Łukasz Sroczyński

Nowy rządowy program „Pierwsze Mieszkanie”

Pierwsze mieszkanie nowy program zapytaj o szczegóły pośrednika kredytowego Łukasza Sroczyńskiego

Sytuacja osób marzących o swoim mieszkaniu czy domu jest na dzisiaj nie do pozazdroszczenia. Wysokie stopy procentowe, a co za tym idzie wysokie oprocentowanie kredytu hipotecznego, i wysokie raty powodują, że wielu chętnych musi przełożyć marzenia na późniejszy okres. Wskazują na to dane z Biura Informacji Kredytowej gdzie widać znaczny, około 70%, spadek popytu na kredyt hipoteczny.

Symulacja spłaty kredytu mieszkaniowego może dziś przyprawić o zawrót głowy. Wysokość rat miesięcznych jest często poza zasięgiem, zwłaszcza dla osób, które są na początku ścieżki kariery zawodowej. Ten problem chcemy rozwiązać systemowo. Kredyt mieszkaniowy z prawem dopłaty do rat kredytu to jedno z rozwiązań przygotowanych przez MRiT – tak o aktualnej rzeczywistości mówi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

W związku z tymi ograniczeniami Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało nowy program „Pierwsze Mieszkanie”, który ma być pomocną dłonią przy zakupie pierwszego mieszkania.

Na razie znamy ogólne założenia, które pokazało ministerstwo, ale im bliżej początku startu programu tym więcej pojawiać się będzie szczegółów i modyfikacji.

W ramach tego programu rząd przygotował dwa instrumenty „Bezpieczny Kredyt 2%” oraz „Konto Mieszkaniowe”.

„Bezpieczny Kredyt 2%” – pierwsza część programu „Pierwsze mieszkanie”

Bezpieczny Kredyt 2% – założenia

Od razu może wyjaśnię, że niestety kredyt całościowo nie będzie na 2%. Dotyczy to samego oprocentowania. Do tego musimy jeszcze doliczyć marżę banku (średnio ok. 2%). Tak więc ostatecznie pieniądze będziemy mieli pożyczone na ok. 4%.

Maksymalna kwota kredytu będzie mogła wynosić 500 000zł dla singli oraz 600 000zł dla rodzin i par z dzieckiem. W przeciwieństwie do poprzednich programów nie będzie limitu ceny za metr kwadratowy nieruchomości. Także nie trzeba będzie się kierować standardem czy położeniem lokalu.

Przez pierwsze 10 lat trwania kredytu Państwo będzie dopłacało nadwyżkę do oprocentowania kredytu powyżej 2%.

Bezpieczny kredyt będzie można połączyć z istniejącym już programem Mieszkanie bez wkładu własnego.

Bezpieczny Kredyt 2% –  kto może skorzystać?

Warunkiem koniecznym jest abyśmy wcześniej nie posiadali nieruchomości (zarówno na dzień dzisiejszy jak i w przeszłości). Dotyczy to własności mieszkania czy domu, ale też spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Jest to punkt dyskwalifikujący udział w programie. Ale jeśli mamy np. małżeństwo, w którym jedna z stron była (albo dalej jest) posiadaczem nieruchomości jeszcze przed ślubem, to można skorzystać z tego programu. Wystarczy, aby warunki spełniała jedna ze stron. Skorzystać będą również mogli obcokrajowcy pod warunkiem, że prowadzą gospodarstwo domowe na terenie Polski. Jest również kryterium wiekowe – program jest przeznaczony dla osób, które nie mają jeszcze 45 lat.

Bezpieczny Kredyt 2% – jakie będą raty po skończeniu dopłat?

Tutaj oczywiście wiele zależy od okresu na jaki weźmiemy kredyt czy też oprocentowania za 10 lat. Kredyt w programie będzie udzielany w ratach malejących – a więc kapitału spłacimy w tym okresie więcej niż przy ratach równych. Przewidziane zostały dodatkowe mechanizmy ochronne – gdyby rata za 10 lat nadmiernie obciążała budżet domowy będzie możliwość indywidualnego wydłużenia okresu kredytowania o kolejne 5 lat.

Bezpieczny Kredyt 2% – przykładowe obliczenia z strony rządowej

Bezpieczny kredyt 2% – kiedy startuje?

Planowany start jest w trzecim kwartale 2023, czyli zapewne przed wyborami. Przeznaczone na ten program ma być od 800 mln zł w 2024 roku do 1,5 mld złoty w 2027 roku. Wg obliczeń specjalistów przy średniej rocznej dopłacie 40 000 zł wystarczy to dla pierwszych 20 000 kredytobiorców.

Jakie są założenia programu przedstawiłem powyżej, ale nie zniknie główna przyczyna ograniczenia akcji kredytów hipotecznych, czyli zdolność kredytowa do uzyskania kredytu.

Nie wiemy też jakie banki przystąpią do programu. Od startu „Kredytu bez wkładu własnego” trochę miesięcy już minęło i nie wszystkie banki zdecydowały się na proponowanie takich kredytów.

Więcej o „Bezpiecznym Kredycie 2%” na stronie rządu.

„Konto Mieszkaniowe” – druga część programu „Pierwsze Mieszkanie”

Konto Mieszkaniowe – dla kogo?

Takie konto będzie mógł otworzyć ten, kto nie ma i nie miał lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Odstępstwem jest sytuacja, gdy osoba posiada swoją nieruchomość, ale mieszka wraz z 2 swoimi bądź przysposobionymi dziećmi. Mieszkanie nie może jednak być większe niż:

– 50 m2 w przypadku 2 dzieci

– 75m2 w przypadku 3 dzieci

– 90 m2 w przypadku 4 dzieci

– bez ograniczeń w przypadku 5 lub większej liczby dzieci.

Konto Mieszkaniowe – założenia.

Konto Mieszkaniowe będziemy mogli założyć na okres od 3 do 10 lat. Jeśli dokonamy minimum 11 wpłat w ciągu roku, w wysokości od 500 do 2000zł otrzymamy premię od państwa. Jednak jeżeli w danym roku nie spełnimy ilościowego wymogu wpłat to niestety, premia nie będzie naliczona. Ale nie wyklucza to, aby ponownie spróbować skorzystać w roku kolejnym.

Konto Mieszkaniowe – premia od Państwa

Coś co pewnie niejednego zaciekawiło, czyli wspomniana premia 😊 Jak już wskazałem, możemy na nią liczyć jeśli uda nam się spełnić warunek 11 wpłat w roku. Ma być równa rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi zmiany wartości ceny m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Oszczędności te mają podlegać oprocentowaniu zgodnie z bankową ofertą. Uzyskane odsetki mają zostać zwolnione z tzw. podatku Belki.

Premia mieszkaniowa oraz zwolnienie z podatku będzie nam przysługiwać wyłącznie wtedy, gdy odłożone środki wypłacimy na:

-zakup pierwszego mieszkania,

-zakup lub budowę domu jednorodzinnego,

-sfinansowanie części kosztów inwestycji prowadzonej w ramach kooperatywy mieszkaniowej lub ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu,

-wkład mieszkaniowy w spółdzielni mieszkaniowej,

-partycypacje w SIM (Spółdzielcza Inwestycja Mieszkaniowa) albo TBS (Towarzystwo Budownictwa Społecznego, poprzednik SIM)

Od czasu zakończenia oszczędzania z rządowym programem przysługuje nam na to 5 lat.

Więcej informacji na temat Konta Mieszkaniowego znajdziemy na rządowej stronie.

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne czerwiec 2024 - lukaszsroczynski.pl - fotografia: Poznań (ul. Święty Marcin)

Kredyty hipoteczne czerwiec 2024

1 czerwca 2024

Od 1 czerwca korzystać można z wakacji kredytowych! Co nowego...

Czytaj dalej
Kredyt obrotowy dla firmy - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Kredyt obrotowy dla firmy

24 maja 2024

Czym się wyróżnia? Jakie są opcje spłaty i jak uzyskać...

Czytaj dalej
Wakacje kredytowe 2024 - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Wakacje kredytowe 2024 – zasady

7 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - najważniejsze informacje w jednym miejscu. Jak...

Czytaj dalej
Kredyt hipoteczny a rozwód -kto spłaci raty kredytu? -4 sposoby na rozwiązanie problemu z kredytem hipotecznym po rozwodzie -jak przejąć kredyt po rozwodzie? -brak zdolności kredytowej do samodzielnej spłaty po rozwodzie - co zrobić? lukaszsroczynski.pl

Kredyt hipoteczny a rozwód

14 kwietnia 2024

Jak rozwiązać problemy z kredytem hipotecznym po rozwodzie?

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję