Łukasz Sroczyński

Zmiany w świadectwie charakterystyki energetycznej – jak wpłyną na kredyty?

świadectwo charakterystyki energetycznej - zmiany od 28 kwietnia

Od dzisiaj, 28 kwietnia 2023, wchodzą w życie zmiany w przepisach związanych z świadectwem charakterystyki energetycznej. Jak zmiany przepisów wpłyną na kredyty? Czy tych spośród nas, którzy kredyt już mają czekają jakieś zmiany? I jak nowe świadectwo energetyczne wpłynie na kogoś, kto dopiero planuje kredyt hipoteczny?

Zacznijmy po kolei 🙂

Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument informujący o charakterystyce energetycznej danego budynku czy lokalu mieszkalnego. Celem świadectwa energetycznego jest zapewnienie informacji na temat zużycia energii w danym budynku i wskazanie sposobów na poprawę jego efektywności energetycznej. W świadectwie charakterystyki energetycznej znajdują się dane, na podstawie których określa się klasę energetyczną budynku. Świadectwo energetyczne jest obowiązkowe przy sprzedaży/zakupie lub najmie nieruchomości oraz przy ubieganiu się o dofinansowanie lub kredyt na cele energetyczne.

No dobra, ale jak to się ma do kredytów? Jak już podawałem we wstępie, od 28 kwietnia, w przepisach pojawiły się pewne zmiany.

Zmiana w przepisach świadectwa energetycznego

Nowe przepisy wprowadzą bardziej szczegółowe wymagania dotyczące zawartości świadectw energetycznych, w tym między innymi bardziej dokładne informacje na temat charakterystyki energetycznej budynków oraz proponowane sposoby na zwiększenie ich efektywności energetycznej. Celem wprowadzonych zmian jest zwiększenie jakości i wiarygodności świadectw energetycznych.

Świadectwa energetyczne nieruchomości również dla mieszkań

W szczegóły dotyczące zmian nie będę wchodzić ale jest jedna rzecz, która stanowi ważną informację dla moich czytelników czy klientów. Do tej pory świadectwa charakterystyki energetycznej nieruchomości były konieczne jedynie dla domów jednorodzinnych i wielorodzinnych wybudowanych po 2009 roku. Natomiast od 28 kwietnia świadectwo energetyczne muszą posiadać wszystkie budynki, czyli też mieszkania, niezależnie od roku budowy.

Czy osoby, które mają już kredyt czekają zmiany w związku ze zmianą dot. świadectw energetycznych?

Spokojnie, jeśli mamy kredyt hipoteczny możemy odetchnąć z ulgą – samo posiadanie kredytu nie obliguje do latania za papierkami po urzędach i nudnych rozmów z pośrednikami kredytowymi 😉 Nowe przepisy dotyczące świadectwa energetycznego nie mają bezpośrednio wpływu na obecnych kredytobiorców. Dopiero kiedy chcemy sprzedawać lub wynajmować nieruchomość może pojawić się wymóg sporządzenia nowego świadectwa charakterystyki energetycznej, uwzględniającego zmianę przepisów.

Co w przypadku kiedy planujemy kredyt hipoteczny, czy potrzeba dodatkowych dokumentów?

Jeśli planujemy kredyt hipoteczny to tak, obecne zmiany w przepisach dotyczące świadectw mogą wpłynąć na proces ubiegania się o kredyt. Banki mogą poprosić o aktualne świadectwo charakterystyki energetycznej (aktualne w świetle nowych przepisów) kredytowanej nieruchomości, żeby lepiej oszacować koszty eksploatacji nieruchomości. Dodatkowo jeśli już posiadamy takie świadectwo i możemy pochwalić się dobrymi parametrami ekologicznymi to przy pozyskiwaniu kredytu hipotecznego możemy liczyć że nasz kredyt zostanie zakwalifikowany jako ekokredyt, w związku z czym możemy liczyć na korzystniejszą ofertę w banku 😊

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne grudzień 2023, Poznań

Kredyty hipoteczne grudzień 2023

1 grudnia 2023

Bezpieczny Kredyt – rząd zwiększa budżet Dzisiaj rząd Mateusza Morawieckiego...

Czytaj dalej
Bezpieczny Kredyt 2proc. w Santander Bank, foto - Poznań, napis Santander

Bezpieczny Kredyt 2 procent w Santander

29 listopada 2023

Dzisiaj do banków posiadających w swojej ofercie Bezpieczny Kredyt 2%...

Czytaj dalej
Zastrzeżenie numeru PESEL - dowód osobisty

Zastrzeżenie numeru PESEL a kredyty

17 listopada 2023

Kilka razy przytrafiła się mi i moim klientom niemiła niespodzianka...

Czytaj dalej
"Od 10 listopada Alior Bank wstrzymuje przyjmowanie zapytań dla wniosków kredytowych, w których źródło dochodu stanowi działalność gospodarcza"

Alior Bank – działalność gospodarcza nieakceptowalna

6 listopada 2023

Aktualizacja 8.11, godz. 15:30  Alior Bank przesłał do redakcji Bankier.pl...

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję