Łukasz Sroczyński

Kredyty hipoteczne kwiecień 2023

Przyszła wiosna. I to nie tylko kalendarzowa – Poznań co raz bardziej rozkwita i czuć to też w branży kredytowej. Otrzymuję co raz więcej telefonów i co raz częściej umawiam nowych klientów na spotkania. Oczywiście sporo spraw koncentruje się wokół programu Bezpieczny Kredyt 2 procent. Część osób jest gotowa kupić nieruchomość już teraz, obawiając się wzrostu cen po wejściu w życie programu. Jednak miałem też już kilka spotkań na Bezpieczny Kredyt, gdzie klienci przygotowują się do kredytu z rządowymi dopłatami. Zdolność zbadania, kwestia spełniania warunków programu sprawdzona i teraz czekamy na ostateczną wersję ustawy.

Co nowego w kredytach hipotecznych w kwietniu?

– zdolność kredytowa cały czas się poprawia. Już prawie wszystkie banki zmniejszyły bufor, dzięki czemu zdolność wzrosła o ok. 15-20%. Stawka wskaźnika WIBOR utrzymuje się poniżej 7% i na dzień 30 marca dla WIBOR 3M wynosi 6,9% a dla WIBOR 6M 6,95% a więc spadła o kilka setnych.

–  zdolność kredytowa na Bezpieczny Kredyt 2% wg słów płynących z Ministerstwa ma być liczona dla raty z dopłatami i ma się zwiększyć o ok. 50%. Co na to powiedzą banki (koniec końców to one będą oceniały maksymalną kwotę kredytu którą będzie można wziąć) okaże się po wejściu programu.

– 12-14 kwietnia pod obrady Sejmu trafi projekt Bezpieczny Kredyt 2 procent. Jakie zmiany będą jeszcze wprowadzone dopiero zobaczymy. Zmieniony ma być zapis dotyczący wkładu własnego przy budowie domu. Na razie wyglądało to tak, że wartość pustej działki wraz z domem może wynosić maksymalnie 1 mln złotych. Natomiast gdyby budowa była już rozpoczęta, to wtedy pod uwagę bierze się maksymalny poziom wkładu własnego a więc 200 000 zł. Przy dzisiejszych cenach działek większość osób z rozpoczętą budową byłaby wykluczona z programu. Ten punkt ma ulec zmianie.

– w połowie marca minister Waldemar Buda odpowiedział na pytanie jakiej wielkości jest limit na Bezpieczny Kredyt w roku 2023 – „To jest kilkaset milionów. Nie sądzę, żeby był wykorzystany jakikolwiek limit.” W projekcie ustawy są podane limity ma każdy rok i wskazany poziom wykorzystania, po którym banki przestaną przyjmować wnioski, ale to raportowanie zacznie się dopiero od 2024 roku.

– PCC2% – każdy, kto kupił nieruchomość z rynku wtórnego wie o tym podatku, ponieważ jest on płacony w akcie notarialnym w wysokości 2% od wartości zakupu. Rząd chce zwolnić z jego opłacania osoby, które kupują pierwszą nieruchomość. Dotyczyć ma to osób które się kredytują, ale tez tych które kupują za gotówkę. Zdaniem Ministra „likwidacja tego podatku będzie ogromną ulgą dla tych, którzy planują zakup mieszkania w najbliższym czasie, nie tylko przy wykorzystaniu tzw. Bezpiecznego Kredytu”. 

– mikrokawalerki – rząd zapowiedział zmianę na rynku deweloperskim. Zwiększone mają zostać odległości pomiędzy budynkami oraz określony metraż, który ma wynosić minimum 25m2 dla lokali dla najmu długoterminowego.

Najbliższe miesiące będą pewnie się kręciły wokół wejścia w życie programu Pierwsze Mieszkanie, szczególnie w kwestii BK2. Z jednej strony będzie można wziąć korzystniejszy kredyt hipoteczny a z drugiej jest obawa o wzrost cen nieruchomości. Czytałem już wypowiedź analityka od nieruchomości, gdzie twierdzi ze są już znane przypadki podwyższenia cen nieruchomości pod Poznaniem w kontekście wejścia kredytu z dopłatami. Od klientów też już słyszałem, że cena nieruchomości którą się interesują wzrosła o 15 000 zł.

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Wakacje kredytowe 2024 - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Wakacje kredytowe 2024 – zasady

7 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - najważniejsze informacje w jednym miejscu. Jak...

Czytaj dalej
Kredyt hipoteczny a rozwód -kto spłaci raty kredytu? -4 sposoby na rozwiązanie problemu z kredytem hipotecznym po rozwodzie -jak przejąć kredyt po rozwodzie? -brak zdolności kredytowej do samodzielnej spłaty po rozwodzie - co zrobić? lukaszsroczynski.pl

Kredyt hipoteczny a rozwód

14 kwietnia 2024

Jak rozwiązać problemy z kredytem hipotecznym po rozwodzie?

Czytaj dalej
Kredyt #naSTART - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Kredyt #naStart – projekt ustawy

9 kwietnia 2024

Start programu zapowiedziano na drugą połowę 2024 roku.

Czytaj dalej
Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne - kwiecień 2024 - foto: Poznań (Urząd Miasta)

Kredyty hipoteczne kwiecień 2024

1 kwietnia 2024

Wakacje kredytowe już za miesiąc? Czy stopy procentowe spadną do...

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję