Łukasz Sroczyński

Kredyty hipoteczne maj 2023

Kredyty hipoteczne maj 2023

W maju wiele osób będzie wyczekiwało posiedzenia Senatu, które zaplanowane jest na 10 i 11.05. W porządku obrad prac Senatu, pod pozycją nr 2, wpisana jest Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, w której są między innymi zapisy nt. programu Bezpieczny Kredyt 2 procent. Zobaczymy czy ustawa w takiej formie pójdzie do kolejnego etapu legislacyjnego, czyli do podpisu Prezydenta Polski, czy też po wniesieniu poprawek wróci ponownie do Sejmu.

Pierwsze banki zaczynają deklarować, że są zainteresowane wzięciem udziału w udzielaniu kredytów z dopłatą państwa. Kilka dni temu Polska Agencja Prasowa zapytała 10 banków czy są zainteresowane udzielaniem kredytów w ramach Pierwszego Mieszkania. Część banków jak Santander czy PKO BP wyraziła chęć uczestnictwa w programie a Pekao SA, i Alior deklarują, że chcą zacząć proponować Bezpieczny Kredyt w jak najszybszym terminie czyli lipcu. Pozostałe banki przyglądają się sytuacji i czekają na ostateczną wersję ustawy.

Na poprawę warunków cenowych w bankach nie ma co za bardzo liczyć. W ostatnich tygodniach stałe oprocentowania na 5 lat idą w bankach delikatnie do góry. Też część banków podniosła do góry marże kredytów hipotecznych.

BIK podał ilość wypłaconych kredytów hipotecznych w marcu. W porównaniu rok do roku widoczny jest duży spadek względem 2022, ale pocieszające jest, że od początku tego roku jest delikatny wzrost.

wykres kredyty hipoteczne 2021 2022 2023

Kwiecień nie powinien być gorszy i jest nadzieja, że taki sam będzie maj.

Coraz więcej odbywam nowych spotkań gdzie klienci są zainteresowani zapowiedzianym programem Bezpieczny Kredyt. Proszę tutaj pamiętać, zwłaszcza osoby, które już podpisują umowy przedwstępne i rezerwacyjne, aby termin podpisania umowy kredytowej planować na koniec września. Jeszcze nie wiadomo kiedy wejdzie program. Z głosów płynących z Ministerstwa wynika, że wszyscy oczekuję na premierę Bezpiecznego Kredytu 2% w bankowych ofertach już 1 lipca… czy tak będzie dopiero się okaże. Nowe procedury, tysiące chętnych na Bezpieczny Kredyt, okres urlopowy w bankach – wszystko to spowoduje zapewne, że czas oczekiwania na decyzję będzie bardzo wydłużony i aktualny czas, czyli 1-3 tygodnie, będzie nierealny.

Będę miał niedługo (kwestia kilku, góra kilkunastu dni) dobre informacje dla osób zainteresowanych programem Bezpieczny Kredyt 2%, warto mieć na oku bloga czy moje social media. Jeśli ktoś chciałby kredyt wziąć już teraz i waha się czy warto czekać na BK2% – może tekst pod linkiem okaże się pomocny.

A na dworze wiosna i chyba już nigdzie poza Poznań nam nie ucieknie 🙂

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Wakacje kredytowe 2024 - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Wakacje kredytowe 2024 – zasady

7 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - najważniejsze informacje w jednym miejscu. Jak...

Czytaj dalej
Kredyt hipoteczny a rozwód -kto spłaci raty kredytu? -4 sposoby na rozwiązanie problemu z kredytem hipotecznym po rozwodzie -jak przejąć kredyt po rozwodzie? -brak zdolności kredytowej do samodzielnej spłaty po rozwodzie - co zrobić? lukaszsroczynski.pl

Kredyt hipoteczny a rozwód

14 kwietnia 2024

Jak rozwiązać problemy z kredytem hipotecznym po rozwodzie?

Czytaj dalej
Kredyt #naSTART - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Kredyt #naStart – projekt ustawy

9 kwietnia 2024

Start programu zapowiedziano na drugą połowę 2024 roku.

Czytaj dalej
Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne - kwiecień 2024 - foto: Poznań (Urząd Miasta)

Kredyty hipoteczne kwiecień 2024

1 kwietnia 2024

Wakacje kredytowe już za miesiąc? Czy stopy procentowe spadną do...

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję