Łukasz Sroczyński

Zmiana na lepsze. Koniec z opłatami na ubezpieczenie pomostowe!

Rząd wprowadza zmianę w kwestii ubezpieczenia pomostowego. Jest to zmiana zdecydowanie na plus dla przyszłego kredytobiorcy, a także dla osób które wciąż oczekują na wpis hipoteki. Pozwoli to realnie zaoszczędzić pieniądze i nerwy, jeśli i na naszej drodze po kredyt zatrzyma nas dłużąca się kolejka po wpis do Księgi Wieczystej. W dzisiejszym wpisie wytłumaczę zagadnienie ubezpieczenia pomostowego, a następnie opiszę wprowadzane zmiany.

Co to jest ubezpieczenie pomostowe?

Bank, który udziela nam kredytu hipotecznego, musi się odpowiednio zabezpieczyć na wypadek gdyby klienci w  przyszłości mieli problemy i na przykład stali się niewypłacalni. Takim zabezpieczeniem jest właśnie wpis hipoteki do działu IV Księgi Wieczystej.

Do uruchomienia kredytu, po podpisaniu umowy, mamy do spełnienia kilka punktów. Jednym z nich jest złożenie wniosku o wpisanie hipoteki banku do Księgi Wieczystej. Z uruchomieniem środków finansowych bank nie czeka aż dokona się wpis, tylko wystarczy złożony wniosek. Możemy zrobić to sami, albo upoważnić w naszym imieniu notariusza w akcie notarialnym.

Mamy więc sytuację, że środki do sprzedającego są już wypłacone, a bank nie ma swojego głównego zabezpieczenia i to ryzyko banku chroni ubezpieczenie pomostowe. W ostatnich latach, z powodu dużej ilości wniosków, Sądy były bardzo obciążone i na sam wpis czekało się kilka miesięcy. Jeszcze dłużej ubezpieczenie to trwało w przypadku rynku pierwotnego, ponieważ tam, oprócz samego oczekiwania na wpis, czeka się kilka/kilkanaście miesięcy aż zostanie zakończona budowa naszej nieruchomości i własność zostanie przeniesiona na nas. W ostatnim czasie Sądy przyśpieszyły ten proces i moi klienci już po 3 tygodniach dostali z Sądu w Poznaniu zawiadomienie, że hipoteka jest wpisana. Na rynku pierwotnym jednak dalej ubezpieczenie generowało koszty sięgające tysięcy złotych.

Ile kosztuje ubezpieczenie pomostowe?

Samo ubezpieczenie pomostowe polega na tym, że do momentu prawomocnego wpisu bank podwyższa marże. Rośnie więc nam całe oprocentowanie i co za tym idzie rata. Kilka lat temu ING Bank obniżył mocno ten koszt i marża jest wyższa tylko o 0,05%, co jest na szczęście nie bardzo odczuwalne. Ale kredytobiorcy z mBanku mają już zdecydowanie drożej, bo aż o 1,5%, a to stanowić może nawet kilkaset złotych miesięcznie więcej.

Zmiana w sprawie ubezpieczenia pomostowego.

Rząd wprowadza regulacje, które za zadanie mają nie obciążać  dodatkowo kosztami kredytobiorców w ramach ubezpieczenia pomostowego, czyli do czasu uprawomocnienia hipoteki. Cel ma zostać spełniony dzięki nowej zasadzie.

Jeśli banki naliczać będą dodatkowe opłaty, w związku z okresem oczekiwania na uprawomocnienie nieruchomości zabezpieczającej spłatę kredytu, po wpisie hipoteki do księgi wieczystej opłata lub prowizja ulegnie zwrotowi, albo przejdzie na poczet innych opłat ponoszonych przez klienta.

Na zmiany zareagował już pierwszy bank i tak PKO BP od 29 sierpnia rezygnuje z pobierania podwyższonej marży do czasu ustanowienia hipoteki. Takie ubezpieczenie pojawi się tylko gdy klient nie dokona zabezpieczenia w terminie ustalonym w umowie.

Kto skorzysta z nowelizacji ubezpieczenia pomostowego?

Skorzystają kredytobiorcy w dwóch przypadkach;

-kiedy umowa o kredyt hipoteczny zostanie podpisana po dniu wejściu ustawy, czyli po 17 września 2022 roku,

-kiedy do 17 września 2022 nie wpisano hipoteki będącej zabezpieczeniem kredytu do księgi wieczystej.

W drugim przypadku kredytobiorcy przysługiwać będzie zwrot dodatkowego kosztu związanego z ubezpieczeniem pomostowym, lub przeniesienia tej kwoty na rzecz spłaty kredytu. Jak zapewnia rząd, nastąpi to nie później niż po 60 dniach od momentu wpisu do księgi wieczystej.

Kiedy ustawa nt. ubezpieczenia pomostowego wchodzi w życie?

Projekt ustawy zmieniającej „Ustawę o Kredycie Hipotecznym” trafił do Sejmu 6 lipca, następnie 16
sierpnia uchwalona przez parlament nowelizacja została nazajutrz podpisana przez Prezydenta RP. Obowiązywać zacznie 17 września 2022.

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Nowa ustawa deweloperska -Deweloperski Fundusz Gwarancyjny i inne nowości -Kiedy można odstąpić od umowy? -Prospekt informacyjny - więcej wiadomości i bez wnioskowania -Wzrosną ceny na rynku pierwotnym? Fotografia: Poznań, inwestycja przy ul. Bułgarskiej

Nowa ustawa deweloperska wchodzi w życie

2 lipca 2024

Od 2 lipca 2024 kończy się trwający przez ostatnie dwa...

Czytaj dalej
Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne lipiec 2024 - lukaszsroczynski.pl - foto: Poznań, widok z Collegium Altum w kierunku dzielnicy Łazarz

Kredyty hipoteczne lipiec 2024

1 lipca 2024

Banki ostrzegają przed nieuprawnionym korzystaniem z wakacji kredytowych W obecnym...

Czytaj dalej
Zmiany w FWK: mniej restrykcyjne wymagania, zwiększone limity wsparcia, korzystniejsze warunki wsparcia

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – zmiany

21 czerwca 2024

Sprawdź szczegóły zmian wprowadzonych w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Czytaj dalej
Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne czerwiec 2024 - lukaszsroczynski.pl - fotografia: Poznań (ul. Święty Marcin)

Kredyty hipoteczne czerwiec 2024

1 czerwca 2024

Od 1 czerwca korzystać można z wakacji kredytowych! Co nowego...

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję