Łukasz Sroczyński

Bezpieczny Kredyt 2 procent w Pekao SA

Bezpieczny Kredyt 2% w Banku Pekao SA

Aktualizacja wpisu – 3 lipca 2023. Pojawiła się oferta BK2 w Pekao, poznaliśmy też warunki cenowe. Pod nowościami zostawiam, w ramach ciekawostki, moje wnioski po szkoleniu w Pekao SA (na niecałe trzy tygodnie przed startem programu).

Oferta Pekao SA – Bezpieczny Kredyt 2 procent

1/ Pierwsza oferta jest skierowana głównie dla osób które chcą jak najmniejszym kosztem skorzystać z kredytu 2 procent. Nie mamy prowizji, nie mamy ubezpieczeń na kilka lat, które generują kilka tysięcy złotych przy uruchomieniu kredytu. Jedynym kosztem będzie wycena nieruchomości, którą możemy zrobić przez własnego rzeczoznawcę. Jeśli kredyt jest do 500 000 zł możemy skorzystać z oszacowania nieruchomości przez bank, co kosztuje 184,50 zł.

2/ W drugiej opcji pojawia się prowizja w wysokości 1,99%. Mamy za to mniejszą marże, która również wynosi 1,99%.

Aby skorzystać z tych warunków Bezpiecznego Kredytu 2 proc. w Pekao SA, przyszły kredytobiorca musi jeszcze:

  • posiadać lub zawrzeć umowę o rachunek typu ROR, który będzie zasilany regularnymi miesięcznymi wpływami z tytułu wynagrodzenia z umowy o pracę/emerytury/renty/dochodów uzyskiwanych z innych źródeł, w wysokości co najmniej dwukrotności pierwszej raty kapitałowo-odsetkowej,
  • aktywować aplikację PeoPay lub serwis internetowy Pekao24,
  • posiada lub zawrzeć umowę o kartę kredytową dla Klienta Detalicznego najpóźniej w chwili zawarcia umowy o kredyt,
  • ubezpieczenie nieruchomości – tutaj trzeba zgodzić się na ofertę proponowaną przez bank,
  • złożył/złoży komplet oświadczeń i zgód marketingowych.

Warto także pamiętać, że przy jednym dochodzie, czy też jednym kredytobiorcy, Pekao SA będzie wymagało ubezpieczenia na życie na 25% kwoty kredytu (raz mi się zdarzyło, że analityk wpisał w decyzji ubezpieczenie na połowę zobowiązania). Można skorzystać z ubezpieczenia, które proponuje bank, lub też dać własną polisę lub uposażyć bank z grupowego ubezpieczenia, które posiadamy np. w pracy.

Warunki cenowe Bezpiecznego Kredytu 2% w Pekao SA

Do wyboru mamy 2 opcje:
1/ marża 2,5% i prowizja 0%
2/ marża 1,99% i prowizja 1,99%

Marża ta to część oprocentowania kredytu, którą będziemy spłacać dopiero po zakończeniu okresu dopłat (pamiętajmy, że dojdzie do tego również wysokość obowiązującego wskaźnika stóp procentowych).

Zachęcam też do wejścia w poniższe linki i sprawdzenia jak wyglądają oferty Bezpiecznego Kredytu również w konkurencyjnych bankach. Można sobie na spokojnie przeanalizować co i jak i która opcja najbardziej nam odpowiada.

Bezpieczny Kredyt w PKO BP

Bezpieczny Kredyt w Alior Bank

Wnioski po szkoleniu, organizowanym przez Pekao SA dla pośredników i doradców kredytowych, przed wprowadzeniem Bezpiecznego Kredytu 2 procent

Data 1 lipca 2023, kiedy ma wystartować program Pierwsze Mieszkanie zbliża się nieuchronnie a więc banki, które chcą od samego początku oferować Bezpieczny Kredyt 2% zaczynają nam, pośrednikom finansowym czy doradcom kredytowym, robić szkolenia i wdrażać w szczegóły. Pierwszym bankiem, który przeprowadza szkolenia jest Pekao SA. Chciałbym podzielić się wrażeniami ze szkolenia z tą instytucją.

Nie będę tutaj poruszał podstawowych założeń Bezpiecznego Kredytu 2 proc., ponieważ pisałem o tym już kilka razy na blogu, można też sięgnąć po informacje ze strony bezpieczny-kredyt-poznan.pl (znajdziemy tam więcej szczegółów oraz m.in. kalkulator kredytowy na kredyt 2 procent). Tym razem skupie się na rzeczach, które dla mnie osobiście nie były jasne i o których mało mówi się w przestrzeni publicznej.

zdolność kredytowa – coś co jest chyba największą niewiadomą w programie oferującym kredyty mieszkaniowe z dopłatami. Co mogę o zdolności powiedzieć po szkoleniu w Pekao? Niezbyt wiele, w zasadzie dalej nic nie wiadomo. Do końca obecnego tygodnia Komisja Nadzoru Finansowego ma przekazać nowe wytyczne do Rekomendacji S i dopiero po tym zdarzeniu banki sprecyzują jak będzie liczona zdolność kredytowa.

-Bezpieczny Kredyt 2% startuje już za niecałe 3 tygodnie, a przedstawiciele banku sami nie do końca wiedzą jak pewne sprawy zostaną uregulowane czy rozwiązane, ponieważ nie wszystkie procedury czy wytyczne zostały wdrożone.

opłaty kredytowe, takie jak prowizja, ubezpieczenia czy gwarancja niskiego wkładu muszą być zapłacone gotówką. Nie będzie możliwości, aby dodatkowe koszty skredytować.

-dopłaty są na 120 rat (10 lat), ale oprocentowanie BK2 ustalane będzie w dwóch 5 letnich cyklach. Przed upływem pierwszej 5latki to na kliencie będzie spoczywał obowiązek, by złożyć oświadczenie z deklaracją, że dalej ma prawa do dopłat (a więc nie wynajmuje nieruchomości, nie kupił kolejnego mieszkania itd.). Będzie też konieczność podpisania aneksu.

-bardzo uważnym trzeba będzie być z zasilaniem konta. Bank sam, po naszym upoważnieniu, będzie automatycznie pobierał ratę z konta, ale to my musimy zapewnić aby były na nim środki. Wystarczy zaledwie JEDEN (!) dzień opóźnienia z ratą, aby dopłata w danym miesiącu została zawieszona i trzeba będzie zapłacić ratę jak przy normalnym kredycie. Tylko jeden dzień a może słono kosztować.

-komórkę lokatorską albo garaż będzie można skredytować kredytem 2 proc. jedynie, gdy będą przynależne do lokalu (a nie na osobnej Księdze Wieczystej)

-brak możliwości kredytowania transakcji rodzinnych. Odpada więc zakup nieruchomości w gronie najbliższej rodziny.

-na samym początku programu kredytowego z dopłatami Pekao SA nie przewiduje kredytowania w przypadku dokończenia budowy w kwocie 100 000 zł lub 150 000 zł. Możliwość skorzystania z Bezpiecznego Kredytu na dokończenie budowy w kwotach 100 lub 150 tysięcy złotych ma zostać wprowadzona, ale dopiero w późniejszym okresie.

-wg Pekao nie będzie możliwości skredytowania wykończenia na rynku pierwotnym. Dla mnie jest to kwestia do dyskusji, bo w ustawie jest mowa o zakupie czy budowie wraz z wykończeniem. Na razie Pekao będzie wykończenie kredytował Bezpiecznym Kredytem 2 proc. jedynie kiedy od dewelopera w jednej cenie kupujemy mieszkanie wykończone „pod klucz”

Jak już mówiłem do startu programu Bezpieczny Kredyt 2% nie zostało za dużo czasu a jest jeszcze wiele spraw do uregulowania. Zostałem poproszony o odpowiedź na pytanie jak przebiegają pracę nad wdrożeniem Bezpiecznego Kredytu przez Biznes Interia.

Wypowiedź dla Biznes Interia nt. Bezpiecznego Kredytu
Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Nowa ustawa deweloperska -Deweloperski Fundusz Gwarancyjny i inne nowości -Kiedy można odstąpić od umowy? -Prospekt informacyjny - więcej wiadomości i bez wnioskowania -Wzrosną ceny na rynku pierwotnym? Fotografia: Poznań, inwestycja przy ul. Bułgarskiej

Nowa ustawa deweloperska wchodzi w życie

2 lipca 2024

Od 2 lipca 2024 kończy się trwający przez ostatnie dwa...

Czytaj dalej
Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne lipiec 2024 - lukaszsroczynski.pl - foto: Poznań, widok z Collegium Altum w kierunku dzielnicy Łazarz

Kredyty hipoteczne lipiec 2024

1 lipca 2024

Banki ostrzegają przed nieuprawnionym korzystaniem z wakacji kredytowych W obecnym...

Czytaj dalej
Zmiany w FWK: mniej restrykcyjne wymagania, zwiększone limity wsparcia, korzystniejsze warunki wsparcia

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – zmiany

21 czerwca 2024

Sprawdź szczegóły zmian wprowadzonych w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Czytaj dalej
Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne czerwiec 2024 - lukaszsroczynski.pl - fotografia: Poznań (ul. Święty Marcin)

Kredyty hipoteczne czerwiec 2024

1 czerwca 2024

Od 1 czerwca korzystać można z wakacji kredytowych! Co nowego...

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję