Łukasz Sroczyński

Kredyt na remont – gotówkowy czy hipoteczny?

Kredyt na remont nieruchomości - kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny?

Każdy z nas prędzej czy później musi zmierzyć się z odświeżeniem czy remontem nieruchomości. Oczywiście, najlepiej remont przeprowadzić ze środków własnych i oszczędności ale nie zawsze mamy taką możliwość i zastanawiamy się, jak sfinansować te koszty. Decydując się na kredyt na remont stajemy przed wyborem – kredy gotówkowy czy kredyt hipoteczny?

Przed wyborem źródła finansowania powinniśmy zacząć od sporządzenia solidnego kosztorysu. Inne koszty będą przy małym remoncie, jak np. malowanie mieszkania i drobne prace naprawcze. Z całkiem innymi kosztami będziemy musieli się mierzyć przeprowadzając generalny remont domu.

Remont – kredyt gotówkowy

Zaletami wyboru kredytu gotówkowego jako kredytu na remont nieruchomości są szybkość uzyskania środków finansowych oraz minimum formalności.

W większości banków od złożenia dokumentów potrzebne będzie maksymalnie 3 dni do posiadania pieniędzy już na koncie. Przeważnie decyzje zapadają w ciągu zaledwie kilku chwil. Z dokumentów, o które poprosi nas bank, potrzebne będą tylko dokumenty finansowe. Często dla swoich stałych klientów banki przygotowują ofertę kredytu i wystarczy zaakceptować kliknięciem w bankowości elektronicznej, aby pieniądze znalazły się na koncie. Przy kredycie gotówkowym nie musimy też „spowiadać się” na co przeznaczymy pożyczone środki. Nie będzie więc także potrzeby robienia kosztorysu.

Remont na kredyt gotówkowy ma jednak również swoje minusy. Nierzadko zdarza się, że musimy zapłacić kilkuprocentową prowizję a oprocentowanie jest wyższe niż kredytu celowego.

Maksymalna kredytu gotówkowego jaką możemy uzyskać zgodnie z ustawą wynosi 255 550 zł. Realnie będzie to zazwyczaj mniejsza kwota, ze względu na oferty banków. Najczęściej banki oferują kredyty gotówkowe do 150 – 200 000 na okres do 120 miesięcy.

Remont – kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to tańsza, w porównaniu do kredytu gotówkowego, forma finansowania remontu. Kredyt na remont jest kredytem celowym a więc oprocentowanie będzie takie samo jak przy zakupie nieruchomości. Możemy także wyciągnąć okres spłaty do 30 lat. Przy remoncie kredyt hipoteczny jest tańszy od kredytu gotówkowego, ponieważ bank ma tutaj zabezpieczenie w postaci hipoteki. Wiąże się to z formalnościami i kosztami. Posiadanie już jednego kredytu hipotecznego, np. na zakup, powoduje ograniczenie uzyskania kolejnego pod zastaw tej samej nieruchomości. Też w przeciwieństwie do kredytu gotówkowego nie możemy liczyć, że już w ciągu kilku dni będziemy mieli pieniądze do dyspozycji. Przeważnie kilka tygodni zejdzie nam na przygotowaniu dokumentów oraz uzyskaniu decyzji kredytowej. Banki mają też ograniczenie w postaci minimalnej kwoty kredytu hipotecznego, przeważnie jest to od 30 do 50 000 zł.

Jednak decydując się na finansowanie remontu kredytem hipotecznym, będziemy potrzebowali spełnić więcej formalności niż przy wyborze kredytu gotówkowego. Oprócz dokumentów finansowych trzeba też będzie przedstawić dokumenty nieruchomości. Do tego dojdzie także kosztorys, w którym określamy jaki będzie zakres remontu. Proszę jednak kosztorysu się nie obawiać – banki mają gotowe pozycje w kosztorysie, a my określamy ile potrzebujemy na konkretną pracę. Z rozliczeniem się z tych prac nie ma też większego problemu, banki już wiele lat temu odeszły od dokumentowania prac fakturami. Dzisiaj wystarczy przedstawić zdjęcia z wykonanego remontu albo przyjedzie rzeczoznawca, który stwierdza fakt, że pożyczone środki zostały wykorzystane zgodnie z celem. Kredytem hipotecznym na remont możemy skredytować materiały budowlane, sanitariaty, elementy wyposażenia czy stałą zabudowę.

Kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny – co bardziej opłaca się przy remoncie?

Decyzję, który rodzaj kredytu na remont bardziej się opłaca, podejmowałbym dopiero po zrobieniu kosztorysu. Przy mniejszych remontach sensowniejsze wydaje się wzięcie kredytu gotówkowego. Mniej formalności i szybkość uzyskania takiego finansowania przeważają nad kosztami.

Jednak gdy szykuje się remont generalny mieszkania czy tym bardziej remont generalny domu a koszty idą już nie w kilka czy kilkanaście w dziesiątki czy setki tysięcy to zdecydowanie tańszym rozwiązaniem będzie kredyt hipoteczny. Mimo czasu, który musimy poświęcić na formalności i dokumenty, nasz budżet domowy nam za to w przyszłości podziękuje.

Kredyt hipoteczny online - umów spotkanie
Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Kredyt hipoteczny a rozwód -kto spłaci raty kredytu? -4 sposoby na rozwiązanie problemu z kredytem hipotecznym po rozwodzie -jak przejąć kredyt po rozwodzie? -brak zdolności kredytowej do samodzielnej spłaty po rozwodzie - co zrobić? lukaszsroczynski.pl

Kredyt hipoteczny a rozwód

14 kwietnia 2024

Jak rozwiązać problemy z kredytem hipotecznym po rozwodzie?

Czytaj dalej
Kredyt #naSTART - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Kredyt #naStart – projekt ustawy

9 kwietnia 2024

Start programu zapowiedziano na drugą połowę 2024 roku.

Czytaj dalej
Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne - kwiecień 2024 - foto: Poznań (Urząd Miasta)

Kredyty hipoteczne kwiecień 2024

1 kwietnia 2024

Wakacje kredytowe już za miesiąc? Czy stopy procentowe spadną do...

Czytaj dalej
KREDYT HIPOTECZNY UMOWA ZLECENIE I UMOWA O DZIEŁO -zdolność kredytowa -jak to wygląda w 11 bankach? -czy podwyższa zdolność jako dodatek do dochodu? -niezbędne dokumenty -najważniejsze w pigułce

Kredyt hipoteczny – umowa zlecenie i umowa o dzieło

11 marca 2024

Wszystko, co najważniejsze o kredycie hipotecznym na umowie zlecenie i...

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję