Łukasz Sroczyński

Kredyty hipoteczne luty 2024

Kronika Pośrednika - Kredyty Hipoteczne LUTY 2024 (na fotografii Poznań, widok z Collegium Altum w kierunku Łazarza)

Jaki tu spokój… Nic się nie dzieje…

Prawie miesiąc minął od kiedy oficjalnie banki nie przyjmują wniosków na Bezpieczny Kredyt 2 procent. Nikogo zapewne nie zdziwi fakt, że moja branża łapie oddech i od nowa odkrywamy, że istnieje też inne życie niż wnioski, kredyty, podpisywanie umów itd. Ilość nowych spraw, klientów od początku 2024 jest dużo niższa niż zaledwie z 2-3 miesiące temu. Porównując jednak do początku zeszłego roku temat kredytu hipotecznego całkowicie nie umarł. W tygodniu jest zawsze kilka nowych spotkań, nowych telefonów i spraw.

Banki wychodzą z zatorów po BK2

Koniec Bezpiecznego Kredytu spowodował, że tez oddziały i analitycy w bankach powoli wychodzą na prostą. Co prawda w Santanderze i w Pekao SA jeszcze proces kredytowy trwa długo ale z każdym tygodniem powinno wszystko wracać do normy. Santander zakomunikował, że mimo iż z BK2 wystartowali późno, ponieważ dopiero pod koniec listopada, to bank przyjął prawie 14 000 wniosków na kredyty z dopłatami. Z tej liczby wypłacono już 1,6 tys. kredytów i podjęto 2,1 tys. decyzji kredytowych. Oznacza to też, że przeszło 10 tys. wniosków jest w procesie. Trudno więc dziwić się, że proces w Santanderze uległ wydłużeniu.

BIK podsumowuje 2023 rok w kredytach hipotecznych

Pierwsze co rzuca się w oczy w raporcie BIK to podział roku na dwie połowy. Pierwsza połowa spokojna, z mała ilością kredytów. I druga część roku, od początku lipca gdzie miesiąc po miesiącu wypłacane były rekordowe kwoty kredytów. Banki, pośrednicy finansowi czy doradcy kredytowi od początku wakacji do końca roku mieli ręce pełne pracy. Sumując cały rok udzielono o 24,9% więcej liczbowo kredytów i na kwotę wyższą o 40,5% w porównaniu do 2022 roku. W pierwszych miesiącach 2023 roku miesięczna akcja kredytowa była na poziomie 2mld/msc. Na wiosnę rynek przyśpieszył, po informacjach o coraz bliższym starcie BK2 i obniżeniu buforu przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Nie było ciężko przewidzieć jakie będą skutki wprowadzenia taniego kredytu. Popyt zdecydowanie przewyższał podaż, mieszkań coraz mniej było w ofercie a sprzedający wystawiali nieruchomości po coraz wyższej cenie. Beneficjenci BK2 zapewne są zadowoleni, natomiast cała resztą, widząc wzrost cen, pomstowała na ten program.

Profil kredytobiorcy korzystającego z BK2

W tym samym raporcie podano kto głównie korzystał z programu Bezpieczny Kredyt.

Beneficjent programu „Bezpieczny Kredyt 2%” to średnio trzydziestolatek (30,4 r.ż.), który w większości samodzielnie (56,9 proc.) zaciągał kredyt hipoteczny. Wśród wszystkich kredytobiorców mieszkaniowych zaciągających kredyt w przedziale 350- 500 tys. zł, aż 67,1 proc. osób skorzystało z preferencyjnych warunków. A z przedziału pomiędzy 500 a 600 tys. zł, skorzystało 66,5 proc. z beneficjentów. Zaś kredyty mieszkaniowe na warunkach rynkowych zaciągały osoby w wieku powyżej 37 lat (37,5 r.ż.), a single stanowili w tej grupie mniejszość (31,6 proc.).

Według danych BIK z Programu „Bezpieczny Kredyt 2%” skorzystało 92,6 tys. osób na łączną kwotę 27,2 mld zł. Program ten stanowił 36 proc. całorocznej wartości akcji kredytowej w segmencie kredytów mieszkaniowych, a w samym w II półroczu ponad połowę (51 proc.)

Kredyty hipoteczne w 2024 roku prognoza

Początek 2024 w hipotekach w uruchomionych kredytach na pewno będzie bardzo dobry. Osobiście przewiduję, że jak zostaną podane dane za styczeń będzie to rekordowy kwotowo miesiąc w historii kredytów hipotecznych. Czy moja zabawa w wróżbitę Macieja okaże się skuteczna przekonamy się w drugiej połowie lutego, kiedy zostaną podane oficjalne dane.

Pierwszy kwartał więc będzie bardzo dobry a druga połowa roku zależy od tego czy zostanie wprowadzony nowy program nowego rządu, czyli Mieszkanie na start. Jeśli cały proces legislacyjny pójdzie sprawnie to w połowie roku można spodziewać się podobnej sytuacji co w zeszłym roku a więc pełno pracy dla banków czy doradców kredytowych.

Już jednak od marca 2024 roku spodziewamy się wyhamowania akcji kredytowej, które potrwa do momentu wprowadzenia kolejnego, już zapowiadanego programu wsparcia kredytobiorców mieszkaniowych. Wysoka miesięczna wartość akcji kredytowej powróci w drugim półroczu br. W oparciu o te założenia szacujemy w segmencie kredytów hipotecznych w 2024 r. wartość akcji kredytowej na poziomie 72,0 mld zł. Oznacza to wzrost o 13 proc. w porównaniu z 2023 r., ale nadal mniej o 19 proc. w porównaniu z rekordowym rokiem 2021 – wskazuje Prezes BIK.

2024 rok – rokiem Mieszkania na Start?

O tym dopiero się przekonamy. Na razie są zapowiedzi, że nowy program ma wystartować w połowie roku ale poza pierwszymi konsultacjami i ogólnym zarysie programu Mieszkanie na Start za dużo nie wiadomo.

Zapowiedź programu Mieszkanie na Start – tu przeczytasz, co wiemy na ten moment o nowym programie kredytów z dopłatami.

Musimy zaczekać na pierwszy projekt ustawy aby bliżej się przyjrzeć programowi. Z obecnych informacji wynika, że program Mieszkanie na Start będzie szczególnie korzystny dla wieloosobowych rodzin a zdecydowanie mniej dla singli.

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne czerwiec 2024 - lukaszsroczynski.pl - fotografia: Poznań (ul. Święty Marcin)

Kredyty hipoteczne czerwiec 2024

1 czerwca 2024

Od 1 czerwca korzystać można z wakacji kredytowych! Co nowego...

Czytaj dalej
Kredyt obrotowy dla firmy - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Kredyt obrotowy dla firmy

24 maja 2024

Czym się wyróżnia? Jakie są opcje spłaty i jak uzyskać...

Czytaj dalej
Wakacje kredytowe 2024 - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Wakacje kredytowe 2024 – zasady

7 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - najważniejsze informacje w jednym miejscu. Jak...

Czytaj dalej
Kredyt hipoteczny a rozwód -kto spłaci raty kredytu? -4 sposoby na rozwiązanie problemu z kredytem hipotecznym po rozwodzie -jak przejąć kredyt po rozwodzie? -brak zdolności kredytowej do samodzielnej spłaty po rozwodzie - co zrobić? lukaszsroczynski.pl

Kredyt hipoteczny a rozwód

14 kwietnia 2024

Jak rozwiązać problemy z kredytem hipotecznym po rozwodzie?

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję