Łukasz Sroczyński

Zastrzeżenie numeru PESEL a kredyty

Zastrzeżenie numeru PESEL - dowód osobisty

Kilka razy przytrafiła się mi i moim klientom niemiła niespodzianka przy składaniu wniosków o kredyt. Okazywało się, że dana osoba miała zaciągniętą pożyczkę… o której ta osoba nie miała żadnego pojęcia. Ktoś wykorzystał dane moich klientów. Wyprostowanie całej sytuacji i wykreślenie negatywnej historii w BIK zajmuje często wiele długich miesięcy. Sytuacje takie zdarzają się sporadycznie – ale jednak zdarzają się.

Od lat można wykupić w Biurze Informacji Kredytowej alerty BIK, które powiadomią nas, że ktoś wykorzystał nasz PESEL. Natomiast od dzisiaj, 17.11.23, w życie wchodzi kolejna ochrona, umożliwiająca zastrzeżenie numeru PESEL.

Czy warto zastrzec PESEL?

Niestety, wyłudzenia kredytów to nie jedyne przypadki, kiedy możemy ponieść straty z powodu wycieku naszych danych osobowych. Zdarzają się również np. zakupu towarów, otwieranie kont bankowych, abonamentów telefonicznych i internetowych czy wyłudzenia świadczeń, zasiłków. W kontekście kredytu hipotecznego temat szczególnie istotny – każde takie zdarzenie potrafi zepsuć naszą reputację w oczach banku.

Zastrzeżenie numeru PESEL jest w pełni bezpłatne, tak więc nie poniesiemy żadnych kosztów z tego tytułu. Po zastrzeżeniu wciąż oczywiście będziemy korzystać z naszego numeru PESEL, natomiast podmioty, które będą chciały sprawdzić nasz PESEL będą mogły to zrobić jedynie za naszą zgodą lub na podstawie przepisów.

Jak zastrzec PESEL?

Są 3 sposoby zastrzeżenia numeru PESEL:

  • za pomocą e-usługi na gov.pl, po logowaniu za pomocą profilu zaufanego lub bankowości elektronicznej
  • za pomocą aplikacji mObywatel, po zeskanowaniu kodu QR z dowodu osobistego lub paszportu
  • osobiście w dowolnym urzędzie gminy, po wypełnieniu i złożeniu wniosku o zastrzeżenie numeru PESEL.

Z perspektywy osoby, która już kilka razy pomagała swoim klientom odkręcać sytuacje gdy ktoś wykorzystał PESEL – zdecydowania warto dmuchać na zimne i zastrzec swój numer PESEL.

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Wakacje kredytowe 2024 - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Wakacje kredytowe 2024 – zasady

7 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - najważniejsze informacje w jednym miejscu. Jak...

Czytaj dalej
Kredyt hipoteczny a rozwód -kto spłaci raty kredytu? -4 sposoby na rozwiązanie problemu z kredytem hipotecznym po rozwodzie -jak przejąć kredyt po rozwodzie? -brak zdolności kredytowej do samodzielnej spłaty po rozwodzie - co zrobić? lukaszsroczynski.pl

Kredyt hipoteczny a rozwód

14 kwietnia 2024

Jak rozwiązać problemy z kredytem hipotecznym po rozwodzie?

Czytaj dalej
Kredyt #naSTART - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Kredyt #naStart – projekt ustawy

9 kwietnia 2024

Start programu zapowiedziano na drugą połowę 2024 roku.

Czytaj dalej
Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne - kwiecień 2024 - foto: Poznań (Urząd Miasta)

Kredyty hipoteczne kwiecień 2024

1 kwietnia 2024

Wakacje kredytowe już za miesiąc? Czy stopy procentowe spadną do...

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję