Dzieci są dla rodziców wielką radością ale przy obliczaniu zdolności kredytowej mogą skomplikować obliczenia i maksymalną kwotę kredytu, którą możemy otrzymać na zakup nieruchomości. Banki obliczając zdolność biorą pod uwagę ilość członków w rodzinie i każde z naszych pociech obniża maksymalną kwotę o ok 100-150 tysięcy złotych. Od jakiegoś czasu niektóre banki przy wyliczaniu naszych dochodów doliczają świadczenie wychowawcze jakie otrzymujemy na każde dziecko. Pozwala to na „zamortyzowanie” kosztów utrzymania dzieci.
Od początku 2024 podniesiono świadczenia wychowawcze do kwoty 800 złotych na dziecko. Wydawałoby się, że skoro w naszym budżecie pojawi się więcej pieniędzy to będziemy mieli także wyższą zdolność kredytową. Jednak tak naprawdę nie jest to regułą i wszystko zależy od konkretnego banku.
Przyjrzyjmy się więc, jak największe banki oferujące kredyty hipoteczne w Polsce podchodzą do wliczania 800+ do zdolności kredytowej.
Spis treści
800 plus – nowy okres rozliczeniowy 2024
Zanim przejdę do konkretów, myślę że warto wspomnieć w tym miejscu o nowym okresie rozliczeniowym programu. Co prawda podwyższona do 800 złotych kwota świadczenia wychowawczego wpływa automatycznie na konta rodziców (którzy w 2023 otrzymywali 500 plus) już od początku roku. Jednak od 1 lutego 2024, jeśli chcemy otrzymać 800 plus, musimy złożyć wniosek o świadczenia z programu „Rodzina 800+”. Żeby otrzymać świadczenie przed 30 czerwca br., czas na złożenie wniosku mamy do 30 kwietnia.
Ważne linki dotyczące 800 plus:
- najważniejsze informacje o programie
- szczegółowe zasady składania wniosków 800 plus na okres 2024/2025
- gdzie złożyć wnioski o 800+ online? (prócz wyszczególnionych na rządowej stronie miejscach, wniosek o 800+ można złożyć również w większości banków)
Zdolność na kredyt hipoteczny a „dochód” z 800 plus
Jedną z głównych przesłanek, na podstawie których banki udzielają zdolności kredytowej jest wysokość dochodu. Czym więcej pieniędzy zarabiamy tym bardziej rośnie nasz domowy budżet, z którego zostanie opłacona rata kredytu hipotecznego. Wydawałoby się więc logiczne, że banki biorą pod uwagę także dodatkowe wpływy, jak np. właśnie z tytułu otrzymywania świadczeń. Czy 800 plus podwyższy zdolność kredytową? Sprawdź jak to wygląda w 8 największych bankach.
800 plus a zdolność kredytowa w Alior Bank
W oddziałach Alior Bank pieniądze z programu Rodzina 800+ zostaną wzięte pod uwagę do liczenia zdolności jako część kosztów na utrzymanie gospodarstwa domowego.
800 plus a zdolność kredytowa w BNP Paribas
W banku BNP Paribas kwestia wzięcia pod uwagę 800 plus do wyliczania zdolności kredytowej zależy od tego na jak długo nam przysługuje świadczenie. Zgodnie z zasadami programu pieniądze otrzymamy do momentu osiągnięcia pełnoletności przez dziecko. Dla banku ważne jest jak ten moment odnosi się do okresu kredytowania. Najprościej mówiąc – jeśli 800+ będzie otrzymywane przez cały okres kredytowania, zostanie wzięte pod uwagę jako obniżenie kosztów życia.
800 plus a zdolność kredytowa w ING Banku Śląskim
Tak, ING Bank Śląski wlicza dochód z 800 plus do zdolności kredytowej. 800+ w ING jest wliczane do zdolności jako dochód dodatkowy.
Bank ma szczegółowe warunki, które trzeba spełnić żeby 800 plus zostało wliczone w zdolność kredytową:
- łączna kwota świadczeń z programu Rodzina 800+ może stanowić max. 50% reszty dochodów do zdolności
- potwierdzenie wpływu na konto (jedyny wyjątek to kiedy 800plus wpływa na konto w ING)
- złożenie do banku Oświadczenia o źródle i wysokości miesięcznych dochodów z wyszczególnioną liczbą dzieci oraz kwotą przyznawanych świadczeń
- maksymalna wysokość dochodu nie większa niż 800 zł pomnożyć razy liczba dzieci (objętych programem)
800 plus a zdolność kredytowa w mBank
mBank nie bierze pod uwagę 800 plus przy liczeniu zdolności na kredyty hipoteczne.
800 plus a zdolność kredytowa w Millennium
Bank Millennium bierze 800+ do zdolności kredytowej. Jedyny warunek stanowi przedstawienie wyciągu z konta, gdzie znajduje się informacja o wpływie z 800 plus.
800 plus a zdolność kredytowa w Pekao SA
Bank Pekao SA włącza pieniądze z Rodzina 800+ do wyliczeń zdolności kredytowej.
800 plus a zdolność kredytowa w PKO BP
W PKO BP wpływy z 800 plus są wliczane do zdolności kredytowej. Musimy jedynie dostarczyć potwierdzenie otrzymania świadczenia w ostatnim miesiącu.
800 plus a zdolność kredytowa w Santander
Do zdolności kredytowej w Santander Bank Polska od 25.03 także liczą się pieniądze z 800+. Otrzymywanie świadczenia wychowawczego z automatu pomniejsza koszty gospodarstwa domowego. Santander jednak stawia dodatkowy warunek, 800 plus musi obowiązywać przez najbliższe 10 lat a więc wpłynie na zdolność kredytową rodziców dzieci do 8 roku życia.