Łukasz Sroczyński

Kredyty hipoteczne czerwiec 2023

Kredyty hipoteczne czerwiec 2023 Poznań

Ostatnie prace nad Bezpiecznym Kredytem 2 procent

Tegoroczny czerwiec w kredytach hipotecznych upłynie głównie na oczekiwaniu na wejście Bezpiecznego Kredytu 2 procent. 26 maja Sejm odrzucił poprawki Senatu zmieniające kredyt 2 procent na kredyt 0%, natomiast posłowie poparli poprawki redakcyjne. Teraz ustawa Pierwsze Mieszkanie trafi na biurko Prezydenta i tylko podpis dzieli ją, by weszła w życie. Tak więc, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, wnioski o kredyt mieszkaniowy z dopłatami będzie można składać od 3 lipca 2023. Wraz ze startem programu do przyjmowania wniosków mają być gotowe największe banki państwowe a więc PKO BP, Pekao SA i Alior. Branżowe plotki głoszą, że Alior już pod koniec czerwca ma zacząć przyjmować wnioski… czy to plotka czy fakt przekonamy się niedługo. Cały czas największą niewiadomą jest jak będzie liczona zdolność kredytowa na Bezpieczny Kredyt 2%. Z jednej strony głosy ze strony Ministerstwa i ministra Waldemara Budy twierdzą, że zdolność będzie liczona dużo bardziej korzystnie, z drugiej same banki póki co milczą w tym temacie. Jak podaje Biznes Interia w Komisji Nadzoru finansowego trwają prace nad nowelizacją Rekomendacji S

W UKNF finalizowane są prace nad nowelizacją Rekomendacji S dotyczącej dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie i w ramach tych prac uwzględniono korekty określające oczekiwane podejście nadzoru do udzielania tzw. Bezpiecznego Kredytu 2 proc. W odniesieniu do tych kredytów przewidziano postanowienia wskazujące na konieczność ich odpowiedniego uwzględnienia w procesie oceny zdolności kredytowej, w tym dotyczące poziomu bufora stopy procentowej uwzględnianego w ocenie zdolności kredytowej klientów – mówi Interii Jacek Barszczewski, rzecznik prasowy Komisji Nadzoru Finansowego.

Minister Buda zaczął nagrywać krótkie filmiki obalające mity dotyczące programu Pierwsze Mieszkanie. W pierwszym mówi o braku limitu a w kolejnym o lepiej liczonej zdolności.

Jak ktoś się zastanawia czy spełnia wymogi aby skorzystać z dopłat, zapraszam do sprawdzenia strony o programie Bezpieczny Kredyt 2% i umówienia się na spotkanie.

Likwidacja PCC na zakup pierwszego mieszkania

Pod koniec maja Sejm przegłosował zniesienie podatku od czynności cywlinoprawnych na zakup pierwszego mieszkania. Do tej pory kupujący nieruchomość na rynku wtórnym musiał zawsze liczyć się z dodatkowym kosztem, który stanowił 2% wartości kupowanej nieruchomości, czyli z podatkiem od czynności cywilnoprawnych PCC. Za około 2-3 miesiące jak zmiana wejdzie w życie będzie to duża oszczędność.

– Znosimy podatek 2-proc. tak, by poprawić sytuację osób nabywających na rynku wtórnym swoje pierwsze mieszkanie. Najczęściej są to osoby młode, rozpoczynające dopiero swoją karierę zawodową, w związku z czym posiadające ograniczone możliwości finansowe – przekonywał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Pierwszy z banków wprowadza kredyt oparty na wskaźniku WIRON

Już w zeszłym roku mówiło się, że wkrótce nastąpi zamiana wskaźnika WIBOR na WIRON. Początkowo WIBOR miał zostać zastąpiony przez WIRD, jednak po zmianie nazwy przemianowany został na WIRON. Temat na długo ucichł a teraz przyszedł czas na konkrety. Od 26 czerwca ING, jako pierwszy z banków, wprowadza kredyty hipoteczne zmiennym oprocentowaniu oparte o WIRON 1M. Jak stoi obecnie wskaźnik WIRON sprawdzić można tutaj.

PKO BP podwyższa warunki cenowe

Od 15 maja w banku udzielającym najwięcej kredytów hipotecznym w Polsce czyli w PKO nastąpiła zmiana warunków cenowych i to niestety na niekorzyść, ponieważ podwyższone zostały marże we wszystkich przedziałach LTV o 0,15pp.

Wakacje kredytowe w 2024 roku

W wywiadzie dla Wprost premier Mateusz Morawiecki odniósł się do sprawy przedłużenia wakacji kredytowych również w 2024 roku. Rząd ma obecnie rozważyć, by wakacje kredytowe zostały wydłużone na kolejne 6 m-cy lub na cały 2024 rok. Jeśli jednak to nastąpi to zastosowane będzie kryterium dochodowe.

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Webinar o Bezpiecznym Kredycie 2 procent - zapowiedź (bankier.pl)

Bezpieczny Kredyt 2 procent – wszystko, o co boisz się zapytać

22 września 2023

Na portalu finansowym Bankier.pl 4 października 2023 będzie Dniem mieszkaniowym....

Czytaj dalej
"Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok" "lukaszsroczynski.pl" pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Wakacje kredytowe 2024 – zapowiedź

20 września 2023

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o przedłużeniu wakacji kredytowych na kolejny,...

Czytaj dalej
Bezpieczny Kredyt w mBanku

Bezpieczny Kredyt 2 procent w mBanku

14 września 2023

Od dzisiaj mBank to kolejny bank, który w swojej ofercie...

Czytaj dalej
Obniżka stóp procentowych o 0.75pp. do poziomu 6,00% - jak wpłynie na raty kredytu (hipotecznego?) Wykres przedstawiający stopę referencyjną NBP na przestrzeni lat

Spadek stóp procentowych – jak wpłynie na raty kredytu hipotecznego?

11 września 2023

Rada Polityki Pieniężnej na czele z Prezesem Glapińskim zaskoczyła wszystkich....

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję