Łukasz Sroczyński

Kredyty hipoteczne marzec 2023

kredyty hipoteczne marzec 2023

Co nowego w kredytach mieszkaniowych?

zdolność kredytowa – od początku roku sytuacja się poprawia. Wpływ na to ma kilka czynników – ceny nieruchomości nie rosną tak gwałtowanie, a raczej zatrzymały się w miejscu na rynku pierwotnym, natomiast na rynku wtórnym jest możliwość większych negocjacji. Pensje, niestety nie tak szybko jak inflacja, ale jednak rosną. Niższy jest też wskaźnik WIBOR, który od szczytu z listopada 2022 spadł o ok. 0,6%.  Największą jednak różnicę na zdolności kredytowej zrobiła Komisja Nadzoru Finansowego, która obniżyła obowiązkowy bufor do 2,5%. Część banków (Alior, Pekao SA, Millennium, ING, Santander) już wprowadziła obniżony bufor zarówno dla kredytów mieszkaniowych o stałej jak i zmiennej stopie. Sama zmiana buforu spowodowała, że zdolność kredytowa wzrosła o ok. 15-20%

stałe okresowo oprocentowanie – w ostatnich tygodniach kolejny bank Millennium zdecydował o zaprzestaniu udzielania kredytów hipotecznych o zmiennym oprocentowaniu. To już trzeci, po BNP Paribas i ING, który w ofercie ma tylko kredyty o okresowo stałym oprocentowaniu.

marża kredytowa – nie wiem czy to wynik wyroku TSUE, czy przygotowania banków do Bezpieczny Kredyt 2% ale w ostatnich dniach banki przedstawiają nową ofertę cenową i zarówno kredyty o okresowo stałym oprocentowaniu jak i marże w zmiennym są trochę wyższe niż proponowane wcześniej. Branżowe plotki mówią też, że niedługo PKO BP pogorszy warunki cenowe dla nowych klientów.

nowi kredytobiorcy – patrząc nie tylko po sobie ale też rozmawiając ze znajomymi z branży kredytów oraz nieruchomości widzimy, że po marazmie z drugiego półrocza 2022 rynek troszkę się ożywił. Co prawda nie jest ta sama ilość która była 2 lata temu, ale od początku roku jest dużo więcej nowych zapytań i wniosków kredytowych.

-startuje Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy – wraz z początkiem marca Gwarantowany Kredyt Mieszkaniowy został przemianowany na Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy. Zmiana tytułu to niejedyna nowość – m.in. polepszyły się limity cen za metr kwadratowy mieszkania i doszła możliwość spłaty rodzinnej. W tym temacie więcej wiadomości ode mnie TUTAJ.

2023 to rok wyborczy – niedawno minister Buda ogłosił nowy program Bezpieczny Kredyt 2 procent, a w ostatnich dniach przebiła go opozycja, która zaproponowała kredyt mieszkaniowy na 0% i dopłatę do najmu w wysokości 600zł. Na ile to realny program a na ile obietnice wyborcze każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

Co do startu kredytu BK2, znowu plotki 😊, są starania aby 2 lipca dwa banki miały go już w swojej ofercie.

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne marzec 2024 - lukaszsroczynski.pl - foto: Poznań, Bałtyk

Kredyty hipoteczne marzec 2024

1 marca 2024

Co z wakacjami kredytowymi? Kiedy będzie kredyt 0 procent? Padł...

Czytaj dalej
Kredyt na remont nieruchomości - kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny?

Kredyt na remont – gotówkowy czy hipoteczny?

19 lutego 2024

Który rodzaj kredytu na remont jest bardziej korzystny i od...

Czytaj dalej
800+ jako dochód do zdolności kredytowej? Zestawienie podejścia 8 największych banków do wpływów z programu Rodzina 800+

Czy 800+ wpływa na zdolność kredytową?

8 lutego 2024

Dzieci są dla rodziców wielką radością ale przy obliczaniu zdolności...

Czytaj dalej
Kronika Pośrednika - Kredyty Hipoteczne LUTY 2024 (na fotografii Poznań, widok z Collegium Altum w kierunku Łazarza)

Kredyty hipoteczne luty 2024

1 lutego 2024

Jaki tu spokój… Nic się nie dzieje… Prawie miesiąc minął...

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję