Łukasz Sroczyński

Alior Bank – działalność gospodarcza nieakceptowalna

"Od 10 listopada Alior Bank wstrzymuje przyjmowanie zapytań dla wniosków kredytowych, w których źródło dochodu stanowi działalność gospodarcza"

Aktualizacja 8.11, godz. 15:30 

Alior Bank przesłał do redakcji Bankier.pl krótkie oświadczenie, w którym wskazano: „Informujemy, że Alior Bank usunął barierę technologiczną związaną z obsługą wniosków o kredyty hipoteczne dla osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze. W związku z powyższym nie będzie – planowanej od 10 listopada – czasowej przerwy w obsłudze takich wniosków.”

Tytuł artykułu z BiznesInteria: "Alior zmienił zdanie. Miały być ograniczenia, ostatecznie bank się wycofał z planów"

—————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Dzisiaj Alior Bank oficjalnie zakomunikował, w kanale dla pośredników i doradców finansowych, że od dnia 10 listopada 2023 wstrzymuje przyjmowanie zapytań dla wniosków kredytowych, w których jedynym lub jednym ze źródeł dochodu jest dochód z działalności gospodarczej. Dotyczy to kredytów hipotecznych. Do 9 listopada trzeba zdążyć z zarejestrowaniem wniosku i powinien też być wydany do tego dnia Formularz Informacyjny.

Tak więc, na jakiś czas dochód z działalności nie będzie uwzględniany do liczenia zdolności kredytowej. Jeśli są dwa źródła dochodu, drugi np. z umowy o pracę, to ten będzie brany pod uwagę, natomiast dochód z działalności zostanie pominięty.

Czym taka decyzja jest spowodowana? Trudno powiedzieć, bank nie podał oficjalnego powodu. Alior jest jednym z pierwszych banków, który zaczął udzielać Bezpiecznego Kredytu 2%, od jakiegoś czasu zrobiły się duże zatory w procesie. Może to jest powód chwilowego wstrzymania dochodu z działalności? Tylko gdybam, ale dużo prostszy do wyliczenia jest dochód z etatu, gdzie wystarczy samo zaświadczenie od pracodawcy i potwierdzenie tego dochodu wpływami na konto.

Na pewno szkoda, że dochód z działalności gospodarczej jest na jakiś czas nieakceptowany w Aliorze. Obok Pekao jest to bank, który stosunkowo dobrze liczy zdolność z JDG jeśli ktoś rozlicza się z ryczałtem.

"Przedsiębiorcy nie dostaną hipoteki w Alior Banku" - moja wypowiedź w artykule dla portalu Bankier.pl
Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Wakacje kredytowe 2024 - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Wakacje kredytowe 2024 – zasady

7 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - najważniejsze informacje w jednym miejscu. Jak...

Czytaj dalej
Kredyt hipoteczny a rozwód -kto spłaci raty kredytu? -4 sposoby na rozwiązanie problemu z kredytem hipotecznym po rozwodzie -jak przejąć kredyt po rozwodzie? -brak zdolności kredytowej do samodzielnej spłaty po rozwodzie - co zrobić? lukaszsroczynski.pl

Kredyt hipoteczny a rozwód

14 kwietnia 2024

Jak rozwiązać problemy z kredytem hipotecznym po rozwodzie?

Czytaj dalej
Kredyt #naSTART - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Kredyt #naStart – projekt ustawy

9 kwietnia 2024

Start programu zapowiedziano na drugą połowę 2024 roku.

Czytaj dalej
Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne - kwiecień 2024 - foto: Poznań (Urząd Miasta)

Kredyty hipoteczne kwiecień 2024

1 kwietnia 2024

Wakacje kredytowe już za miesiąc? Czy stopy procentowe spadną do...

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję