Łukasz Sroczyński

Zmiany w świadectwie charakterystyki energetycznej – jak wpłyną na kredyty?

świadectwo charakterystyki energetycznej - zmiany od 28 kwietnia

Od dzisiaj, 28 kwietnia 2023, wchodzą w życie zmiany w przepisach związanych z świadectwem charakterystyki energetycznej. Jak zmiany przepisów wpłyną na kredyty? Czy tych spośród nas, którzy kredyt już mają czekają jakieś zmiany? I jak nowe świadectwo energetyczne wpłynie na kogoś, kto dopiero planuje kredyt hipoteczny?

Zacznijmy po kolei 🙂

Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument informujący o charakterystyce energetycznej danego budynku czy lokalu mieszkalnego. Celem świadectwa energetycznego jest zapewnienie informacji na temat zużycia energii w danym budynku i wskazanie sposobów na poprawę jego efektywności energetycznej. W świadectwie charakterystyki energetycznej znajdują się dane, na podstawie których określa się klasę energetyczną budynku. Świadectwo energetyczne jest obowiązkowe przy sprzedaży/zakupie lub najmie nieruchomości oraz przy ubieganiu się o dofinansowanie lub kredyt na cele energetyczne.

No dobra, ale jak to się ma do kredytów? Jak już podawałem we wstępie, od 28 kwietnia, w przepisach pojawiły się pewne zmiany.

Zmiana w przepisach świadectwa energetycznego

Nowe przepisy wprowadzą bardziej szczegółowe wymagania dotyczące zawartości świadectw energetycznych, w tym między innymi bardziej dokładne informacje na temat charakterystyki energetycznej budynków oraz proponowane sposoby na zwiększenie ich efektywności energetycznej. Celem wprowadzonych zmian jest zwiększenie jakości i wiarygodności świadectw energetycznych.

Świadectwa energetyczne nieruchomości również dla mieszkań

W szczegóły dotyczące zmian nie będę wchodzić ale jest jedna rzecz, która stanowi ważną informację dla moich czytelników czy klientów. Do tej pory świadectwa charakterystyki energetycznej nieruchomości były konieczne jedynie dla domów jednorodzinnych i wielorodzinnych wybudowanych po 2009 roku. Natomiast od 28 kwietnia świadectwo energetyczne muszą posiadać wszystkie budynki, czyli też mieszkania, niezależnie od roku budowy.

Czy osoby, które mają już kredyt czekają zmiany w związku ze zmianą dot. świadectw energetycznych?

Spokojnie, jeśli mamy kredyt hipoteczny możemy odetchnąć z ulgą – samo posiadanie kredytu nie obliguje do latania za papierkami po urzędach i nudnych rozmów z pośrednikami kredytowymi 😉 Nowe przepisy dotyczące świadectwa energetycznego nie mają bezpośrednio wpływu na obecnych kredytobiorców. Dopiero kiedy chcemy sprzedawać lub wynajmować nieruchomość może pojawić się wymóg sporządzenia nowego świadectwa charakterystyki energetycznej, uwzględniającego zmianę przepisów.

Co w przypadku kiedy planujemy kredyt hipoteczny, czy potrzeba dodatkowych dokumentów?

Jeśli planujemy kredyt hipoteczny to tak, obecne zmiany w przepisach dotyczące świadectw mogą wpłynąć na proces ubiegania się o kredyt. Banki mogą poprosić o aktualne świadectwo charakterystyki energetycznej (aktualne w świetle nowych przepisów) kredytowanej nieruchomości, żeby lepiej oszacować koszty eksploatacji nieruchomości. Dodatkowo jeśli już posiadamy takie świadectwo i możemy pochwalić się dobrymi parametrami ekologicznymi to przy pozyskiwaniu kredytu hipotecznego możemy liczyć że nasz kredyt zostanie zakwalifikowany jako ekokredyt, w związku z czym możemy liczyć na korzystniejszą ofertę w banku 😊

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Kredyt hipoteczny a rozwód -kto spłaci raty kredytu? -4 sposoby na rozwiązanie problemu z kredytem hipotecznym po rozwodzie -jak przejąć kredyt po rozwodzie? -brak zdolności kredytowej do samodzielnej spłaty po rozwodzie - co zrobić? lukaszsroczynski.pl

Kredyt hipoteczny a rozwód

14 kwietnia 2024

Jak rozwiązać problemy z kredytem hipotecznym po rozwodzie?

Czytaj dalej
Kredyt #naSTART - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Kredyt #naStart – projekt ustawy

9 kwietnia 2024

Start programu zapowiedziano na drugą połowę 2024 roku.

Czytaj dalej
Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne - kwiecień 2024 - foto: Poznań (Urząd Miasta)

Kredyty hipoteczne kwiecień 2024

1 kwietnia 2024

Wakacje kredytowe już za miesiąc? Czy stopy procentowe spadną do...

Czytaj dalej
KREDYT HIPOTECZNY UMOWA ZLECENIE I UMOWA O DZIEŁO -zdolność kredytowa -jak to wygląda w 11 bankach? -czy podwyższa zdolność jako dodatek do dochodu? -niezbędne dokumenty -najważniejsze w pigułce

Kredyt hipoteczny – umowa zlecenie i umowa o dzieło

11 marca 2024

Wszystko, co najważniejsze o kredycie hipotecznym na umowie zlecenie i...

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję