Łukasz Sroczyński

Kredyty hipoteczne sierpień 2023

Bezpieczny Kredyt 2 procent

Sierpień to drugi już miesiąc, kiedy można składać wnioski o kredyt z dopłatami do rat. W pierwszym miesiącu program Bezpieczny Kredyt 2 procent cieszył się dużą popularnością. Według Ministerstwa w lipcu złożono 18 000 wniosków oraz podpisano ponad 700 umów kredytowych. Popularność programu oraz wąska grupa banków, które uczestniczą w Bezpiecznym Kredycie spowodowała, że w bankach zrobiły się „zatory”. Na razie proces przebiega najszybciej w Alior Bank, skąd zaczynają spływać decyzje ostateczne. Z kolei największe zaległości zrobiły się w PKO BP.

Kredyt 2 procent na budowę domu

Największy problem sprawia uzyskanie kredytu 2 procent na budowę domu, gdy rozpoczęte są już prace budowlane. W Alior Bank, przez wewnętrzne procedury, nierealne jest otrzymanie kredytu na budowę tak, by spełnić też wymogi Bezpiecznego Kredytu. W PKO przyjmowane są wysokie koszty budowy (4200zł za metr) i tylko te mniejsze budynki mają szanse się załapać. Natomiast Pekao SA, jeśli budowa domu jest rozpoczęta, proponuje jedynie kredyt na dokończenie, którego na razie… nie oferuje.

Które banki oferują kredyt 2 procent w sierpniu 2023? Kiedy BK2 w mBanku?

Do programu na dzień 1 sierpnia 2023 przystąpiło 9 banków

  1. Alior Bank S.A.
  2. Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS
  3. Bank PEKAO S.A.
  4. Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie
  5. Bank Spółdzielczy w Brodnicy
  6. Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie
  7. PKO Bank Polski S.A.
  8. SGB-Bank S.A.
  9. VeloBank S.A.

Prawdopodobnie od początku września kredyt z dopłatami zacznie oferować również mBank.

Koniec z PCC na pierwsze mieszkanie

To już jest pewne! Ostatniego dnia lipca, po podpisie Prezydenta, w Dzienniku Ustaw ogłoszono „ustawę o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw”.

PCC to podatek w wysokości 2%, ponoszony przy zakupie nieruchomości na rynku wtórnym. Kto skorzysta na zniesieniu PCC? Przede wszystkim ci spośród nas, którzy nabywają swoją pierwszą nieruchomość.

Po 30 dniach, a więc od 31 sierpnia, kupując pierwsze mieszkanie czy dom nie będzie podatku od czynności cywilnoprawnych, co pozwoli zaoszczędzić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych przy transakcji.

Banki zakazują refinansowania kredytów ze stałego oprocentowania na zmienne

Nie będzie możliwości refinansowanie kredytu ze stałym oprocentowaniem? Już 4 banki po piśmie z KNF oficjalnie ogłosiły, że kredyty o stałym oprocentowaniu mogą być refinansowane tylko na kolejne stałe oprocentowanie. Przy nowym kredycie od nowa będzie liczony 5 letni okres. Taką zasadę na dzisiaj wprowadziły Alior Bank, mBank, Santander oraz ING.

WIBOR coraz niżej

Po kilku miesiącach względnej stabilizacji wskaźnik WIBOR 3M obniżył się do poziomu 6,76% a WIBOR 6M do 6,60%. Poniżej tabelki, gdzie można sobie optycznie porównać obniżkę na przestrzeni pół roku.

Źródło wykresów: bankier.pl

Deszczowy Poznań ma swój urok, jednak osobiście zdecydowanie wolę słońce… Którego nam wszystkim życzę na sierpień 2023, jak co roku podobno letni i upalny miesiąc 🙂

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Kredyt hipoteczny a rozwód -kto spłaci raty kredytu? -4 sposoby na rozwiązanie problemu z kredytem hipotecznym po rozwodzie -jak przejąć kredyt po rozwodzie? -brak zdolności kredytowej do samodzielnej spłaty po rozwodzie - co zrobić? lukaszsroczynski.pl

Kredyt hipoteczny a rozwód

14 kwietnia 2024

Jak rozwiązać problemy z kredytem hipotecznym po rozwodzie?

Czytaj dalej
Kredyt #naSTART - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Kredyt #naStart – projekt ustawy

9 kwietnia 2024

Start programu zapowiedziano na drugą połowę 2024 roku.

Czytaj dalej
Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne - kwiecień 2024 - foto: Poznań (Urząd Miasta)

Kredyty hipoteczne kwiecień 2024

1 kwietnia 2024

Wakacje kredytowe już za miesiąc? Czy stopy procentowe spadną do...

Czytaj dalej
KREDYT HIPOTECZNY UMOWA ZLECENIE I UMOWA O DZIEŁO -zdolność kredytowa -jak to wygląda w 11 bankach? -czy podwyższa zdolność jako dodatek do dochodu? -niezbędne dokumenty -najważniejsze w pigułce

Kredyt hipoteczny – umowa zlecenie i umowa o dzieło

11 marca 2024

Wszystko, co najważniejsze o kredycie hipotecznym na umowie zlecenie i...

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję