Łukasz Sroczyński

Wakacje kredytowe 2022 i 2023

Lipiec już blisko, a więc troszkę o wakacjach 🙂 Tym razem jednak nie o odpoczynku w tropikach pod palmami, ale o wakacjach od kredytu. 9 czerwca 2022 Sejm przegłosował ustawę wprowadzającą wakacje kredytowe w 2022 i 2023 roku. Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom – bo tak nazywa się ten projekt, została skierowana do Senatu.

Czym są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe to nic innego jak zawieszenie całej raty kapitałowo-odsetkowej. W tych miesiącach bank nie pobierze miesięcznego zobowiązania z konta. W obecnym roku, poczynając od sierpnia, raty zawiesić będzie można 4 razy (2 razy w sierpniu i wrześniu, oraz 2 razy w ostatnim kwartale). W 2023 też 4 razy (po 1 razie w każdym z kwartałów). Ile razy skorzystamy z miesięcznych wakacji to o tyle samo zostanie wydłużona całkowita spłata kredytu, bez żadnych nowych kosztów.

Kto może skorzystać z rządowego programu?

-osoby zadłużone w polskich złotych (a więc nie dotyczy to m.in. frankowiczów),

-osoby, które zawarły umowę na kredyt hipoteczny przed 1.07.2022, jeżeli termin zakończenia okresu kredytowania określony w tych umowach przypada po upływie 6 miesięcy od tej daty,

-osoby, których kredyt został przeznaczony na zakup nieruchomości dla własnych potrzeb mieszkaniowych. Niestety pozbawieni tej możliwości zostaną inwestorzy, osoby posiadające nieruchomości inwestycyjne.

Jak złożyć wniosek?

Do wyboru są dwie formy – w postaci papierowej, bądź elektronicznej. Umowa zostanie doręczona z dniem dostarczenia wniosku do banku na okres w nim wskazany.

Czy z powodu wakacji kredytowych mogą czekać nas jakieś nieprzyjemności?

Prawne na pewno nie, ponieważ gwarantuje to ustawa. Nie wiadomo jednak jak banki podejdą do kredytobiorców, którzy skorzystali z takiej opcji. Może być tak, że trafimy na wewnętrzną listę banku i w przypadku kolejnego kredytowania nasz wniosek może zostać odrzucony. Bo skoro nie stać nas na aktualny kredyt to dlaczego bierzemy kolejny? To są tylko przypuszczenia, a jak będzie zobaczymy.

Wakacje kredytowe – co dalej?

Mimo iż to wakacje, nie przeznaczajmy tych pieniędzy na ekskluzywne wczasy. Lato jest wiele przyjemniejsze, kiedy nie wiercą nam dziury w brzuchu niespłacone kredyty konsumenckie, czy inne dziury w budżecie domowym – nawet jeśli kosztem jest nocleg w namiocie nad jeziorem, na które dojechaliśmy rowerami (przy okazji zyska nasze zdrowie), zamiast podróży samolotem i nocek w pięciogwiazdkowym hotelu przy plaży. Tak więc, jeśli posiadamy jakieś zaległości finansowe, przerwa w spłacie zobowiązań kredytu hipotecznego stanowi doskonałą okazję na ich pokrycie.

Jeśli nie posiadamy innych długów, to jest to świetna chwila, aby zbudować poduszkę finansową – czyli odkładamy pieniądze na pokrycie niespodziewanych wydatków (np. wzrost rat przez szalejący WIBOR) lub różnego rodzaju zobowiązań na wypadek utraty źródła dochodów.

A co, jeśli nie mamy problemów z spłatami rat i, mimo że bolą szalejące wzwyż odsetki, nie stanowi to dla nas większych wyrzeczeń finansowych? Czy jest sens skorzystać z rządowej pomocy, jeśli nie mamy innego kredytu (prócz hipotecznego), a poduszka finansowa została już przez nas zbudowana? Wydaje się, że tak.

Ośmiokrotna przerwa od spłaty rat pozwoli nam zebrać kapitał, którym możemy kredyt nadpłacić, skracając w ten sposób okres spłaty raty całego kredytu, a w konsekwencji zyskać.

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Nowa ustawa deweloperska od 1 lipca 2022

1 lipca 2022

Większość osób, z którymi współpracuję jako pośrednik kredytowy, kupuje mieszkania...

Czytaj dalej

Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?

25 czerwca 2022

Po ostatnich perturbacjach gospodarczych wiele osób chciałoby znaleźć sposób na...

Czytaj dalej

Wakacje kredytowe 2022 i 2023

14 czerwca 2022

Lipiec już blisko, a więc troszkę o wakacjach 🙂 Tym...

Czytaj dalej

BNP Paribas ogranicza kredyty hipoteczne.

31 maja 2022

BNP Paribas zapowiada opady na tegoroczny Dzień Dziecka. Od 1...

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję