Łukasz Sroczyński

Kredyty hipoteczne grudzień 2023

Kronika pośrednika - Kredyty hipoteczne grudzień 2023 - Poznań (Targi Poznańskie)

Bezpieczny Kredyt – rząd zwiększa budżet

Dzisiaj rząd Mateusza Morawieckiego zadecydował o zwiększeniu finansowania Bezpiecznego Kredytu. Już od kilku tygodni wiadomo, że program z dopłatami cieszy się dużą popularnością i prawdopodobnie do końca roku zostanie wyczerpana pula środków, która była przewidziana na 2023 i 2024 rok.

Ostatnie potwierdzone dane z 23 listopada mówią, że podpisano już przeszło 40 000 umów kredytowych w ramach BK2.

BK2 - na dzień 23.11.2023
Liczba wniosków: 69.326 szt.
Liczba umów: 40.801 szt.
Wartość zawartych umów: 16.548 mld zł

Według obliczeń specjalistów przewidziano, że dopłat starczy na ok. 50 000 kredytów. Tak więc w tym tempie, gdy każdego tygodnia dochodzą 3-4 tysiące, pula się skończy.

„Dyskutowaliśmy o projekcie, który nazywa się „Kredyt 2 proc.” (…). Ponieważ cieszy się on powodzeniem zdecydowaliśmy powiększyć finansowanie projektu. (…) Popyt jest ogromny. (…) Staramy się, aby popularność tego produktu mogła się spotkać z jego podażą w przyszłym roku. Stąd decyzje podjęte na Radzie Ministrów, aby kredyt był rozszerzony z punktu widzenia dostępności” – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji.

Bezpieczny kredyt 2% z większym limitem finansowania - baner

Jednak, zanim ktokolwiek uciesz się z złożonego projektu, proszę pamiętać, że musi jeszcze przejść przez głosowanie Sejmu i Senatu. A aktualny rząd większości ani w jednym ani w drugim nie ma. Dalsze losy projektu są więc nieznane.

Bezpieczny Kredyt – do kiedy będą przyjmowane wnioski?

Pod koniec listopada BGK odpowiedział na pytanie zadane przez portal interia.pl, kiedy mogą być wstrzymane środki.

-Banki zgodnie z art. 43 ust. 3 ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, mają obowiązek zarejestrować wszystkie wnioski otrzymane (z wyłączeniem negatywnych i rezygnacji kredytobiorców) i zawarte umowy bezpiecznego kredytu 2 proc. w 2023 r. do 7 stycznia 2024 r. Przed tą datą BGK nie będzie publikował komunikatów o wstrzymaniu przyjmowania przez banki nowych wniosków o udzielenie bezpiecznego kredytu. W przypadku gdyby limit dopłat na 2024 r. został wyczerpany to BGK może opublikować w BIP informację o wstrzymaniu przyjmowania wniosków przez banki kredytujące najwcześniej 8 stycznia 2024 r. Bank kredytujący będzie mógł odmówić przyjęcia wniosku dopiero po publikacji komunikatu BIP przez BGK o wstrzymaniu przyjmowaniu przez banki wniosków o udzielenie bezpiecznego kredytu na dany rok, którego dotyczy komunikat – odpowiedziało biuro prasowe BGK.

Więcej na biznes.interia.pl

Nie czekałbym jednak z wnioskiem do końca tego terminu a raczej starał się, aby zrobić to jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Wniosek nie tyle musi być zaniesiony do banku co być przez bank zarejestrowany. W ostatnich dniach może być niezłe zamieszanie. Może okazać się, że mimo iż przed datą ogłoszenia o wstrzymaniu środków wniosek fizycznie znalazł się w banku, to nie został zarejestrowany. Pośpiech generalnie nie jest wskazany, ale w tym przypadku warto się postarać.

Rekordowy październik w kredytach hipotecznych

Kredyt z dopłatami na pierwsze mieszkanie spowodował, że w ostatnim czasie bardzo wzrosła cena nieruchomości. W ślad za tym zwiększyła się też kwota samego kredytu. Duża ilość wniosków i wysoka kwota samego kredytu spowodowały, że październik 2023 okazał się rekordowym miesiącem w sprzedaży kredytów hipotecznych pod względem wartości. W październiku, który jest miesiącem oszczędności, Polacy zadłużyli się na największą kwotę, w ujęciu wartościowym 9,725 mld zł. W ujęciu liczbowym banki udzieliły 24,1 tys. kredytów i jest to najwyższy od października 2021 r. poziom miesięcznej akcji kredytowej.

Dynamika sprzedaży kredytów mieszkaniowych - szczyt w październiku 2023 - 360,6%

Jestem ciekaw czy długo trzeba będzie czekać na pobicie tego rekordu, ponieważ listopad i grudzień powinny być na podobnych poziomach. W przyszłym roku, po wygaśnięciu kredytu 2 procent, takie miesiące mogą się szybko nie powtórzyć.

Oprocentowanie stałe kredytów hipotecznych

W ostatnich miesiącach, po obniżkach Rady Polityki Pieniężnej, spodziewany był spadek oprocentowania stałego 5-letniego. Nic takiego jednak nie nastąpiło i zamiast obniżek mamy delikatne zwyżki. Dodatkowo niektóre banki podwyższyły też marżę zapisaną w umowach kredytowych.

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Nowa ustawa deweloperska -Deweloperski Fundusz Gwarancyjny i inne nowości -Kiedy można odstąpić od umowy? -Prospekt informacyjny - więcej wiadomości i bez wnioskowania -Wzrosną ceny na rynku pierwotnym? Fotografia: Poznań, inwestycja przy ul. Bułgarskiej

Nowa ustawa deweloperska wchodzi w życie

2 lipca 2024

Od 2 lipca 2024 kończy się trwający przez ostatnie dwa...

Czytaj dalej
Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne lipiec 2024 - lukaszsroczynski.pl - foto: Poznań, widok z Collegium Altum w kierunku dzielnicy Łazarz

Kredyty hipoteczne lipiec 2024

1 lipca 2024

Banki ostrzegają przed nieuprawnionym korzystaniem z wakacji kredytowych W obecnym...

Czytaj dalej
Zmiany w FWK: mniej restrykcyjne wymagania, zwiększone limity wsparcia, korzystniejsze warunki wsparcia

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – zmiany

21 czerwca 2024

Sprawdź szczegóły zmian wprowadzonych w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Czytaj dalej
Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne czerwiec 2024 - lukaszsroczynski.pl - fotografia: Poznań (ul. Święty Marcin)

Kredyty hipoteczne czerwiec 2024

1 czerwca 2024

Od 1 czerwca korzystać można z wakacji kredytowych! Co nowego...

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję