Łukasz Sroczyński

Bezpieczny Kredyt 2 procent – zabraknie środków w 2024?

Aktualizacja 28.12.23

Wnioski o Bezpieczny Kredyt 2 procent można składać do 31 grudnia 2023 roku. To już koniec BK2 w dotychczasowej formule.

Aktualizacja 20.12.23

PKO BP i BOŚ zawieszają możliwość składania wniosków. BGK poinformował banki o konieczności zarejestrowania wniosków do 7 stycznia 2024. Zgodnie z zapowiedziami mamy już 50 tys. podpisanych umów na BK2, przekroczono więc limit zakładany do końca 2024 roku. CZYTAJ WIĘCEJ

—————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Od początku lipca nowy program Bezpieczny Kredyt 2 procent cieszy się stałym zainteresowaniem kredytobiorców. Oczywiście nowych wniosków jest zdecydowanie mniej niż na początku wakacji, gdy skumulowany popyt z wcześniejszych miesięcy spowodował, że banki, mimo ciężkiej pracy, nie dawały rady na bieżąco przyjmować wniosków i sprawnie procesować. Dopiero teraz procesy kredytowe zaczynają się normalizować, ale tak duże zainteresowanie dopłatami rodzi nowe, ważne pytanie. Co dalej z programem oferującym kredyt 2% i pulą środków przewidzianych na dopłaty do kredytów?

Bezpieczny kredyt 2% w liczbach - 63 629 złożonych wniosków, 17 548 podpisanych umów kredytowych
Bezpieczny Kredyt 2 procent w liczbach - 6,933 mld zł kwota udzielonych kredytów, 395 tys. zł średnia kwota kredytu

Popularność Bezpiecznego Kredytu 2 procent

Na początku października Ministerstwo Rozwoju i Technologii podało, że łączna wartość kredytów w BK2 wynosi prawie 7 mld a więc więcej niż zakładano.

Jak te liczby, które do końca 2023 mają jeszcze mocno wzrosnąć, mają się do rządowych przewidywań? Już można stwierdzić, że popularność Bezpiecznego Kredytu przerosła oczekiwania. Wewnątrz dokumentu „Ocena Skutków Regulacji” do Ustawy o wsparciu państwa można wyczytać:

„w szacunkach założono, że roczna liczba Bezpiecznych Kredytów 2% udzielanych w ramach rządowego programu w latach 2023-2024 wyniesie łącznie 50 tys. kredytów (biorąc pod uwagę uruchomienie programu w połowie 2023 r. przyjęto, że liczba udzielonych kredytów w 2023 r. wyniesie 10 tys., a w 2024 r. osiągnie wielkość 40 tys.). W rozkładzie popytu uwzględniono osoby, które wstrzymały się zakupem nieruchomości w 2022 r. z uwagi na wysokie stopy procentowe i po wejściu programu złożą wnioski kredytowe. Począwszy od 2025 r. wielkość bazowa rocznej akcji kredytowej, pomijająca jednorazowy skumulowany popyt, została oszacowana na poziomie 30 tys. kredytów”

Wiemy więc, że na ten i kolejny rok zaplanowano łącznie 50 tysięcy kredytów. Po 3 miesiącach trwania programu zbliżamy się do 20 000 podpisanych umów. Nowych wniosków jest już składanych oczywiście mniej niż na początku, ale cały czas przybywają. W ostatnim czasie w ciągu tygodnia podpisywanych jest ok. 2-3 tys. umów w programie. Można zatem spodziewać się, że do końca 2023 roku może być udzielonych ok. 35-40 tys. kredytów w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 procent.

Przekroczymy limity środków na BK2?

Nie można więc dziwić się licznym głosom, które twierdzą, że w 2024 może zostać mało środków w ramach dopłat. W ustawie zapisano, że na rok 2024 przewidziano 941 mln na ten cel a w ocenie skutków regulacji, że powinno to wystarczyć na ok. 50 tys. wniosków.

Zaledwie po 3 miesiącach prawie dwukrotnie przekroczono założenia, ale w myśl ustawy Pierwsze Mieszkanie w 2023 roku Bank Gospodarstwa Krajowego nie może ogłosić wstrzymania naboru nowych wniosków. Od początku stycznia jednak będą już obowiązywały limity (941 mln w 2024). Po wykorzystaniu 90% środków z puli przyjmowanie nowych wniosków zostanie wstrzymane.

Opierając się tylko na wyliczeniach i już udzielonych kredytach obawy o przyszły rok są uzasadnione.

Po fali artykułów o możliwości wstrzymania Bezpiecznego Kredytu 2% w przyszłym roku głos zabrał minister Waldemar Buda i w Radiu Plus usłyszeliśmy:

„Myśmy przewidywali regułę polegającą na tym, że budżet stworzyliśmy dla 2023 i 2024 wspólny. Nie limitujemy w żaden sposób tego, co się dzieje w 2023 r. – czyli każdy beneficjent będzie obsłużony i będzie mógł z tego skorzystać, natomiast w 2024 r. będziemy do tej sumy dokładać tyle, ile będzie potrzeba”. „My czekamy, pod koniec roku będziemy aktualizować te wartości i dosypywać środków”.

Trzeba jednak podkreślić, że jak na razie są to tylko polityczne zapowiedzi. Dzisiaj odbywające się wybory (15.10.2023) powodują, że skład rządzących jest wielką niewiadomą a jak zadecyduje nowy Sejm przekonamy się dopiero w późniejszym okresie.

Zwiększenie budżetu na dopłaty będzie wymagało zmiany w ustawie. Żeby to zrealizować, wymagana będzie zgoda nowego parlamentu i inicjatywy nowych rządzących. Skonstruowanie nowego składu rządu, prace organizacyjne na pewno trochę czasu zajmą. Następnie sam proces legislacji, który zajmie kolejny okres. Więc jeśli nawet będzie taka wola rządzących, aby zwiększyć budżet BK2, i tak może się okazać, że nowelizacja ustawy może wejść w życie przed skończeniem się środków.

Czy warto spieszyć się z Bezpiecznym Kredytem 2 procent?

Jednoznaczniej odpowiedzi nie można udzielić. Kredyt 2 proc. dla osób, które mogą z niego skorzystać jest atrakcyjny. Porównując BK2 z standardowym kredytem można zaoszczędzić setki tysięcy złotych dzięki dopłatom z budżetu.

Istnieje obawa, że z początkiem roku może środków zabraknąć. Ceny nieruchomości szaleją i są coraz wyższe (niestety, jest to skutek uboczny programu, którego większość osób się spodziewała) więc czy pośpiech jest wskazany, aby jeszcze w tym roku złożyć wniosek? Tu każdy sam musi sobie odpowiedzieć.

Przyszłości nie znamy… może pula środków zostanie zwiększona, może będzie jeszcze tańszy kredyt na 0% (program jednej z partii)? A może ceny nieruchomości nie będą tak szalały i pojawi się większa ich pula i możliwość wyboru?


Pamiętajmy jednak o najważniejszym. Atrakcyjny kredyt to tylko droga do swojej nieruchomości. Kierujmy się przede wszystkim naszym celem, czyli wyborem samej nieruchomości – w końcu to miejsce w którym będziemy mieszkali przez kolejne lata.

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Wakacje kredytowe 2024 - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Wakacje kredytowe 2024 – zasady

7 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - najważniejsze informacje w jednym miejscu. Jak...

Czytaj dalej
Kredyt hipoteczny a rozwód -kto spłaci raty kredytu? -4 sposoby na rozwiązanie problemu z kredytem hipotecznym po rozwodzie -jak przejąć kredyt po rozwodzie? -brak zdolności kredytowej do samodzielnej spłaty po rozwodzie - co zrobić? lukaszsroczynski.pl

Kredyt hipoteczny a rozwód

14 kwietnia 2024

Jak rozwiązać problemy z kredytem hipotecznym po rozwodzie?

Czytaj dalej
Kredyt #naSTART - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Kredyt #naStart – projekt ustawy

9 kwietnia 2024

Start programu zapowiedziano na drugą połowę 2024 roku.

Czytaj dalej
Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne - kwiecień 2024 - foto: Poznań (Urząd Miasta)

Kredyty hipoteczne kwiecień 2024

1 kwietnia 2024

Wakacje kredytowe już za miesiąc? Czy stopy procentowe spadną do...

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję