Łukasz Sroczyński

Mieszkanie bez wkładu własnego

Maj to nie tylko czas matur, ale też okres początku nowego, rządowego programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”.

Aktualnie wysokie ceny nieruchomości powodują, że obowiązek posiadania własnych środków w wysokości min. 10% jest często barierą nie do przebrnięcia dla osób, które marzą o własnych czterech kątach. W ramach Nowego Ładu od 27 maja można będzie zaciągnąć kredyt na 100% nieruchomości, a obowiązkowy wkład własny będzie gwarantowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Nie wszyscy będą mogli jednak skorzystać z tych gwarancji. Program przeznaczony jest dla osób bezdzietnych (również single i pary) i posiadających jedno dziecko, które wcześniej nie miały żadnej nieruchomości na własność, a także dla osób z dwoma pociechami. W tym przypadku można posiadać nieruchomość do ograniczonego metrażu, w zależności od ilości posiadanych dzieci. Ramy wiekowe nie zostały podane, a więc skorzystać można w każdym wieku.

Celem takiego kredytu może być zakup mieszkania bądź domu, jak również zakup działki i budowa oraz wykończenie domu mieszkalnego. Jednak cena nieruchomości nie może przekroczyć poziomu określonego w ustawie. Wg stawek za I kwartał 2022 roku w Poznaniu, na rynku pierwotnym kwota za metr kwadratowy nie będzie mogła przekroczyć 7617,35 zł, dlatego tylko nieliczne nieruchomości będą brane pod uwagę.

Państwo za pośrednictwem BGK będzie gwarantować wkład własny nawet do 20%, do kwoty 100 tys. zł, natomiast kredyt musi być wzięty na min. 15 lat. 

Co ważne, w miarę jak powiększać będzie się rodzina, BGK pomoże w spłacie części gwarantowanego kredytu mieszkaniowego. Zgodnie z planem ma to nazywać się spłatą rodzinną, która wyniesie w przypadku przyjścia na świat drugiego dziecka w rodzinie 20 tys. zł, a po urodzeniu się trzeciego dziecka i kolejnego 60 tys. zł.

Tyle mówi ustawa. Nie wiadomo jeszcze, które banki będą chciały wejść w program, jakie warunki cenowe zostaną zastosowane. Aktualna sytuacja na rynku kredytów, a więc nowe rekomendacje KNF oraz rosnące stopy procentowe na pewno nie pomogą w starcie nowego programu. Mimo, iż wkład własny gwarantuje Państwo to należy pamiętać, że warunkiem koniecznym jest posiadanie zdolności kredytowej, o którą teraz jest dużo trudniej, niż jeszcze kilka miesięcy temu.

Po bliższe informacje zapraszam do kontaktu.

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Nowa ustawa deweloperska od 1 lipca 2022

1 lipca 2022

Większość osób, z którymi współpracuję jako pośrednik kredytowy, kupuje mieszkania...

Czytaj dalej

Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?

25 czerwca 2022

Po ostatnich perturbacjach gospodarczych wiele osób chciałoby znaleźć sposób na...

Czytaj dalej

Wakacje kredytowe 2022 i 2023

14 czerwca 2022

Lipiec już blisko, a więc troszkę o wakacjach 🙂 Tym...

Czytaj dalej

BNP Paribas ogranicza kredyty hipoteczne.

31 maja 2022

BNP Paribas zapowiada opady na tegoroczny Dzień Dziecka. Od 1...

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję