Łukasz Sroczyński

Kredyty hipoteczne lipiec 2024

Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne lipiec 2024 - lukaszsroczynski.pl - foto: Poznań, widok z Collegium Altum w kierunku dzielnicy Łazarz

Banki ostrzegają przed nieuprawnionym korzystaniem z wakacji kredytowych

W obecnym roku, tak jak w poprzednim, składać można od początku czerwca wnioski o wakacje kredytowe, które przysługują cztery razy do końca 2024. Tym razem jednak zastosowano kryterium dochodowe, a więc ta pomoc nie jest skierowana do wszystkich osób. O regułach korzystania pisałem już wcześniej w artykule Wakacje kredytowe 2024 – zasady, ale dużo kredytobiorców czy to z niewiedzy, czy też licząc, że bank przymknie oko, składa wnioski mimo niespełnienia kryterium dochodowego. W artykule w Business Insider na ten temat wypowiada się prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek:

Obserwujemy pierwsze problemy z wakacjami kredytowymi. Część klientów tylko wybiórczo zapoznała się z ich warunkami, a przypominam, że tym razem – w przeciwieństwie do poprzedniego programu – wprowadzono kryteria dochodowe. Niektórzy klienci składają wnioski tak jak w poprzedniej wersji, gdy nie była wymagana informacja o dochodach. To powoduje, że sporo napływa wniosków od klientów, którzy nie kwalifikują się do nowych wakacji kredytowych(…)Problem z tego wynikający to nie tylko trudności operacyjne banków związane z weryfikacją takich wniosków. To także ryzyko dla klientów, którzy narażają się na odpowiedzialność karną za podawanie nieprawdziwych informacji, ponieważ we wniosku oświadczają wysokość dochodów i potwierdzają prawdziwość tych danych. — Oczywiście banki przy wciąż niewielkiej jeszcze skali wniosków starają się docierać do takich klientów i ich informować, niż wyciągać konsekwencje prawne. Zakładamy, że na razie zjawisko to wynika z braku wiedzy, a nie celowych nadużyć.”

Słabnący popyt na kredyty hipoteczne

Kilka dni temu Biuro informacji Kredytowej podsumowało sprzedaż kredytów hipotecznych w maju 2024. Akcja kredytowa po zakończeniu Bezpiecznego Kredytu 2% zmalała, ale porównując do maja 2023 roku w statystykach dalej wygląda dobrze. W maju udzielono 15 tysięcy kredytów na wartość 6,21 mld złotych. Na taki wynik złożyła się rosnąca zdolność kredytowa oraz stabilizacja stóp procentowych na poziomie ok. 1% niższego niż rok temu. Jednak głównym czynnikiem wzrostu jest niska baza z zeszłego roku. Od lipca będziemy porównywali do wyników kiedy w sprzedaży był już Bezpieczny Kredyt 2 proc., możemy więc spodziewać się dużo słabszych liczb.

Dynamika sprzedaży kredytów mieszkaniowych - od czerwca 2022 do maja 2024.
Do końca 2022 roku wykres utrzymuje się na poziomie ok. -70/-80%. Po tym okresie następuje stopniowy wzrost, aż na początku czerwca 2023 wykres wskazuje dynamikę rocznej wartości uruchomionych kredytów hipotecznych na poziomie 0%. Po tym czasie następuje gwałtowny wzrost, do kulminacji niemal 400% w styczniu 2024. Po tym miesiącu wykres spada. W maju 2024 dynamika rocznej wartości kredytów wyniosła 54,1%. 
Wykres pokazuje też wartość uruchomionych kredytów. Najwyższa jest w rekordowym również dla dynamiki styczniu 2024, wynosząc ponad 10 000 mln zł.

Ustawa antyfliperska odrzucona

Pod koniec czerwca Sejm odrzucił projekt tzw. ustawy antyfliperskiej, autorstwa posłów Lewicy. W dużym skrócie, ustawa miała dodatkowo opodatkować tzw. fliperów, czyli osoby, które kupują taniej mieszkania, często do remontu, a po przeprowadzeniu prac odsprzedawały już wyremontowane lokale z zyskiem. W uzasadnieniu ustawy możemy przeczytać, że „Projekt ustawy ma na celu zmianę ustawy z dnia 6 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 295), zwanej dalej „ustawą o PCC”, w celu wprowadzenia dodatkowych stawek podatku w przypadku sprzedaży lokali mieszkalnych w krótkim okresie czasu od jego zakupu. Projekt ma na celu opodatkowanie tzw. flipowania mieszkań, czyli zjawiska polegającego na zakupie mieszkań w niskiej cenie, a następnie szybkiej ich odsprzedaży z zyskiem. Jednocześnie, celem ustawy nie jest pozyskanie dodatkowych środków do budżetu, lecz wprowadzenia dodatkowych stawek ma po prostu zniechęcić do spekulacyjnego obrotu nieruchomościami.” Ustawa antyfliperska miała wejść od 1 stycznia 2025 i wprowadzić wyższe stawki podatku od czynności cywilnoprawnych nawet do 10%. Ustawa budziła kontrowersje i ostatecznie została odrzucona.

Cyfrowa hipoteka w PKO BP

Podczas Europejskiego Kongresu Finansowego Szymon Midera, kierujący od niedawna pracami zarządu PKO BP zapowiedział, że bank intensywnie pracuje nad tematem wprowadzenia cyfrowej hipoteki.

Aktualnie kończymy proces cyfrowej hipoteki. Wdrożenie planujemy na przełomie roku. Pokażemy, że kredyt mieszkaniowy można sprzedać całkowicie cyfrowo. Klient nie będzie musiał gdzie indziej szukać mieszkania, a gdzie indziej starać się o finansowanie. Wszystko znajdzie w jednym miejscu.”

W projekt jest zaangażowanych kilkaset osób a prace mają zakończyć się na przełomie obecnego 2024 i kolejnego roku. W ramach nowego procesu klienci będą mogli wybrać mieszkania wraz ze stawką miesięcznego kosztu kredytu oraz dopasowanym ubezpieczeniem. Czy cyfrowa hipoteka zrewolucjonizuje rynek i będzie zagrożeniem dla mojej branży, a więc pośredników kredytowych i doradców finansowych, okaże się w praktyce.

Źródło: cashless.pl

Rośne ilość mieszkań na sprzedaż

Spowolnienie akcji kredytowej powoduje, że mamy coraz większy wybór mieszkań. Czasy, gdy pod koniec zeszłego roku, z powodu BK2, trzeba było się szybko decydować na transakcje odeszły w zapomnienie. Mamy teraz większy wybór i nie ma presji czasowej jak podczas trwania kredytu z dopłatami. Zaczynają się pojawiać promocje u deweloperów, którzy coraz częściej zachęcają promocjami do zakupu wymarzonej nieruchomości. Można już „gratis” zostać właścicielem miejsca postojowego czy liczyć, że deweloper weźmie na siebie raty transzy kredytu do momentu wypłaty wszystkich środków. Pierwsi deweloperzy zachęcają już też niższymi cenami.

Wg danych, które podał Główny Urząd Statystyczny, maj 2024 roku stanął pod znakiem spadków ilości mieszkań w porównaniu do maja 2023, które oddano do użytkowania. Natomiast porównując rok do roku nastąpił wzrost w liczbie mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia, a także wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Statystyki GUS mieszkaniowych inwestycji deweloperskich w Polsce - od czerwca 2020 do maja 2024

Obniżka stóp procentowych

Od kilku miesięcy inflacja jest na coraz niższym poziomie, ale na razie nie zapowiada się na zmianę polityki Rady Polityki Pieniężnej. Z obawy, że inflacja na jesień może ponownie wzrosnąć przez wzrost cen energii czy powrotu VAT na produkty spożywcze, RPP wstrzymuje obniżki. Pojawiają się głosy, że najbliższa obniżka będzie dopiero w przyszłym roku i to niekoniecznie w pierwszych miesiącach…

WIBOR 1M w umowach kredytowych

Banki do tej pory w umowach kredytu hipotecznego stosowały wskaźnik WIBOR 3M lub WIBOR 6M. Do tej pory jedynie w bankach, które wprowadziły już WIRON (z którego właśnie się wycofują, ponieważ prawdopodobnie ostatecznie będzie jeszcze inny wskaźnik) można było w umowach zobaczyć krótszy, z jednego miesiąca. Od 1 lipca 2024 na zmianę zdecydowało się Pekao SA, które wraz z początkiem miesiąca wdrożyło WIBOR 1M zamiast WIBOR 6M. Jest to pierwszy bank, który używa takiego wskaźnika.

Kredyt hipoteczny online - umów spotkanie
Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Nowa ustawa deweloperska -Deweloperski Fundusz Gwarancyjny i inne nowości -Kiedy można odstąpić od umowy? -Prospekt informacyjny - więcej wiadomości i bez wnioskowania -Wzrosną ceny na rynku pierwotnym? Fotografia: Poznań, inwestycja przy ul. Bułgarskiej

Nowa ustawa deweloperska wchodzi w życie

2 lipca 2024

Od 2 lipca 2024 kończy się trwający przez ostatnie dwa...

Czytaj dalej
Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne lipiec 2024 - lukaszsroczynski.pl - foto: Poznań, widok z Collegium Altum w kierunku dzielnicy Łazarz

Kredyty hipoteczne lipiec 2024

1 lipca 2024

Banki ostrzegają przed nieuprawnionym korzystaniem z wakacji kredytowych W obecnym...

Czytaj dalej
Zmiany w FWK: mniej restrykcyjne wymagania, zwiększone limity wsparcia, korzystniejsze warunki wsparcia

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – zmiany

21 czerwca 2024

Sprawdź szczegóły zmian wprowadzonych w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Czytaj dalej
Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne czerwiec 2024 - lukaszsroczynski.pl - fotografia: Poznań (ul. Święty Marcin)

Kredyty hipoteczne czerwiec 2024

1 czerwca 2024

Od 1 czerwca korzystać można z wakacji kredytowych! Co nowego...

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję