznym refinansowym?

Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku wiąże się z wydatkami i w związku z zaciągnięciem nowego zobowiązania mogą pojawić się koszty, m.in.:

  • opłaty za wcześniejszą spłatę,
  • prowizje za udzielenie nowego finansowania,
  • opłaty wieczystoksięgowe (wykreślenie i wpisanie nowej hipoteki),
  • koszty produktów nierozerwalnie związanych z konkretnym kredytem, np. dotyczące konta osobistego.

Co jest potrzebne do refinansowania kredytu hipotecznego?

By w ogóle móc starać się o kredyt refinansowy trzeba przedstawić komplet wymaganych dokumentów. Wymogi w tym zakresie mogą się różnić pomiędzy poszczególnymi Bankami, ale na pewno przedstawić będzie trzeba:

  • umowę kredytową,
  • zaświadczenia o wysokości salda zadłużenia,
  • dokumenty finansowe,
  • wycenę nieruchomości.

Aktualnie Alior Bank ma specjalną, tańszą ofertę dla osób, które zamierzają ubiegać się o refinansowanie kredytu hipotecznego. Osoby zainteresowane zachęcam do kontaktu!

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Kredyt hipoteczny a rozwód -kto spłaci raty kredytu? -4 sposoby na rozwiązanie problemu z kredytem hipotecznym po rozwodzie -jak przejąć kredyt po rozwodzie? -brak zdolności kredytowej do samodzielnej spłaty po rozwodzie - co zrobić? lukaszsroczynski.pl

Kredyt hipoteczny a rozwód

14 kwietnia 2024

Jak rozwiązać problemy z kredytem hipotecznym po rozwodzie?

Czytaj dalej
Kredyt #naSTART - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Kredyt #naStart – projekt ustawy

9 kwietnia 2024

Start programu zapowiedziano na drugą połowę 2024 roku.

Czytaj dalej
Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne - kwiecień 2024 - foto: Poznań (Urząd Miasta)

Kredyty hipoteczne kwiecień 2024

1 kwietnia 2024

Wakacje kredytowe już za miesiąc? Czy stopy procentowe spadną do...

Czytaj dalej
KREDYT HIPOTECZNY UMOWA ZLECENIE I UMOWA O DZIEŁO -zdolność kredytowa -jak to wygląda w 11 bankach? -czy podwyższa zdolność jako dodatek do dochodu? -niezbędne dokumenty -najważniejsze w pigułce

Kredyt hipoteczny – umowa zlecenie i umowa o dzieło

11 marca 2024

Wszystko, co najważniejsze o kredycie hipotecznym na umowie zlecenie i...

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję