Łukasz Sroczyński

Wakacje kredytowe 2022 i 2023

Lipiec już blisko, a więc troszkę o wakacjach 🙂 Tym razem jednak nie o odpoczynku w tropikach pod palmami, ale o wakacjach od kredytu. 9 czerwca 2022 Sejm przegłosował ustawę wprowadzającą wakacje kredytowe w 2022 i 2023 roku. Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom – bo tak nazywa się ten projekt, została skierowana do Senatu.

Czym są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe to nic innego jak zawieszenie całej raty kapitałowo-odsetkowej. W tych miesiącach bank nie pobierze miesięcznego zobowiązania z konta. W obecnym roku, poczynając od sierpnia, raty zawiesić będzie można 4 razy (2 razy w sierpniu i wrześniu, oraz 2 razy w ostatnim kwartale). W 2023 też 4 razy (po 1 razie w każdym z kwartałów). Ile razy skorzystamy z miesięcznych wakacji to o tyle samo zostanie wydłużona całkowita spłata kredytu, bez żadnych nowych kosztów.

Kto może skorzystać z rządowego programu?

-osoby zadłużone w polskich złotych (a więc nie dotyczy to m.in. frankowiczów),

-osoby, które zawarły umowę na kredyt hipoteczny przed 1.07.2022, jeżeli termin zakończenia okresu kredytowania określony w tych umowach przypada po upływie 6 miesięcy od tej daty,

-osoby, których kredyt został przeznaczony na zakup nieruchomości dla własnych potrzeb mieszkaniowych. Niestety pozbawieni tej możliwości zostaną inwestorzy, osoby posiadające nieruchomości inwestycyjne.

Kto nie może skorzystać z wakacji kredytowych?

-osoby, które posiadają kredyty walutowe, również kredyty indeksowane lub denominowane do waluty obcej, czyli m.in. frankowicze,

-osoby zaciągające kredyt na cele inwestycyjne (np. pod wynajem),

-osoby zaciągające kredyt w ramach prowadzenia działalności gospodarczej lub na cele z nią związane (kredyt firmowy),

-wakacje nie dotyczą kredytów konsumenckich.

Jak złożyć wniosek?

Do wyboru są dwie formy – w postaci papierowej, bądź elektronicznej a więc za pomocą maila bądź bankowości elektronicznej. Umowa zostanie doręczona z dniem dostarczenia wniosku do banku na okres w nim wskazany. Wakacje kredytowe zaczną się z chwilą doręczenia kredytodawcy wniosku o zawieszenie wykonania umowy. Oznacza to, że to kredytodawca będzie związany decyzją kredytobiorcy.

Czy z powodu wakacji kredytowych mogą czekać nas jakieś nieprzyjemności?

Prawne na pewno nie, ponieważ gwarantuje to ustawa. Nie wiadomo jednak jak banki podejdą do kredytobiorców, którzy skorzystali z takiej opcji. Może być tak, że trafimy na wewnętrzną listę banku i w przypadku kolejnego kredytowania nasz wniosek może zostać odrzucony. Bo skoro nie stać nas na aktualny kredyt to dlaczego bierzemy kolejny? To są tylko przypuszczenia, a jak będzie zobaczymy.

Wakacje kredytowe – co dalej?

Mimo iż to wakacje, nie przeznaczajmy tych pieniędzy na ekskluzywne wczasy. Lato jest wiele przyjemniejsze, kiedy nie wiercą nam dziury w brzuchu niespłacone kredyty konsumenckie, czy inne dziury w budżecie domowym – nawet jeśli kosztem jest nocleg w namiocie nad jeziorem, na które dojechaliśmy rowerami (przy okazji zyska nasze zdrowie), zamiast podróży samolotem i nocek w pięciogwiazdkowym hotelu przy plaży. Tak więc, jeśli posiadamy jakieś zaległości finansowe, przerwa w spłacie zobowiązań kredytu hipotecznego stanowi doskonałą okazję na ich pokrycie.

Jeśli nie posiadamy innych długów, to jest to świetna chwila, aby zbudować poduszkę finansową – czyli odkładamy pieniądze na pokrycie niespodziewanych wydatków (np. wzrost rat przez szalejący WIBOR) lub różnego rodzaju zobowiązań na wypadek utraty źródła dochodów.

A co, jeśli nie mamy problemów z spłatami rat i, mimo że bolą szalejące wzwyż odsetki, nie stanowi to dla nas większych wyrzeczeń finansowych? Czy jest sens skorzystać z rządowej pomocy, jeśli nie mamy innego kredytu (prócz hipotecznego), a poduszka finansowa została już przez nas zbudowana? Wydaje się, że tak.

Ośmiokrotna przerwa od spłaty rat pozwoli nam zebrać kapitał, którym możemy kredyt nadpłacić, skracając w ten sposób okres spłaty raty całego kredytu, a w konsekwencji zyskać.

Aktualizacja! Osoby, które chciałyby się dowiedzieć więcej na temat wakacji kredytowych zapraszam do lektury darmowego e-booka mojego autorstwa 🙂

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Bezpieczny Kredyt 2% startuje w lipcu? Screen z wywiady Polskie Radio 24

Bezpieczny Kredyt 2% – start 1 lipca?

13 marca 2023

Jesienne wybory mobilizują rząd aby sprawnie i szybko wprowadzić zapowiedzianą...

Czytaj dalej
Artykuł w Biznes Interia z wypowiedzią Łukasza Sroczyńskiego - pośrednika kredytowego

Ożywienie w kredytach hipotecznych

4 marca 2023

Od początku 2023, po marazmie w drugiej połowie zeszłego roku,...

Czytaj dalej
kredyty hipoteczne marzec 2023

Kredyty hipoteczne marzec 2023

1 marca 2023

Co nowego w kredytach mieszkaniowych? – zdolność kredytowa – od...

Czytaj dalej
Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy

Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy

15 lutego 2023

Kredyt hipoteczny bez wymaganego wkładu własnego dla singli, małżeństw i...

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję