Spis treści
Kredyty z oprocentowaniem zmiennym ponownie w ING
Po czerwcowym zawieszeniu przez bank zmiennego oprocentowania i oferowaniu kredytów hipotecznych tylko na stałym 5-letnim oprocentowaniu, ING ponownie od wczoraj, czyli 30 września, do oferty wprowadził kredyty z oprocentowaniem zmiennym. Oferta zmiennego oprocentowania jest bardzo atrakcyjna, gdyż jest to jeden z nielicznych banków, który proponuje marże poniżej 2%. W ofercie promocyjnej „Jesień u siebie”, oprócz obowiązku przelewania co miesiąc na konto 2000 zł, jest również obowiązek skorzystania z ubezpieczenia na życie z oferty banku przez minimum 3 lata. W porównaniu do poprzednich ofert oprocentowania stałego, bank powrócił do stawki WIBOR 1M.
Środki z „Kredytu na start” z 2024 r. przesunięte na pomoc dla powodzian
Wiceminister MRiT Jacek Tomczak poinformował, że środki przeznaczone na program Kredyt na Start w 2024 zostaną przeznaczone dla osób poszkodowanym w powodzie. Jednocześnie zapewnił, że w przyszłorocznym budżecie znajdzie się finansowanie na ten cel.
Kredyt na start najwcześniej w marcu 2025?
W artykule na portalu Bankier.pl możemy przeczytać informacje, iż pat w koalicji spowoduje, że program z dopłatami najwcześniej wystartuje (o ile w ogóle wystartuje) w marcu. Natomiast w samym ministerstwie mówi się o jeszcze późniejszym okresie, czyli maju. Proces legislacyjny trwa kilka miesięcy, oprócz tego same banki muszą przygotować się na wprowadzenie programu, tak wiec wcześniej zapowiadany termin na wprowadzenie KnS, czyli 15 styczeń 2025, wydaje się mało realny. Cały czas w koalicji rządzącej nie ma jednomyślności co do wprowadzenia programu z dopłatami.
Wskaźnik WIBOR doczeka się następcy
Prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek zapowiada, że w pierwszym tygodniu października poznamy szczegóły dotyczące nowego wskaźnika, który zastąpi WIBOR.
Jako cel zmiany wskaźnika podaje się bliższe rzeczywistości odzwierciedlenie warunków rynkowych. Wskaźnik WIBOR przeliczany jest na podstawie deklaracji banków w sprawie wysokości oprocentowania międzybankowych pożyczek, z kolei nowy wskaźnik będzie oparty na transakcjach overnight.
Ubezpieczenie nieruchomości przy kredycie hipotecznym
Ostatni czas zaznaczył się niestety powodziami na południu Polski, przez które sporo osób straciło miejsce swojego zamieszkania. Chciałbym wskazać na jedną ważną rzecz dotyczącą takich sytuacji. Przy kredycie hipotecznym, banki stawiają warunek ubezpieczenia przyszłego mieszkania lub domu. Wybierając ubezpieczenie koniecznie pamiętajmy, że celem jest przede wszystkim ochrona własnego majątku, a nie zabezpieczenia banku.
Dlatego dobierajmy ubezpieczenie zawsze na aktualną, faktyczną wartość nieruchomości, nawet jeżeli bank zgadza się na niższą kwotę. Podczas spłaty, co parę lat warto przeanalizować ogłoszenia na portalach i sprawdzić jakie są obecnie koszty, a przy ewentualnych różnicach uregulować kwotę na polisie.
A kiedy już spłacimy kredyt i ubezpieczenie nie będzie wymagane, zdecydowanie nie warto ryzykować i rezygnować z polisy.