Łukasz Sroczyński

Mieszkanie bez wkładu własnego

Maj to nie tylko czas matur, ale też okres początku nowego, rządowego programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”.

Aktualnie wysokie ceny nieruchomości powodują, że obowiązek posiadania własnych środków w wysokości min. 10% jest często barierą nie do przebrnięcia dla osób, które marzą o własnych czterech kątach. W ramach Nowego Ładu od 27 maja można będzie zaciągnąć kredyt na 100% nieruchomości, a obowiązkowy wkład własny będzie gwarantowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Nie wszyscy będą mogli jednak skorzystać z tych gwarancji. Program przeznaczony jest dla osób bezdzietnych (również single i pary) i posiadających jedno dziecko, które wcześniej nie miały żadnej nieruchomości na własność, a także dla osób z dwoma pociechami. W tym przypadku można posiadać nieruchomość do ograniczonego metrażu, w zależności od ilości posiadanych dzieci. Ramy wiekowe nie zostały podane, a więc skorzystać można w każdym wieku.

Celem takiego kredytu może być zakup mieszkania bądź domu, jak również zakup działki i budowa oraz wykończenie domu mieszkalnego. Jednak cena nieruchomości nie może przekroczyć poziomu określonego w ustawie. Wg stawek za I kwartał 2022 roku w Poznaniu, na rynku pierwotnym kwota za metr kwadratowy nie będzie mogła przekroczyć 7617,35 zł, dlatego tylko nieliczne nieruchomości będą brane pod uwagę.

Państwo za pośrednictwem BGK będzie gwarantować wkład własny nawet do 20%, do kwoty 100 tys. zł, natomiast kredyt musi być wzięty na min. 15 lat. 

Co ważne, w miarę jak powiększać będzie się rodzina, BGK pomoże w spłacie części gwarantowanego kredytu mieszkaniowego. Zgodnie z planem ma to nazywać się spłatą rodzinną, która wyniesie w przypadku przyjścia na świat drugiego dziecka w rodzinie 20 tys. zł, a po urodzeniu się trzeciego dziecka i kolejnego 60 tys. zł.

Tyle mówi ustawa. Nie wiadomo jeszcze, które banki będą chciały wejść w program, jakie warunki cenowe zostaną zastosowane. Aktualna sytuacja na rynku kredytów, a więc nowe rekomendacje KNF oraz rosnące stopy procentowe na pewno nie pomogą w starcie nowego programu. Mimo, iż wkład własny gwarantuje Państwo to należy pamiętać, że warunkiem koniecznym jest posiadanie zdolności kredytowej, o którą teraz jest dużo trudniej, niż jeszcze kilka miesięcy temu.

Po bliższe informacje zapraszam do kontaktu.

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Kredyt hipoteczny 2022 - brać czy nie brać? Oto jest pytanie!

Kredyt hipoteczny – brać czy nie brać teraz? Oto jest pytanie!

14 listopada 2022

Od początku zaznaczę, że z racji pracy jako pośrednik kredytowy...

Czytaj dalej
Ubezpieczenie turystyczne u doradcy finansowego

Ubezpieczenie turystyczne, na wyjazd.

19 października 2022

Hiszpania, jeśli się nie mylę rok 2009, wyjazd na turniej...

Czytaj dalej
Jak zwiększyć zdolność kredytową? Porada pośrednik kredytowy Poznań Łukasz Sroczyński

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

6 października 2022

Czy to w planach mamy zakup nieruchomości, czy inwestycję, remont...

Czytaj dalej
Mapa drogowa WIRON (nowy WIBOR) artykuł eksperta kredytowego

Mapa drogowa wskaźnika WIRON.

28 września 2022

Kilka dni temu (23.09.22) nazwa wskaźnika WIRD, który ma zastąpić...

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję