Łukasz Sroczyński

Bezpieczny Kredyt 2 procent w PKO BP

Od 1 lipca 2023 w ofercie kilku banków możemy już znaleźć Bezpieczny Kredyt 2 procent. Banki, które na 1 lipca mają podpisaną umowę z BGK w sprawie Bezpiecznego Kredytu to Pekao SA, Alior Bank, VeloBank i PKO BP. Jako pierwszy swoją ofertę cenową ujawnił bank, który ma corocznie największy udział w sprzedaży kredytów hipotecznych, czyli PKO BP.

Marża w ofercie Bezpiecznego Kredytu zawsze będzie wynosić 2% w całym okresie kredytowania. Główne założenia BK2 pozostają niezmienne. Nie ma znaczenia ile wkładu własnego będziemy posiadali czy jakie weźmiemy dodatkowe produkty. Nie ma też znaczenia lokalizacja wybranej przez nas nieruchomości. Tutaj jest prosto i zawsze tak samo, a więc marża w wysokości 2 procent.

Różnica jest w kosztach początkowych, w zależności od wybranej oferty. PKO BP proponuje 3 różne warianty:

1/ Prowizja w wysokości 0%

W tej opcji nie płacimy prowizji, ale obowiązkowe jest wykupienie ubezpieczenia od ryzyka utraty pracy. Ubezpieczenie zawierane jest na 4 lata. Jednorazowa składka na ten okres wynosi 3,25% od kwoty kredytu, więc od każdych 100 000 zł pożyczonych pieniędzy koszt ten wynosi 3250 zł. W przypadku wystąpienia „Utraty źródła dochodu”, ubezpieczyciel wypłaci świadczenie miesięczne, o ile ubezpieczony posiada status „Bezrobotnego z Prawem do zasiłku”. Prawo do tego świadczenia uzyskujemy po 30 dniach nieprzerwanego przysługiwania statusu bezrobotnego. Maksymalnie może być 6 takich świadczeń. Po 4 latach ochrony nie mamy już możliwości kontynuowania tego ubezpieczenia. W ramach tego ubezpieczenia mamy również ochronę od poważnego zachorowania oraz pobytu w szpitalu w następstwie nieszczęśliwego wypadku. Po szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony ubezpieczeniowej zapraszam do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.

2/ Prowizja 0,5%

W tym przypadku zamiast ubezpieczenia od utraty pracy musimy skorzystać z ubezpieczenia na życie. Przy uruchomieniu kredytu zapłacimy, oprócz prowizji, składkę ubezpieczenia na rok z góry. Koszt w pierwszym roku wynosi 0,33276% kwoty kredytu, czyli za każde pożyczone 100 000 zł wychodzi 332,76 zł. Po 12 miesiącach przechodzimy na składkę miesięczną, która wynosi 0,02773% miesięcznie od salda kredytu (składka miesięczna 27,73 zł za każde 100 000 zł). Składka liczona jest od aktualnego salda, także co miesiąc ulegać będzie obniżce. Do ubezpieczenia przystępuje co najmniej jeden kredytobiorca, który nie ukończył 70 lat. Jeżeli do ubezpieczenia przystępuje 2 kredytobiorców, to każdy z nich jest ubezpieczony na 50%. Ubezpieczenie to oferuje dwa zakresy ochrony. Pierwszy zakres to śmierć kredytobiorcy, wtedy następuje całkowita spłata kredytu. Natomiast w przypadku nieszczęśliwego wypadku, który spowoduje trwałą i całkowitą niezdolność do pracy oraz samodzielnej egzystencji, PKO Życie Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. przejmie spłatę zadłużenia. Warto przed skorzystaniem z oferty ubezpieczenia szczegółowo przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

3/ Prowizja 1,7%

Prowizja tutaj jest najwyższa ze wszystkich 3 opcji. Na 100 000 zł kredytu jest to kwota 1700 zł, czyli proporcjonalnie sporo więcej. Natomiast plusem wyboru tej możliwości jest brak potrzeby wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, tak więc do bilansu nie musimy nic doliczać na poczet składki.

Na którą wersję Bezpiecznego Kredytu 2% w PKO BP najlepiej się zdecydować? Każdy musi sam się zdecydować jaki dodatkowy zakres ochrony komu się przyda. Osobiście spośród tych 3 opcji mam swojego faworyta 😉 ale zatrzymam swój wybór dla siebie, tak by każdy wybrał wg własnych preferencji.

Do kosztów początkowych doliczyć należy również opłatę za wycenę nieruchomości, którą robi bank. W przypadku mieszkania koszt wyceny wynosi 400 zł. Przy zakupie czy budowie domu jest to 700 zł. Jeżeli nie posiadamy 20% wkładu własnego i korzystamy z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego doliczyć trzeba też 1% od tej kwoty (maksymalnie 1000 zł). Prowizja na rzecz Banku od udzielonego kredytu jest płatna w dniu zawarcia umowy kredytu, tak samo jak prowizja na rzecz BGK za udzielenie gwarancji. Koszt ubezpieczenia, czy to na życie czy od utraty pracy, ponosimy w dniu uruchomienia kredytu lub jego pierwszej transzy.

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne czerwiec 2024 - lukaszsroczynski.pl - fotografia: Poznań (ul. Święty Marcin)

Kredyty hipoteczne czerwiec 2024

1 czerwca 2024

Od 1 czerwca korzystać można z wakacji kredytowych! Co nowego...

Czytaj dalej
Kredyt obrotowy dla firmy - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Kredyt obrotowy dla firmy

24 maja 2024

Czym się wyróżnia? Jakie są opcje spłaty i jak uzyskać...

Czytaj dalej
Wakacje kredytowe 2024 - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Wakacje kredytowe 2024 – zasady

7 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - najważniejsze informacje w jednym miejscu. Jak...

Czytaj dalej
Kredyt hipoteczny a rozwód -kto spłaci raty kredytu? -4 sposoby na rozwiązanie problemu z kredytem hipotecznym po rozwodzie -jak przejąć kredyt po rozwodzie? -brak zdolności kredytowej do samodzielnej spłaty po rozwodzie - co zrobić? lukaszsroczynski.pl

Kredyt hipoteczny a rozwód

14 kwietnia 2024

Jak rozwiązać problemy z kredytem hipotecznym po rozwodzie?

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję