Łukasz Sroczyński

Kredyt obrotowy dla firmy

Kredyt obrotowy dla firmy - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Główną moją specjalizacją są oczywiście kredyty hipoteczne, ale coraz częściej moi „starzy” klienci, a także nowi, zwracają się o pomoc przy kredytach firmowych. W ostatnim miesiącu procesuje kilka wniosków o kredyt obrotowy. Jest to najczęściej spotykana forma kredytowana bieżącej działalności gospodarczej.

Kredyt obrotowy – na czym polega?

Kredyt obrotowy jest jednym z popularniejszych rozwiązań do utrzymania płynności finansowej w przedsiębiorstwach. Środki finansowe uzyskane w ten sposób można przeznaczyć na koszty zakupów, pensje pracowników czy bieżące utrzymanie firmy. Kredyt obrotowy pozwala pozwala również na bezpieczne prowadzenie działalności gospodarczej, szczególnie przy wystawianiu faktur z długimi terminami płatności, ale także daje większe poczucie komfortu z przejściowymi zawirowaniami finansowymi, np. w przypadku nieterminowych płatności ze strony kontrahentów.

Opcje zabezpieczenia kredytu obrotowego

Kredyty obrotowe możemy podzielić na zabezpieczone (najczęściej hipoteką nieruchomości, ale też zastaw czy klauzula potrącenia wierzytelności z konta) oraz niezabezpieczone. Dla firm, które zdecydują się na zabezpieczenie kredytu banki oferują większe kwoty limitu oraz lepsze warunki cenowe.

Jak się spłaca kredyt obrotowy?

Kolejnym kryterium, które pomoże nam uporządkować kredyty obrotowe, jest forma spłacania zobowiązania.

Do wyboru mamy kredyt odnawialny ratalny, gdy od razu otrzymujemy całą kwotę a następnie spłacamy kapitał i odsetki w formie ratalnej.

Inną formą spłaty jest odnawialna linia kredytowa, gdzie środki wykorzystujemy w miarę potrzeb. Każda wpłata na rachunek bieżący w pierwszej kolejności pokrywa aktualne zadłużenie i ponownie zwiększa wysokość dostępnego limitu. Odsetki pobierane są od faktycznie wykorzystanej kwoty. Przedsiębiorca zwraca zadłużenie nie w ustalonych z góry ratach, lecz praktycznie w dowolnych sumach i w dowolnym czasie. Bank wymaga jednak systematycznych wpływów na rachunek oraz uregulowania całego zadłużenia do dnia zakończenia umowy, chociaż najczęściej kredyt odnawialny można przedłużyć na kolejne 12 m-cy.

Jak uzyskać kredyt obrotowy?

Jakie warunki musimy spełniać, żeby otrzymać kredyt obrotowy?

Oferta kredytów obrotowych przeznaczona jest dla firm. Sama forma prowadzonej działalności nie ma znaczenia. Zarówno jednoosobowa działalność gospodarcza jak i spółki cywilne czy spółki prawne mają szansę otrzymać takie dofinansowanie.

Bank zwróci jednak uwagę na długość prowadzonej działalności jak i na wyniki finansowe. Firmy, które dopiero rozpoczynają działalność mogą mieć problem z uzyskaniem takiej formy finansowania, gdyż wiele banków wymaga prowadzenia działalności przez minimalny wskazany czas. Ile wynosi minimalny okres działalności firmy w bankach, aby otrzymać kredyt obrotowy? Najczęściej jest to rok od rozpoczęcia biznesu.

Składając wniosek o kredyt obrotowy instytucja finansowa będzie od nas wymagała przedstawienia wyników finansowych z ostatniego roku, ale w części banków będą to nawet ostatnie dwa lata. Oprócz dokumentów księgowych możemy zostać również poproszeni o wyciągi z konta firmowego. Bank prześwietli również historię kredytową czy jest pozytywna albo chociaż neutralna. Będziemy musieli także udokumentować brak zaległości w Urzędzie Skarbowym i ZUS.

Kredyt dla firmy - umów spotkanie online
Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne czerwiec 2024 - lukaszsroczynski.pl - fotografia: Poznań (ul. Święty Marcin)

Kredyty hipoteczne czerwiec 2024

1 czerwca 2024

Od 1 czerwca korzystać można z wakacji kredytowych! Co nowego...

Czytaj dalej
Kredyt obrotowy dla firmy - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Kredyt obrotowy dla firmy

24 maja 2024

Czym się wyróżnia? Jakie są opcje spłaty i jak uzyskać...

Czytaj dalej
Wakacje kredytowe 2024 - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Wakacje kredytowe 2024 – zasady

7 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - najważniejsze informacje w jednym miejscu. Jak...

Czytaj dalej
Kredyt hipoteczny a rozwód -kto spłaci raty kredytu? -4 sposoby na rozwiązanie problemu z kredytem hipotecznym po rozwodzie -jak przejąć kredyt po rozwodzie? -brak zdolności kredytowej do samodzielnej spłaty po rozwodzie - co zrobić? lukaszsroczynski.pl

Kredyt hipoteczny a rozwód

14 kwietnia 2024

Jak rozwiązać problemy z kredytem hipotecznym po rozwodzie?

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję