Łukasz Sroczyński

Kredyty hipoteczne wrzesień 2023

Drugi wakacyjny miesiąc podobnie jak lipiec upłynął pod znakiem Bezpiecznego Kredytu 2%. Trochę mniej złożonych zostało wniosków, ale banki cały czas są zakorkowane i czas oczekiwania na ostateczną decyzję jest długi. Na szczęście pierwsze umowy z wsparciem w postaci dopłaty zostały już przez moich klientów podpisane.

Przez pierwsze dwa miesiące trwania programu zostało złożone ok. 40 000 wniosków oraz podpisano ok. 4 000 umów. Też dużo więcej składanych jest standardowych wniosków. Wiele osób widząc rosnące ceny (spowodowane m.in. wprowadzeniem BK2) przyspieszyło decyzję o zakupie.

Bezpieczny Kredyt w mBanku?

We wrześniu kolejny bank powinien zacząć oferować BK2%. mBank rozsyła już materiały dotyczące wprowadzenia w ich ofercie kredytu z dopłatami. Na sam początek września dokładna data startu kredytu 2 procent w mBanku nie jest znana. Bank informuje jedynie, że wystartują w „najbliższym czasie”.

W mBanku, w przeciwieństwie do pozostałych banków, które mają już w swojej ofercie Bezpieczny Kredyt, nie będzie możliwości skorzystania z gwarancji BGK i obowiązkowe będzie posiadanie wkładu własnego. Kredyt 2 procent będzie udzielany maksymalnie do 80% wartości dla typowych nieruchomości oraz do 60% dla nieruchomości nietypowych.

Jakie nieruchomości mBank uznaje za nieruchomości nietypowe?

  • mieszkania powyżej 110 m2
  • domy o powierzchni od 180 do 300 m2. Domów powyżej 300 m2 procedury mBanku nie przewidują jako celu kredytowania
  • domy budowane na działce powyżej 1500 m2

Wprowadzenie Bezpiecznego Kredytu w ofertę mBanku pozwoli troszkę rozładować zatory w pozostałych bankach. Jednak oferta będzie skierowana jedynie dla osób posiadających minimum 20% wartości nieruchomości na wkład własny, tak więc część z nas nie będzie mogła liczyć na BK2 w mBanku.

Kupno mieszkania lub domu na rynku wtórnym bez podatku PCC

We wcześniejszym wpisie już informowałem o tym, że zbliża się zniesienie podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym. Na sam koniec wakacji, 31 sierpnia 2023, minęło 30 dni od pojawienia się ustawy w Dzienniku Ustaw i od wczoraj podatek PCC nie jest już pobierany przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego.

Uwaga z umową warunkową!

W piśmie, które dostała Krajowa Rada Notarialna jest informacja, że obowiązek zapłacenia podatku cywilnoprawnego dalej będzie spoczywał na osobach, które zawarły umowę warunkową przed 31 sierpnia 2023 roku.

Umowa warunkowa to umowa, która została zawarta pod określonym warunkiem i może wywołać skutek po spełnieniu jakiegoś warunku. Czy umowa warunkowa różni się czymś od umowy przedwstępnej? Tak – jeśli w warunkowej umowie przedwstępnej zawrze się jakiś konkretny warunek do spełnienia, np. rezygnacja z prawa pierwokupu czy otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej.

Zwolnienia z podatku nie otrzymają również osoby posiadające prawo do nieruchomości za granicą, chyba że jest to do 50% udziałów otrzymanych w drodze dziedziczenia.

WIBOR kontra WIRON

Od dłuższego już czasu WIBOR powoli się obniża, przy jednoczesnym wzroście WIRON. Kilka miesięcy temu różnica między tymi wskaźnikami wynosiła ok. 1.5 p.p. a teraz ulega zmniejszeniu. Dane aktualne na 30 sierpnia przedstawił na Twitterze Rafał Mundry.

Obniżka stawek referencyjnych już we wrześniu?

Co prawda wszyscy liczyliśmy, że tempo wzrostu inflacji spadnie poniżej 10%, ale pierwsze odczyty GUS wskazują, że jednak inflacja w sierpniu wyniosła 10,1%. Oczekiwanie rynku jest jednak takie, że na najbliższym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej dokona pierwszej obniżki stóp referencyjnych. Lipiec był już szóstym z rzędu miesiącem spadku rocznej dynamiki wskaźnika CPI.

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Webinar o Bezpiecznym Kredycie 2 procent - zapowiedź (bankier.pl)

Bezpieczny Kredyt 2 procent – wszystko, o co boisz się zapytać

22 września 2023

Na portalu finansowym Bankier.pl 4 października 2023 będzie Dniem mieszkaniowym....

Czytaj dalej
"Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok" "lukaszsroczynski.pl" pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Wakacje kredytowe 2024 – zapowiedź

20 września 2023

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o przedłużeniu wakacji kredytowych na kolejny,...

Czytaj dalej
Bezpieczny Kredyt w mBanku

Bezpieczny Kredyt 2 procent w mBanku

14 września 2023

Od dzisiaj mBank to kolejny bank, który w swojej ofercie...

Czytaj dalej
Obniżka stóp procentowych o 0.75pp. do poziomu 6,00% - jak wpłynie na raty kredytu (hipotecznego?) Wykres przedstawiający stopę referencyjną NBP na przestrzeni lat

Spadek stóp procentowych – jak wpłynie na raty kredytu hipotecznego?

11 września 2023

Rada Polityki Pieniężnej na czele z Prezesem Glapińskim zaskoczyła wszystkich....

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję