Łukasz Sroczyński

Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy

Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy to kontynuacja po modyfikacji Gwarantowanego Kredytu Mieszkaniowego czyli kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Kredyt bez wkładu własnego funkcjonuje już od 26 maja 2022, poczytać o nim można w jednym z tekstów na moim blogu (link TUTAJ).

Teraz, już 1 marca 2023 roku, ukaże się nowa odsłona tego programu, pod nazwą „Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy”.

Główne założenia dla programu Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy pozostają takie same jak przy poprzedniej wersji, czyli Mieszkanie bez wkładu własnego.

A więc – kredyt hipoteczny w ramach programu Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy pozwoli nam zakupić nieruchomość bez wkładu własnego, kredyt musi być udzielony na minimum 15 lat, limit ceny (limity opisane w dalszej części tekstu w tabeli) za metr kwadratowy obowiązuje tylko mieszkania (natomiast domów cenowy limit nie dotyczy). Kredytobiorcą może zostać singiel, małżeństwo lub para wychowująca minimum jedno dziecko. Co ważne gospodarstwo domowe musi samodzielnie posiadać zdolność kredytową, czyli nie ma możliwości dokoptowania współkredytobiorcy. W ramach tego programu możemy również skorzystać z spłaty rodzinnej, tj. dopłaty do kredytu hipotecznego po urodzeniu drugiego (20 000zł) i kolejnych dzieci (60 000zł).

Kredyt hipoteczny z programem Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy może mieć na celu sfinansowanie nie tylko kupna nieruchomości, możliwy jest również kredyt hipoteczny na zakup działki i budowę czy wykończenie domu.

Zmiany w programie Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy

1 marca 2023 oprócz zmiany nazewnictwa programu nastąpi nowelizacja ustawy. Jak przekształcenie ustawy wpłynie na Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy?

– zniesiony został przepis o minimalnej wysokości gwarancji, co pozwala na wniesienie większego wkładu własnego, zmiana z 10% na 20%,

– podwyższenie limitu wkładu własnego z 100 000zł do 200 000zł,

– osoby, które zgromadziły środki na pokrycie 20% kredytowanej nieruchomości mogą skorzystać ze spłat rodzinnych. Jest również możliwe powiększenie tego parametru nawet do 30% – w przypadku kredytobiorców, którzy zdecydują się na kredyt hipoteczny o stałej lub okresowo stałej stopie procentowej,

– podniesienie o 0,1 wartości współczynników wyznaczających limity ceny m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego. Dla rynku pierwotnego współczynnik wynosi 1,4, w przypadku rynku wtórnego 1,3.

Limity cenowe dla programu Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy od 1 marca 2023 dla województwa Wielkopolskiego

LokalizacjaKoszt 1m2 na rynku wtórnymKoszt 1m2 na rynku pierwotnym
Miasto Poznań9 757, 15 zł10 507, 70 zł
Gminy sąsiadujące z miastem Poznań7 901, 40 zł8 509, 20 zł
Wielkopolska – pozostałe obszary6 584, 50 zł7 091, 00 zł

Zmiany w RKM od 1.03.23 – ciąg dalszy

– możliwość sfinansowania kredytu hipotecznego ze środków z programu nabycia lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego z zasobów spółdzielni mieszkaniowej, można więc skredytować również spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu,

– można tworzyć kooperatywy mieszkaniowe, celem budowy mieszkań bez udziału dewelopera. Kooperatywa mieszkaniowa to grupa osób fizycznych, minimum 3, która chce wybudować domy lub budynek wielorodzinny na własne potrzeby i tam zamieszkać.

Możliwość połączenia programów na kredyt hipoteczny

Program będzie można połączyć z programem Pierwsze Mieszkanie – w tym Bezpieczny Kredyt 2 procent, który ma wejść w życie 1 lipca 2023. Możliwe, że czekają nas wtedy kolejne zmiany w kształcie programu.

Jako pośrednik kredytowy jestem gotowy pomóc Tobie zdobyć środki w ramach programu Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy jak i w przypadku chęci połączenia RKM z Bezpiecznym Kredytem 2%. Zapraszam do współpracy.

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne grudzień 2023, Poznań

Kredyty hipoteczne grudzień 2023

1 grudnia 2023

Bezpieczny Kredyt – rząd zwiększa budżet Dzisiaj rząd Mateusza Morawieckiego...

Czytaj dalej
Bezpieczny Kredyt 2proc. w Santander Bank, foto - Poznań, napis Santander

Bezpieczny Kredyt 2 procent w Santander

29 listopada 2023

Dzisiaj do banków posiadających w swojej ofercie Bezpieczny Kredyt 2%...

Czytaj dalej
Zastrzeżenie numeru PESEL - dowód osobisty

Zastrzeżenie numeru PESEL a kredyty

17 listopada 2023

Kilka razy przytrafiła się mi i moim klientom niemiła niespodzianka...

Czytaj dalej
"Od 10 listopada Alior Bank wstrzymuje przyjmowanie zapytań dla wniosków kredytowych, w których źródło dochodu stanowi działalność gospodarcza"

Alior Bank – działalność gospodarcza nieakceptowalna

6 listopada 2023

Aktualizacja 8.11, godz. 15:30  Alior Bank przesłał do redakcji Bankier.pl...

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję