Łukasz Sroczyński

Podatek PCC2 zostanie zlikwidowany

26 maja Sejm przegłosował kolejną korzystną zmianę dla osób planujących zakup pierwszej nieruchomości. Rząd zamierza zlikwidować podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym. Po 2 miesiącach Prezydent podpisał ustawę – pod koniec sierpnia pojawi się możliwość zaoszczędzenia dla osób kupujących pierwsze mieszkanie z rynku wtórnego.

We wrześniu ubiegłego roku wprowadzono zmianę dotyczącą ubezpieczenia pomostowego. Będąc w obiegu obciążało kredytobiorców kosztami od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Od kilku miesięcy banki nie pobierają już ubezpieczenia pomostowego przy kredycie hipotecznym.

Podatki a zakup mieszkania

Tutaj możemy wyróżnić dwa podatki. Różnica wynika z tego czy kupujemy nieruchomość na rynku wtórnym czy też na rynku pierwotnym.

Kupując nieruchomość na rynku pierwotnym, czyli od dewelopera, część osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że do budżetu Państwa odprowadzane jest kilka czy kilkadziesiąt tysięcy złotych podatku VAT. Podatek VAT (8% lub 23%) jest już wliczony w cenę a większość osób nawet nie odnotowuje tego faktu.

Natomiast przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym zobowiązani jesteśmy do odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2%. Podatek ten jest naliczany od ceny nieruchomości, jaka podana jest w akcie notarialnym. Zobowiązanie z tytułu PCC2 trzeba odprowadzić w ciągu 14 dni od przeniesienia własności i w przeważającej części przypadków robi to w naszym imieniu notariusz. W przypadku nabycia mieszkania w okazyjnej cenie Urząd Skarbowy może zakwestionować wartość nieruchomości którą kupujemy i naliczyć podatek od ceny rynkowej.

Przy aktualnych cenach nieruchomości koszt tego podatku może wynieść kilka do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na przykład, przy mieszkaniu wartym 500 000 złotych koszt podatku wyniesie 10 000zł.

Kto skorzysta na zniesieniu PCC2%?

Na majowym posiedzeniu Sejm uchwalił ustawę likwidującą podatek od czynności cywilnoprawnych przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym.

Wprowadzono dwie zmiany

  1. Zniesienie 2% PCC w przypadku sprzedaży prawa własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, budynku mieszkalnego jednorodzinnego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, jeżeli kupującym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne, którym w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach, chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia.
  2. Wprowadzenie 6% stawki PCC od zakupu szóstego i każdego kolejnego lokalu mieszkalnego (nabywanych w jednym lub kilku budynkach wybudowanych na jednej nieruchomości gruntowej) lub od zakupu udziału w tych lokalach.

„Znosimy podatek 2% tak, by poprawić sytuację osób nabywających na rynku wtórnym swoje pierwsze mieszkanie. Najczęściej są to osoby młode, rozpoczynające dopiero swoją karierę zawodową, w związku z czym posiadające ograniczone możliwości finansowe. Pozostałe zmiany mają na celu zapobieganie negatywnym zjawiskom ograniczającym dostępność mieszkań dla osób kupujących nieruchomości na własne cele mieszkaniowego, takim jak pakietowe nabywanie mieszkań na rynku pierwotnym” – mówił minister Waldemar Buda.

Kiedy podatek PCC2 zostanie zniesiony?

Zmiany dotyczące PCC zostały wprowadzone do nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami. Pod koniec maja uchwalił je Sejm, teraz ustawą zajmie się Senat a następnie trafi do podpisu Prezydenta. Zmiany wejdą w życie po 30 dniach od dnia ogłoszenia. Realny okres kiedy skorzystamy na zmianie przepisów to zapewne z 2-3 miesiące – a więc osoby, które teraz są w trakcie zakupu czy poszukiwania nieruchomości mogą się zastanowić czy nie zaczekać do tego momentu i nie zaoszczędzić na podatku, jeśli planowany zakup będzie z rynku wtórnego i spełniają warunki, by skorzystać z ustawy.

Senat przyjął nowelizację ustawy

Aktualizacja! 22 czerwca, nieco ponad dwa tygodnie od publikacji artykułu, Senat przyjął nowelizację „Ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw”.

Senat dokonał kilku zmian (niedotyczących ustawy podatkowej), tak więc dalszy przebieg prac przewiduje teraz powrót ustawy pod obrady Sejmu, które odbędą się 6 lipca. Zniesienie podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie pierwszego mieszkania czy domu nastąpi po upływie 30 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. W okolicach połowy sierpnia kupujący będą mogli zaoszczędzić kilka/kilkanaście tysięcy złotych na podatku.

Warto też pamiętać, że prócz zniesienia podatku PCC2, rząd ma też inną propozycję dla osób kupujących pierwszą nieruchomość, czyli program Bezpieczny Kredyt 2 procent.

Prezydent podpisał ustawę o zniesieniu PCC2 przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym

I… kolejna aktualizacja! 26 lipca 2023 Prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą, która likwiduje konieczność opłaty PCC2 dla osób kupujących pierwsze mieszkanie z rynku wtórnego. Po 30 dniach od ogłoszenia nowy zapis wejdzie w życie, tak więc osoby które planują zakup swojej pierwszej nieruchomości na rynku wtórnym mogą liczyć na zaoszczędzenie dodatkowego kosztu już w końcówce sierpnia.

31 lipca 2023 ogłoszono zmianę w Dzienniku Ustaw

Już kolejna pozytywna wiadomość w temacie zniesienia podatku przy zakupie pierwszej nieruchomości na rynku wtórnym, wpis w Dziennik Ustaw w sprawie likwidacji PCC już został dokonany. Po 30 dniach od 31.07 „ustawa o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku o czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw” wejdzie w życie i kupując nieruchomość z rynku wtórnego zaoszczędzimy na obowiązującym dotychczas, dwuprocentowym podatku.

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Nowa ustawa deweloperska -Deweloperski Fundusz Gwarancyjny i inne nowości -Kiedy można odstąpić od umowy? -Prospekt informacyjny - więcej wiadomości i bez wnioskowania -Wzrosną ceny na rynku pierwotnym? Fotografia: Poznań, inwestycja przy ul. Bułgarskiej

Nowa ustawa deweloperska wchodzi w życie

2 lipca 2024

Od 2 lipca 2024 kończy się trwający przez ostatnie dwa...

Czytaj dalej
Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne lipiec 2024 - lukaszsroczynski.pl - foto: Poznań, widok z Collegium Altum w kierunku dzielnicy Łazarz

Kredyty hipoteczne lipiec 2024

1 lipca 2024

Banki ostrzegają przed nieuprawnionym korzystaniem z wakacji kredytowych W obecnym...

Czytaj dalej
Zmiany w FWK: mniej restrykcyjne wymagania, zwiększone limity wsparcia, korzystniejsze warunki wsparcia

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – zmiany

21 czerwca 2024

Sprawdź szczegóły zmian wprowadzonych w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Czytaj dalej
Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne czerwiec 2024 - lukaszsroczynski.pl - fotografia: Poznań (ul. Święty Marcin)

Kredyty hipoteczne czerwiec 2024

1 czerwca 2024

Od 1 czerwca korzystać można z wakacji kredytowych! Co nowego...

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję