Łukasz Sroczyński

Kredyty hipoteczne maj 2023

Kredyty hipoteczne maj 2023

W maju wiele osób będzie wyczekiwało posiedzenia Senatu, które zaplanowane jest na 10 i 11.05. W porządku obrad prac Senatu, pod pozycją nr 2, wpisana jest Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, w której są między innymi zapisy nt. programu Bezpieczny Kredyt 2 procent. Zobaczymy czy ustawa w takiej formie pójdzie do kolejnego etapu legislacyjnego, czyli do podpisu Prezydenta Polski, czy też po wniesieniu poprawek wróci ponownie do Sejmu.

Pierwsze banki zaczynają deklarować, że są zainteresowane wzięciem udziału w udzielaniu kredytów z dopłatą państwa. Kilka dni temu Polska Agencja Prasowa zapytała 10 banków czy są zainteresowane udzielaniem kredytów w ramach Pierwszego Mieszkania. Część banków jak Santander czy PKO BP wyraziła chęć uczestnictwa w programie a Pekao SA, i Alior deklarują, że chcą zacząć proponować Bezpieczny Kredyt w jak najszybszym terminie czyli lipcu. Pozostałe banki przyglądają się sytuacji i czekają na ostateczną wersję ustawy.

Na poprawę warunków cenowych w bankach nie ma co za bardzo liczyć. W ostatnich tygodniach stałe oprocentowania na 5 lat idą w bankach delikatnie do góry. Też część banków podniosła do góry marże kredytów hipotecznych.

BIK podał ilość wypłaconych kredytów hipotecznych w marcu. W porównaniu rok do roku widoczny jest duży spadek względem 2022, ale pocieszające jest, że od początku tego roku jest delikatny wzrost.

wykres kredyty hipoteczne 2021 2022 2023

Kwiecień nie powinien być gorszy i jest nadzieja, że taki sam będzie maj.

Coraz więcej odbywam nowych spotkań gdzie klienci są zainteresowani zapowiedzianym programem Bezpieczny Kredyt. Proszę tutaj pamiętać, zwłaszcza osoby, które już podpisują umowy przedwstępne i rezerwacyjne, aby termin podpisania umowy kredytowej planować na koniec września. Jeszcze nie wiadomo kiedy wejdzie program. Z głosów płynących z Ministerstwa wynika, że wszyscy oczekuję na premierę Bezpiecznego Kredytu 2% w bankowych ofertach już 1 lipca… czy tak będzie dopiero się okaże. Nowe procedury, tysiące chętnych na Bezpieczny Kredyt, okres urlopowy w bankach – wszystko to spowoduje zapewne, że czas oczekiwania na decyzję będzie bardzo wydłużony i aktualny czas, czyli 1-3 tygodnie, będzie nierealny.

Będę miał niedługo (kwestia kilku, góra kilkunastu dni) dobre informacje dla osób zainteresowanych programem Bezpieczny Kredyt 2%, warto mieć na oku bloga czy moje social media. Jeśli ktoś chciałby kredyt wziąć już teraz i waha się czy warto czekać na BK2% – może tekst pod linkiem okaże się pomocny.

A na dworze wiosna i chyba już nigdzie poza Poznań nam nie ucieknie 🙂

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne grudzień 2023, Poznań

Kredyty hipoteczne grudzień 2023

1 grudnia 2023

Bezpieczny Kredyt – rząd zwiększa budżet Dzisiaj rząd Mateusza Morawieckiego...

Czytaj dalej
Bezpieczny Kredyt 2proc. w Santander Bank, foto - Poznań, napis Santander

Bezpieczny Kredyt 2 procent w Santander

29 listopada 2023

Dzisiaj do banków posiadających w swojej ofercie Bezpieczny Kredyt 2%...

Czytaj dalej
Zastrzeżenie numeru PESEL - dowód osobisty

Zastrzeżenie numeru PESEL a kredyty

17 listopada 2023

Kilka razy przytrafiła się mi i moim klientom niemiła niespodzianka...

Czytaj dalej
"Od 10 listopada Alior Bank wstrzymuje przyjmowanie zapytań dla wniosków kredytowych, w których źródło dochodu stanowi działalność gospodarcza"

Alior Bank – działalność gospodarcza nieakceptowalna

6 listopada 2023

Aktualizacja 8.11, godz. 15:30  Alior Bank przesłał do redakcji Bankier.pl...

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję