
Gentlemani podobno nie rozmawiają o pieniądzach, ale z drugiej strony jedno z częstszych pytań, które słyszę od klientów to „ile kosztują Pana usługi”?
Truizm, ale każdy z nas pracuje i oczekuje wynagrodzenia za swoje zaangażowanie i trud włożony w pracę. Nie inaczej jest w mojej branży, i czy to pośrednik kredytowy czy doradca finansowy, również jesteśmy wynagradzani. Z punktu widzenia kredytobiorcy nasze usługi są bezpłatne, co nie oznacza, że darmowe. Doradcy kredytowi czy pośrednicy są opłacani przez bank czy inną instytucje udzielającą pożyczek za pośrednictwo. Mimo, iż bank wynagradza firmę pośredniczącą to oferta cenowa bezpośrednio w oddziale banku czy u pośrednika jest taka sama. Jest tak dlatego, że bank wynagradza nam pracę, którą bez nas musiałby wykonać pracownik banku w oddziale. Ostatnie lata w bankowości to coraz mniejsza ilość oddziałów i pracowników. Utrzymanie wyspecjalizowanego pracownika czy też oddziału generuje często wyższe koszty niż prowizja wypłacana firmie pośredniczącej. Ta wynagradzana jest za sukces czyli tylko za pozytywną decyzję i uruchomiony kredyt. W razie niedoprowadzenia procesu do podpisania umowy i wypłaty środków wszelkie czynności pośrednika kredytowego są dla banku bezpłatne.
Czy pośrednik kredytowy jest obiektywny?
Nie jest tajemnicą, że od różnych banków czy innych instytucji finansowych otrzymujemy różną wysokość prowizji. Czy to powoduje, że pośrednik finansowy może na część banków patrzeć korzystniej oczekując wyższego wynagrodzenia?
Od 23 lipca 2017 zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami nasze wynagrodzenie jest jawne. Każdy klient, otrzymując Formularz Informacyjny, dostaje informację jakie wynagrodzenie firma pośrednicząca otrzymuje. Można bardzo łatwo sprawdzić czy nie kusi nas wyższa prowizja i czy jesteśmy obiektywni w swojej pomocy przy kredycie. Osobiście kilku klientom pokazywałem już swoje stawki prowizyjne jeśli były wątpliwości co do obiektywności wybranych ofert. Proszę pamiętać, że czasy „dzikiego pośrednictwa” z początku istnienia doradztwa finansowego w Polsce już dawno minęły. Teraz patrząc na rynek doradztwa, na dobrych znajomych z branży a jednocześnie konkurencję, widzę ,że zostały osoby, które w zawodzie są od lat. Często pośrednik kredytowy czy doradca finansowy może pochwalić się 10letnim doświadczeniem i setkami wypłaconych kredytów. Będąc tyle lat na rynku pośrednictwa wiemy jak ważne są polecenia od „starych” klientów. To one są naszym głównym źródłem pozyskania nowego klienta, dlatego zależy nam na maksymalnym zadowoleniu kredytobiorcy. Ważniejsze niż kilka dziesiątych procenta wynagrodzenia jest dla nas to, aby klient przy kolejnej transakcji zadowolony wrócił do nas ponownie czy polecił nasze usługi swoim znajomym. Sam mam dziesiątki klientów z którymi współpracuję od lat i przeprowadzamy razem kolejne transakcje na zakup kolejnej nieruchomości. Jest to największy „komplement” dla mnie, kiedy klient wraca ponowne do mnie aby skorzystać z moich usług. Miałem już miesiące kiedy wypłacone kredyty od „starych” klientów stanowiły większość mojej pracy.
Kiedy usługi pośrednika nie są bezpłatne?
Jest jeden wyjątek, kiedy nasze usługi nie są dla klienta bezpłatne. Sporadycznie, gdy w swojej ofercie nie mamy instytucji czy oferty kredytu wykraczające poza podpisane umowy, może zdarzyć się umowa brokerska, gdzie wynagrodzenie pośrednika czy doradcy finansowego pokrywa klient. Zdarza się tak przeważnie przy skomplikowanych kredytach inwestycyjnych.
Jak sprawdzić stawki prowizyjne pośrednika kredytowego?
Przyszły kliencie, jak masz wątpliwości czy kieruję się Twoim dobrem czy swoją prowizją, śmiało mnie o to zapytaj a ja nie będę miał żadnego problemu aby pokazać Ci swoje stawki prowizyjne, tak abyś miał pewność, że staram się być jak najbardziej obiektywny i kieruję się wyborem jak najlepszej oferty dla Ciebie. Zawsze działam tak, żeby spotkać się znów przy kolejnej transakcji czy żeby polecić mnie swoim znajomym.