Łukasz Sroczyński

Mieszkanie bez wkładu własnego

Maj to nie tylko czas matur, ale też okres początku nowego, rządowego programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”.

Aktualnie wysokie ceny nieruchomości powodują, że obowiązek posiadania własnych środków w wysokości min. 10% jest często barierą nie do przebrnięcia dla osób, które marzą o własnych czterech kątach. W ramach Nowego Ładu od 27 maja można będzie zaciągnąć kredyt na 100% nieruchomości, a obowiązkowy wkład własny będzie gwarantowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Nie wszyscy będą mogli jednak skorzystać z tych gwarancji. Program przeznaczony jest dla osób bezdzietnych (również single i pary) i posiadających jedno dziecko, które wcześniej nie miały żadnej nieruchomości na własność, a także dla osób z dwoma pociechami. W tym przypadku można posiadać nieruchomość do ograniczonego metrażu, w zależności od ilości posiadanych dzieci. Ramy wiekowe nie zostały podane, a więc skorzystać można w każdym wieku.

Celem takiego kredytu może być zakup mieszkania bądź domu, jak również zakup działki i budowa oraz wykończenie domu mieszkalnego. Jednak cena nieruchomości nie może przekroczyć poziomu określonego w ustawie. Wg stawek za I kwartał 2022 roku w Poznaniu, na rynku pierwotnym kwota za metr kwadratowy nie będzie mogła przekroczyć 7617,35 zł, dlatego tylko nieliczne nieruchomości będą brane pod uwagę.

Państwo za pośrednictwem BGK będzie gwarantować wkład własny nawet do 20%, do kwoty 100 tys. zł, natomiast kredyt musi być wzięty na min. 15 lat. 

Co ważne, w miarę jak powiększać będzie się rodzina, BGK pomoże w spłacie części gwarantowanego kredytu mieszkaniowego. Zgodnie z planem ma to nazywać się spłatą rodzinną, która wyniesie w przypadku przyjścia na świat drugiego dziecka w rodzinie 20 tys. zł, a po urodzeniu się trzeciego dziecka i kolejnego 60 tys. zł.

Tyle mówi ustawa. Nie wiadomo jeszcze, które banki będą chciały wejść w program, jakie warunki cenowe zostaną zastosowane. Aktualna sytuacja na rynku kredytów, a więc nowe rekomendacje KNF oraz rosnące stopy procentowe na pewno nie pomogą w starcie nowego programu. Mimo, iż wkład własny gwarantuje Państwo to należy pamiętać, że warunkiem koniecznym jest posiadanie zdolności kredytowej, o którą teraz jest dużo trudniej, niż jeszcze kilka miesięcy temu.

Po bliższe informacje zapraszam do kontaktu.

Aktualizacja! Od 1.03.2023 kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego jest dostępny w ramach programu Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy.

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Bezpieczny Kredyt 2% startuje w lipcu? Screen z wywiady Polskie Radio 24

Bezpieczny Kredyt 2% – start 1 lipca?

13 marca 2023

Jesienne wybory mobilizują rząd aby sprawnie i szybko wprowadzić zapowiedzianą...

Czytaj dalej
Artykuł w Biznes Interia z wypowiedzią Łukasza Sroczyńskiego - pośrednika kredytowego

Ożywienie w kredytach hipotecznych

4 marca 2023

Od początku 2023, po marazmie w drugiej połowie zeszłego roku,...

Czytaj dalej
kredyty hipoteczne marzec 2023

Kredyty hipoteczne marzec 2023

1 marca 2023

Co nowego w kredytach mieszkaniowych? – zdolność kredytowa – od...

Czytaj dalej
Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy

Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy

15 lutego 2023

Kredyt hipoteczny bez wymaganego wkładu własnego dla singli, małżeństw i...

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję