Łukasz Sroczyński

Ubezpieczenie turystyczne, na wyjazd.

Hiszpania, jeśli się nie mylę rok 2009, wyjazd na turniej piłkarski juniorów, wśród których był mój syn. Słońce w pełni, jednak w dzieciakach pojawił się zapał, by wyjść nad wodę, zamiast chłodzić się w klimatyzowanym hotelu. Po kąpieli aktywnie suszyli się na plaży, odbijając piłkę. Nagle jeden z nich źle postawił nogę przy kopnięciu, potknął się i upadł. Na tyle pechowo, że złamał rękę. Jako opiekunowie ustaliliśmy, że trzeba jechać do szpitala. Kolega syna leżał tam przez góra parę dni. Szczęściem w nieszczęściu okazało się wykupione przed wyjazdem ubezpieczenie turystyczne. Ta pechowa przygoda kosztowałaby nas 40 tysięcy euro – taka kwota pojawiła się w papierach przekazanych z miejscowego szpitala. Kurs euro był nieco niższy niż teraz, jednak wciąż mówimy tu o dodatkowym koszcie rzędu ok. 160 tysięcy złotych.

Jak wciąż przekazują nam media atak rekina w Egipcie, groźny upadek w Tatrach, zarażenie Covidem w Grecji, zgubiony bagaż w Turcji, lawina w Alpach, awaria pojazdu w Chorwacji, czy złamana noga we Włoszech – to tylko niektóre z realnych problemów, które dotykają turystów na wakacjach. I nie mówimy tym razem o wakacjach kredytowych 😊

Oczywiście, choć przykre historie mogą niespodziewanie zdarzyć się każdemu, nie ma co z tego powodu panikować i porzucać swoich wakacyjnych planów. Warto jednak przezornie zastanowić się nad finansowym zabezpieczeniem wakacyjnego wyjazdu, na wypadek nieprzewidzianych „atrakcji”.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne, które funkcjonuje również pod nazwami ubezpieczenie na wyjazd, ubezpieczenie na wakacje, ubezpieczenie na ferie itp., oferuje wiele instytucji i nie trudno jest się pogubić, wyszukując najlepszą dla nas możliwość.

Nic dziwnego, jeśli szukasz ubezpieczenia w podróży na ostatnią chwilę – w branży mówi się, że robi tak większość z nas. W takim przypadku łatwo przeoczyć ważne szczegóły przy wyborze oferty. Jeśli zależy nam na samodzielnym podpisaniu ubezpieczenia warto się porządnie skoncentrować i przeanalizować propozycje na stronach choćby kilku towarzystw ubezpieczeniowych. W końcu od tego zależeć będzie nasze finansowe bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że oferty różnią się od siebie nie tylko kosztami, ale również tym, co obejmuje odszkodowanie.

Co zawiera ubezpieczenie na wyjazd?

Polisy poszczególnych placówek ubezpieczeniowych różnią się od siebie zakresem ochrony. Jednak podstawą, co do której zgodna jest większość ubezpieczalni, jest objęcie nabywcy ubezpieczenia turystycznego pokryciem kosztów na wypadek (odpukać) problemów zdrowotnych, np. kontuzji lub złamań, a także tzw. assistance, czyli pomoc w przypadku awarii samochodu.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

To zależy od zakresu działania oraz gwarantowanego limitu środków ubezpieczenia. Także długość i kierunek pobytu mają znaczenie. Bardzo upraszczając sprawę średni koszt ubezpieczenia na wyjazd wyniesie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych na osobę za dzień, jednak można znaleźć również tańsze i droższe polisy na podróże. Oczywiście istnieje też możliwość ubezpieczenia całej rodziny, co zazwyczaj jest korzystniejsze niż ubezpieczanie każdego z członków rodziny z osobna. Ubezpieczalnie oferują również różne rozszerzenia ochrony, np. na uprawianie sportów ekstremalnych, co również może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Czy ubezpieczenie turystyczne obejmuje osoby przewlekle chore?

Tak, polisa turystyczna może objąć taką osobę swoim działaniem, jednak zazwyczaj jest to regulowane za pomocą dodatkowego pakietu ubezpieczeniowego.

Możliwości szerokie, jak przy wyborze kierunku podróży

Przed zakupem ubezpieczenia na wyjazd warto wejść głębiej w temat. Na przykład – dla kogoś, kto planuje wycieczkę rowerem po Polsce, oczywistym wyborem może wydawać się, by wykupić ubezpieczenie na wakacje w Polsce. Okazuje się jednak, że dostępna jest oferta ubezpieczeniowa specjalnie dla rowerzystów.

Najważniejsze przy zakupie turystycznej polisy ubezpieczeniowej jest określenie swoich potrzeb, a następnie dostosowanie oferty do tego, czego oczekujemy – jak widać na przykładzie rowerowego ubezpieczenia przy wyborze mamy spory wachlarz możliwości.

Jeśli chciałbyś skonsultować kwestię Twojego ubezpieczenia na wakacje ze specjalistą, zapraszam do kontaktu.

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Bezpieczny Kredyt 2% startuje w lipcu? Screen z wywiady Polskie Radio 24

Bezpieczny Kredyt 2% – start 1 lipca?

13 marca 2023

Jesienne wybory mobilizują rząd aby sprawnie i szybko wprowadzić zapowiedzianą...

Czytaj dalej
Artykuł w Biznes Interia z wypowiedzią Łukasza Sroczyńskiego - pośrednika kredytowego

Ożywienie w kredytach hipotecznych

4 marca 2023

Od początku 2023, po marazmie w drugiej połowie zeszłego roku,...

Czytaj dalej
kredyty hipoteczne marzec 2023

Kredyty hipoteczne marzec 2023

1 marca 2023

Co nowego w kredytach mieszkaniowych? – zdolność kredytowa – od...

Czytaj dalej
Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy

Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy

15 lutego 2023

Kredyt hipoteczny bez wymaganego wkładu własnego dla singli, małżeństw i...

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję