Łukasz Sroczyński

Mapa drogowa wskaźnika WIRON.

Kilka dni temu (23.09.22) nazwa wskaźnika WIRD, który ma zastąpić WIBOR, została zmieniona na WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight). A dzisiaj Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała Mapę Drogową, jak ten wskaźnik zostanie wprowadzony. Cały proces został podzielony na kilka faz.

FAZA PRZYGOTOWAWCZA

Do końca tego roku zostaną spełnione wszystkie wymogi proceduralne. GPW Benchmark, czyli administrator nowego wskaźnika spełni wszelkie wymogi pozwalające na stosowanie nowego wskaźnika, tak aby jeszcze w grudniu można było stosować WIRON w nowych instrumentach finansowych.

FAZA WPROWADZANIA

W tej fazie, od początku 2023 roku, wskaźnik WIRON ma być już w pełni dostępny i możliwy do stosowania w produktach i instrumentach finansowych dla instytucji, które wyrażą taką chęć. W tym czasie będą funkcjonowały równolegle oba wskaźniki, czyli WIBOR i WIRON. Przeprowadzona ma być również kampania informacyjna i edukacyjna na temat nowego wskaźnika. W przyszłym roku ma zacząć się oferować nowe produkty, w tym produkty kredytowe dla przedsiębiorców (spółek kapitałowych) oparte na nowym wskaźniku.

FAZA WYPROWADZANIA

Głównym zadaniem w kolejnej fazie przewidzianej na 2024 rok będzie wycofywanie z użycia WIBORu na rzecz nowego wskaźnika.

„W ofercie banków i innych podmiotów zastosowanie mają nowe produkty stosujące WIRON, w tym przede wszystkim dla konsumentów oraz jednoosobowych działalności gospodarczych, spółek cywilnych. W szczególności,banki oferują kredyty mieszkaniowe oprocentowane według stopy składanej na podstawie indeksu WIRON przy jednoczesnym rozwoju rynku kredytów mieszkaniowych stosujących stałą/okresowo stałą stopę procentową”

Na tę chwilę czekają kredytobiorcy, ponieważ banki powinny już stosować nowy wskaźnik.

Pojawiają się głosy, że pod koniec przyszłego roku stopa referencyjna może zostać obniżona, a więc może dojść do sytuacji, że przy zamianie wskaźników WIRON będzie droższy niż WIBOR i zaczniemy wzdychać do znikającego wskaźnika.

FAZA FINALIZACJI

Ostatni etap przewidziany jest na 2025 rok. Powszechnie stosowany jest już nowy wskaźnik, jednocześnie zakłada się gotowość do zaprzestania kalkulacji i publikacji Stawek Referencyjnych WIBID i WIBOR.

Porównanie WIBOR i WIRON

Dla porównania wartości wskaźników WIBOR i WIRD ON WIBON (WIRON) na dzień dzisiejszy 27.09.

WIBOR 3M – 7,16%                                   WIRON 3M – 6,15%

WIBOR 6M – 7,32%                                    WIRON 6M – 5,29%

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Webinar o Bezpiecznym Kredycie 2 procent - zapowiedź (bankier.pl)

Bezpieczny Kredyt 2 procent – wszystko, o co boisz się zapytać

22 września 2023

Na portalu finansowym Bankier.pl 4 października 2023 będzie Dniem mieszkaniowym....

Czytaj dalej
"Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok" "lukaszsroczynski.pl" pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Wakacje kredytowe 2024 – zapowiedź

20 września 2023

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o przedłużeniu wakacji kredytowych na kolejny,...

Czytaj dalej
Bezpieczny Kredyt w mBanku

Bezpieczny Kredyt 2 procent w mBanku

14 września 2023

Od dzisiaj mBank to kolejny bank, który w swojej ofercie...

Czytaj dalej
Obniżka stóp procentowych o 0.75pp. do poziomu 6,00% - jak wpłynie na raty kredytu (hipotecznego?) Wykres przedstawiający stopę referencyjną NBP na przestrzeni lat

Spadek stóp procentowych – jak wpłynie na raty kredytu hipotecznego?

11 września 2023

Rada Polityki Pieniężnej na czele z Prezesem Glapińskim zaskoczyła wszystkich....

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję