Łukasz Sroczyński

Wakacje kredytowe 2022 i 2023

Lipiec już blisko, a więc troszkę o wakacjach 🙂 Tym razem jednak nie o odpoczynku w tropikach pod palmami, ale o wakacjach od kredytu. 9 czerwca 2022 Sejm przegłosował ustawę wprowadzającą wakacje kredytowe w 2022 i 2023 roku. Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom – bo tak nazywa się ten projekt, została skierowana do Senatu.

Czym są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe to nic innego jak zawieszenie całej raty kapitałowo-odsetkowej. W tych miesiącach bank nie pobierze miesięcznego zobowiązania z konta. W obecnym roku, poczynając od sierpnia, raty zawiesić będzie można 4 razy (2 razy w sierpniu i wrześniu, oraz 2 razy w ostatnim kwartale). W 2023 też 4 razy (po 1 razie w każdym z kwartałów). Ile razy skorzystamy z miesięcznych wakacji to o tyle samo zostanie wydłużona całkowita spłata kredytu, bez żadnych nowych kosztów.

Kto może skorzystać z rządowego programu?

-osoby zadłużone w polskich złotych (a więc nie dotyczy to m.in. frankowiczów),

-osoby, które zawarły umowę na kredyt hipoteczny przed 1.07.2022, jeżeli termin zakończenia okresu kredytowania określony w tych umowach przypada po upływie 6 miesięcy od tej daty,

-osoby, których kredyt został przeznaczony na zakup nieruchomości dla własnych potrzeb mieszkaniowych. Niestety pozbawieni tej możliwości zostaną inwestorzy, osoby posiadające nieruchomości inwestycyjne.

Kto nie może skorzystać z wakacji kredytowych?

-osoby, które posiadają kredyty walutowe, również kredyty indeksowane lub denominowane do waluty obcej, czyli m.in. frankowicze,

-osoby zaciągające kredyt na cele inwestycyjne (np. pod wynajem),

-osoby zaciągające kredyt w ramach prowadzenia działalności gospodarczej lub na cele z nią związane (kredyt firmowy),

-wakacje nie dotyczą kredytów konsumenckich.

Jak złożyć wniosek?

Do wyboru są dwie formy – w postaci papierowej, bądź elektronicznej a więc za pomocą maila bądź bankowości elektronicznej. Umowa zostanie doręczona z dniem dostarczenia wniosku do banku na okres w nim wskazany. Wakacje kredytowe zaczną się z chwilą doręczenia kredytodawcy wniosku o zawieszenie wykonania umowy. Oznacza to, że to kredytodawca będzie związany decyzją kredytobiorcy.

Czy z powodu wakacji kredytowych mogą czekać nas jakieś nieprzyjemności?

Prawne na pewno nie, ponieważ gwarantuje to ustawa. Nie wiadomo jednak jak banki podejdą do kredytobiorców, którzy skorzystali z takiej opcji. Może być tak, że trafimy na wewnętrzną listę banku i w przypadku kolejnego kredytowania nasz wniosek może zostać odrzucony. Bo skoro nie stać nas na aktualny kredyt to dlaczego bierzemy kolejny? To są tylko przypuszczenia, a jak będzie zobaczymy.

Wakacje kredytowe – co dalej?

Mimo iż to wakacje, nie przeznaczajmy tych pieniędzy na ekskluzywne wczasy. Lato jest wiele przyjemniejsze, kiedy nie wiercą nam dziury w brzuchu niespłacone kredyty konsumenckie, czy inne dziury w budżecie domowym – nawet jeśli kosztem jest nocleg w namiocie nad jeziorem, na które dojechaliśmy rowerami (przy okazji zyska nasze zdrowie), zamiast podróży samolotem i nocek w pięciogwiazdkowym hotelu przy plaży. Tak więc, jeśli posiadamy jakieś zaległości finansowe, przerwa w spłacie zobowiązań kredytu hipotecznego stanowi doskonałą okazję na ich pokrycie.

Jeśli nie posiadamy innych długów, to jest to świetna chwila, aby zbudować poduszkę finansową – czyli odkładamy pieniądze na pokrycie niespodziewanych wydatków (np. wzrost rat przez szalejący WIBOR) lub różnego rodzaju zobowiązań na wypadek utraty źródła dochodów.

A co, jeśli nie mamy problemów z spłatami rat i, mimo że bolą szalejące wzwyż odsetki, nie stanowi to dla nas większych wyrzeczeń finansowych? Czy jest sens skorzystać z rządowej pomocy, jeśli nie mamy innego kredytu (prócz hipotecznego), a poduszka finansowa została już przez nas zbudowana? Wydaje się, że tak.

Ośmiokrotna przerwa od spłaty rat pozwoli nam zebrać kapitał, którym możemy kredyt nadpłacić, skracając w ten sposób okres spłaty raty całego kredytu, a w konsekwencji zyskać.

Aktualizacja! Osoby, które chciałyby się dowiedzieć więcej na temat wakacji kredytowych zapraszam do lektury darmowego e-booka mojego autorstwa 🙂

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Webinar o Bezpiecznym Kredycie 2 procent - zapowiedź (bankier.pl)

Bezpieczny Kredyt 2 procent – wszystko, o co boisz się zapytać

22 września 2023

Na portalu finansowym Bankier.pl 4 października 2023 będzie Dniem mieszkaniowym....

Czytaj dalej
"Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok" "lukaszsroczynski.pl" pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Wakacje kredytowe 2024 – zapowiedź

20 września 2023

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o przedłużeniu wakacji kredytowych na kolejny,...

Czytaj dalej
Bezpieczny Kredyt w mBanku

Bezpieczny Kredyt 2 procent w mBanku

14 września 2023

Od dzisiaj mBank to kolejny bank, który w swojej ofercie...

Czytaj dalej
Obniżka stóp procentowych o 0.75pp. do poziomu 6,00% - jak wpłynie na raty kredytu (hipotecznego?) Wykres przedstawiający stopę referencyjną NBP na przestrzeni lat

Spadek stóp procentowych – jak wpłynie na raty kredytu hipotecznego?

11 września 2023

Rada Polityki Pieniężnej na czele z Prezesem Glapińskim zaskoczyła wszystkich....

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję