Łukasz Sroczyński

Kredyt konsolidacyjny – czy się opłaca?

Rosnące koszty życia powodują, że coraz więcej osób szuka zmniejszenia miesięcznych obciążeń. Kredytobiorcy, którzy posiadają kilka zobowiązań powinni się zastanowić i przeliczyć czy nie warto skorzystać z oferty kredytu konsolidacyjnego, który oprócz złączenia kilku zobowiązań w jedną ratę, pozwoli nam zmniejszyć comiesięczne płatności na rzecz banku. Przy kilku kredytach dochodzi do tego, jeśli nie mamy ustawionego stałego zlecenia przelewu, obciążenie w postaci ogarnięcia terminów zapłaty czy niekiedy również sama pamięć o wszystkich świadczeniach.

Kredyt konsolidacyjny – co to takiego?

Kredyt konsolidacyjny to, praktycznie rzecz ujmując, zamiana kilku (dwóch lub więcej) kredytów w jeden. Zamiana obejmuje różne produkty kredytowe, między innymi kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, kredyt odnawialny długi na karcie kredytowej czy kredyt samochodowy. Wszystkie te zobowiązania możemy połączyć w jedną ratę.

Plusy i minusy kredytu konsolidacyjnego

PlusyMinusy
Możliwość obniżenia miesięcznej raty poprzez uzyskanie lepszych warunków cenowychKonieczność przeliczenia na nowo naszej zdolności kredytowej i załatwienie dokumentacji finansowej
Jeden termin spłaty i jedno oprocentowanie
Możliwość zaczerpnięcia finansowego oddechu – zaoszczędzone pieniądze, czas i stres, nieodłącznie związane z spłatą kolejnych zobowiązańWydłużony czas spłaty generalnie oznacza również większe odsetki (choć może się okazać, że dzięki uzyskaniu lepszych warunków cenowych całkowity koszt kredytu będzie niższy)
Możliwość obniżenia miesięcznej raty poprzez wydłużenie okresu kredytowania
Możliwość uzyskania dodatkowych środków (jednak w tym przypadku warto upewnić się, że jest to dla nas naprawdę niezbędne)Czas zainwestowany w załatwianie konsolidacji kredytu, czyli analiza rynku (aby nie tracić na to tyle energii polecam kontakt z sprawdzonym specjalistą kredytowym 😉 )
Możliwość odzyskania prowizji z wcześniej wziętych kredytów

Dokładny wynik bilansu zysków i strat zależy oczywiście od indywidualnej sytuacji. Jednak w zdecydowanej większości przypadków, kiedy konsolidujemy nasze kredyty wychodzi nam to bardzo na plus.

Co dzieje się z kredytami, które chcemy skonsolidować?

Gdy konsolidacja naszych zobowiązań wejdzie w życie możemy odetchnąć z ulgą myśląc o starych długach. Banki spłacą środki konsolidowanych kredytów, w zamian wymagając terminowego spłacania rat nowego kredytu.

Jak wygląda spłata kredytu konsolidacyjnego?

Proces spłaty skonsolidowanych kredytów przebiega tak, jak w przypadku każdego normalnego kredytu. Płacimy, jak już wspomniałem, jedną ratę raz na miesiąc.

Czy można nadpłacać kredyt konsolidacyjny?

Oczywiście, zgodnie z obowiązującymi ustawami o kredycie konsumenckim i ustawą o kredycie hipotecznym, mamy prawo nadpłacić kredyt konsolidacyjny. Jak już nieraz pisałem w innych tekstach na blogu, warto nadpłacać kredyt (choć nie we wszystkich przypadkach), ponieważ wiąże się to ze zmniejszeniem sumy kredytu, co przekłada się na niższe raty (polecam kalkulator).

Czy można wcześniej spłacić kredyt konsolidacyjny?

Tak, jest to zagwarantowane prawnie dla klientów którzy zawarli umowy na kredyt konsolidacyjnym po 18 grudnia 2011 (w przypadku konsolidacji do kwoty 255 550zł) i 22 lipca 2017 (w przypadku konsolidacji na wyższą sumę). Jeśli zawarliśmy kredyt wcześniej odpowiedzi na to pytanie można szukać w umowie z bankiem.

Kredyt konsolidacyjny z hipoteką.

Banki rozróżniają dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych. Jednym z nich jest ten, w którym spłata kredytu zostaje zabezpieczona przez bank hipoteką. Oznacza to, że jeśli nie będziemy opłacać rat bank posiada możliwość przejęcia naszego mieszkania. Zapisy umowy o konsolidację kredytu z zabezpieczeniem w postaci hipoteki opierają się o ustawę o kredycie hipotecznym.

Ile pieniędzy zaoszczędzę dzięki kredytowi konsolidacyjnemu?

To już są indywidualne wyliczenia i w każdym przypadku będzie inaczej. Warto pamiętać, że konsolidacja ma sens głownie wtedy kiedy miesięczne zobowiązania kredytowe zaczynają nas przerastać i szukamy oddechu finansowego. Banki często mają specjalną, lepszą ofertę dla kredytów konsolidacyjnych ale główną naszą korzyścią będzie wrzucenie wszystkich zobowiązań w jedną ratę i wydłużenie okresu co pozwoli uzyskać niższą miesięczną ratę. Niestety wydłużenie wiąże się też z większymi kosztami na całości kredytu więc przed wzięciem warto wszystko dokładnie przeliczyć i się zastanowić.

Zdolność kredytowa dla kredytu konsolidacyjnego.

Niestety kredyt konsolidacyjny nie jest opcją dostępną dla wszystkich. Jak przy każdym kredycie musimy zdolność posiadać, ale warto pamiętać, że te kredyty, które będą spłacane nie są już przez bank liczone jako nasze zobowiązanie.

Obecnie dwa banki mają w ofercie ciekawą promocję na kredyt konsolidacyjny. Jeśli jesteś zainteresowany i chciałbyś dowiedzieć się więcej, zadzwoń lub napisz 😊

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne czerwiec 2024 - lukaszsroczynski.pl - fotografia: Poznań (ul. Święty Marcin)

Kredyty hipoteczne czerwiec 2024

1 czerwca 2024

Od 1 czerwca korzystać można z wakacji kredytowych! Co nowego...

Czytaj dalej
Kredyt obrotowy dla firmy - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Kredyt obrotowy dla firmy

24 maja 2024

Czym się wyróżnia? Jakie są opcje spłaty i jak uzyskać...

Czytaj dalej
Wakacje kredytowe 2024 - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Wakacje kredytowe 2024 – zasady

7 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - najważniejsze informacje w jednym miejscu. Jak...

Czytaj dalej
Kredyt hipoteczny a rozwód -kto spłaci raty kredytu? -4 sposoby na rozwiązanie problemu z kredytem hipotecznym po rozwodzie -jak przejąć kredyt po rozwodzie? -brak zdolności kredytowej do samodzielnej spłaty po rozwodzie - co zrobić? lukaszsroczynski.pl

Kredyt hipoteczny a rozwód

14 kwietnia 2024

Jak rozwiązać problemy z kredytem hipotecznym po rozwodzie?

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję