Łukasz Sroczyński

Doradca finansowy a pośrednik kredytowy

Doradca finansowy Poznań - dlaczego Łukasz Sroczyński, obecnie pośrednik kredytowy/specjalista ds. finansów, już nim nie jest?

Kiedy zaczynałem pracę w maju 2006 roku to na wizytówce, po kilkutygodniowym szkoleniu, miałem napisane doradca finansowy. Tym tytułem mogłem się posługiwać przez kolejne kilka lat, ale do czasu…

Kim jest doradca finansowy, a kim pośrednik kredytowy? Czy jest to ta sama osoba?

Każdy z nas na określonych etapach życia potrzebuje pomocy osób, które na co dzień zajmują się daną dziedziną i są w tym swoim wąskim zakresie specjalistami i służą nam fachową pomocą.

Taką osobą w świecie finansów jest doradca finansowy lub doradca kredytowy. Szukając w Google osób, które pomogą nam z kredytem hipotecznym, kredytem firmowym czy też pomogą wybrać odpowiednie ubezpieczenie bądź inwestycje najczęściej w wyszukiwarce wpisujemy frazy „doradca finansowy poznań” i „doradca kredytowy poznań”. (Ciekawostka! Jeśli chciałbyś, choćby dla zabawy, sprawdzić popularność wybranego słowa jest taka możliwość ->tutaj !)

Przed pojawieniem się certyfikatów, którymi obecnie posługują się doradcy finansowi, już wcześniej istniało stanowisko doradcy kredytowego. Pod koniec 2001 roku, wraz z pojawieniem się pierwszej firmy obejmującej zakresem działań doradztwo finansowe wykreowało się nowe stanowisko. Stan taki trwał do wejścia w życie ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.

Z dnia na dzień w Polsce ubyło kilkanaście tysięcy doradców finansowych. Konieczność wprowadzenia zmian na wizytówkach, w adresach stron internetowych czy na pieczątkach spowodowała, że zamiast doradcy finansowego pojawili się specjaliści ds. finansów czy pośrednicy kredytowi. W krótkim odcinku czasu doradcy finansowi „przekwalifikowali się” na ekspertów, czy specjalistów.

Nie licząc właśnie tych widocznych zmian w nazewnictwie nie zauważyłem zbyt wielkiej różnicy w mojej pracy. Tak, jak od początku kontaktu z klientem badam jego zdolność kredytową, szukając najlepszej oferty, pomagając w kompletowaniu dokumentów a następnie pilnując, aby cały proces poszedł sprawnie – tak samo działałem jako doradca finansowy i teraz jako pośrednik kredytowy robię dokładnie to samo. No, może nieco sprawniej dzięki większemu doświadczeniu i ilości przerobionych tematów 😊

Podsumowując, do 2017 roku przez 11 lat pracowałem oficjalnie jako doradca finansowy/doradca kredytowy, a ostatnie kilka lat już jako specjalista ds. finansów/pośrednik kredytowy wykonując te same czynności.

DORADCA FINANSOWY VS. EKSPERT KREDYTOWY – RÓŻNICE

Główna różnica polega na zasadzie wynagradzania. Zgodnie z prawem doradca kredytowy nie może pobierać wynagrodzenia z instytucji finansowej, tylko koszt jego pracy pokrywa klient. Dlatego z tej formy współpracy korzystają najczęściej osoby bardzo zamożne. W przypadku eksperta kredytowego czy specjalisty ds. finansów wynagrodzenie pokrywa bank czy towarzystwo ubezpieczeniowe i usługa dla klienta jest bezpłatna. Wbrew pozorom również dla banków jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ w innym wypadku musiałyby mieć bardziej rozwiniętą sieć placówek i zatrudniać dodatkowe osoby. Poza tym bank może zyskać klienta, który inaczej nie trafiłby na daną ofertę i dany bank. Część pracy jak wytłumaczenie oferty czy przygotowanie wniosku jest po stronie doradcy kredytowego czy eksperta więc proces ze strony banku jest szybszy i łatwiejszy.

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Wakacje kredytowe 2024 - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Wakacje kredytowe 2024 – zasady

7 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - najważniejsze informacje w jednym miejscu. Jak...

Czytaj dalej
Kredyt hipoteczny a rozwód -kto spłaci raty kredytu? -4 sposoby na rozwiązanie problemu z kredytem hipotecznym po rozwodzie -jak przejąć kredyt po rozwodzie? -brak zdolności kredytowej do samodzielnej spłaty po rozwodzie - co zrobić? lukaszsroczynski.pl

Kredyt hipoteczny a rozwód

14 kwietnia 2024

Jak rozwiązać problemy z kredytem hipotecznym po rozwodzie?

Czytaj dalej
Kredyt #naSTART - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Kredyt #naStart – projekt ustawy

9 kwietnia 2024

Start programu zapowiedziano na drugą połowę 2024 roku.

Czytaj dalej
Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne - kwiecień 2024 - foto: Poznań (Urząd Miasta)

Kredyty hipoteczne kwiecień 2024

1 kwietnia 2024

Wakacje kredytowe już za miesiąc? Czy stopy procentowe spadną do...

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję