Łukasz Sroczyński

Nowa ustawa deweloperska od 1 lipca 2022

Większość osób, z którymi współpracuję jako pośrednik kredytowy, kupuje mieszkania z rynku pierwotnego. Przedstawię więc główne zmiany, które wchodzą już od dzisiaj (1.07.2022) w skład nowej ustawy deweloperskiej. Dodatkowe zapisy będą stanowić jeszcze lepszą ochronę dla kupujących.

Rozszerzony zakres nowej ustawy deweloperskiej

Przed zmianą: przepisy ustawy deweloperskiej mogły znaleźć zastosowanie jedynie w przypadku lokali mieszkalnych.

Po zmianie (od 1 lipca 2022): rozszerzenie przeznaczenie ustawy również do m.in. garaży czy komórek lokatorskich. Lokale tego typu mają być zbywane na zasadach określonych w nowej ustawie.

Przed zmianą: Dotychczas działała zasada, zgodnie z którą po otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie sprzedaż przestaje podlegać ustawie deweloperskiej. Sprzyjało to nie tylko deweloperom, ale również tzw. flipperom, którzy nieruchomość kupowali tanio i po remoncie sprzedawali drożej.

Po zmianie (od 1 lipca 2022): Przepisy będą mieć zastosowanie również w przypadku lokali już oddanych do użytku.  

Przed zmianą: ustawa deweloperska obejmowała lokale wybudowane jedynie od podstaw.

Po zmianie (od 1 lipca 2022): ustawa wciąż obejmuje lokale wybudowane jedynie od podstaw, ale dodatkowo dochodzą lokale powstałe w wyniku przebudowy.

Umowa rezerwacyjna

Wprowadza się obowiązek formy pisemnej dla umowy rezerwacyjnej – w przeciwnym wypadku może zostać unieważniona. Istotną zmianą jest pojawienie się maksymalnej wysokości opłaty rezerwacyjnej. Nie może ona przekraczać 1% ceny lokalu (określonej w prospekcie informacyjnym). Poza tym określone są warunki obligatoryjnego zwrotu opłaty rezerwacyjnej. Tak samo w przypadku zaliczenia tej opłaty na poczet ceny lokalu, w razie zawiązania umowy deweloperskiej.

Prospekt informacyjny

Zmieni się termin, w którym prospekt musi zostać sporządzony. Jeśli deweloper będzie zawierał z nabywcami umowy rezerwacyjne, to prospekt będzie musiał być przedłożony nabywcy przed zawarciem takiej umowy. Rozszerzono również katalog informacji, które muszą być podane w prospekcie informacyjnym. Muszą się tam znaleźć m.in. informacje o planowanych inwestycjach w promieniu 1 km od terenu objętego przedsięwzięciem deweloperskim.

Odbiór lokali

Nowa ustawa deweloperska doprecyzowuje regulację odnoszącą się do zasad odbioru lokali oraz procedury zgłaszania wad. Wprowadzono m.in. nowe uprawnienia dla nabywców, jak np. możliwość usunięcia wady na koszt dewelopera. Dotyczy to sytuacji, kiedy deweloper nie usuwa szkody w terminie. Dodano też dosyć surową sankcję, w przypadku braku ustosunkowania się do zgłoszonych wad w terminie 14 dni.

Deweloper stanie się odpowiedzialny wobec nabywców za swój budynek po odbiorze nieruchomości. Zakres jego odpowiedzialności za wady fizyczne i prawne lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego został wskazany w Kodeksie cywilnym w przepisach o rękojmi.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

Pojawi się nowa instytucja o nazwie Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Ma stanowić odrębny rachunek w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym.

DFG zabezpiecza kupującego na wypadek ogłoszenie upadłości przez dewelopera. Ochrona obejmuje również przypadek, kiedy upadłość byłaby ogłoszona przez bank, który prowadzi rachunek powierniczy dla inwestycji. W określonych przypadkach chroni nabywcę również wtedy, gdy odstąpi on od umowy deweloperskiej.

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Kredyt na remont nieruchomości - kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny?

Kredyt na remont – gotówkowy czy hipoteczny?

19 lutego 2024

Który rodzaj kredytu na remont jest bardziej korzystny i od...

Czytaj dalej
800+ jako dochód do zdolności kredytowej? Zestawienie podejścia 8 największych banków do wpływów z programu Rodzina 800+

Czy 800+ wpływa na zdolność kredytową?

8 lutego 2024

Dzieci są dla rodziców wielką radością ale przy obliczaniu zdolności...

Czytaj dalej
Kronika Pośrednika - Kredyty Hipoteczne LUTY 2024 (na fotografii Poznań, widok z Collegium Altum w kierunku Łazarza)

Kredyty hipoteczne luty 2024

1 lutego 2024

Jaki tu spokój… Nic się nie dzieje… Prawie miesiąc minął...

Czytaj dalej
Kredyt hipoteczny a umowa B2B -B2B a zdolność kredytowa -niezbędne dokumenty -przejście na B2B a kredyt - warto? -dla programisty

Kredyt hipoteczny a umowa B2B

30 stycznia 2024

Kredyt hipoteczny na umowie B2B (m.in. dla informatyka, programisty) -...

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję