Łukasz Sroczyński

Bezpieczny Kredyt 2 procent – ostatnie dni na złożenie wniosku

Ostatnie dni na złożenie wniosku - Bezpieczny Kredyt 2%

Ważne aktualizacje 21.12, 22.12! 28.12!! Santander Bank Polska podał datę końca przyjmowania wniosków BK2. 22 grudnia, dzień później, o zakończeniu przyjmowania wniosków na Bezpieczny Kredyt informuje bank Pekao SA (czytaj poniżej). 28 grudnia 2023 BGK zapowiedział koniec przyjmowania wniosków o BK2 od 1 stycznia 2024.

Kredyt mieszkaniowy z dopłatami przerósł chyba najbardziej optymistycznie przewidywania. W złożonych wnioskach przekroczono już pulę pieniędzy przeznaczonych na dopłaty w 2023 i 2024 roku.

Według najnowszych danych, podanych przez Panią Agnieszkę Wachnicką – wiceprezes ZBP, na dzień 14 grudzień podpisano przeszło 50 000 umów kredytowych w ramach Bezpiecznego Kredytu a złożonych wniosków zostało przeszło 80 tys. W ostatnim tygodniu złożono prawie 8000 nowych zapytań o kredyt 2%.

Bezpieczny Kredyt 2 procent - na dzień 14 grudnia 2023 - liczba wniosków: 82 422 szt., liczba umów: 52 198 szt., liczba założonych kont mieszkaniowych: 4776 szt.

Bank Gospodarstwa Krajowego, który obsługuje rezerwację środków w ramach Bezpiecznego Kredytu poinformował, że banki mają obowiązek zarejestrować wszystkie wnioski przyjęte w 2023 r. do 7 stycznia 2024 r. „Przed tą datą BGK nie będzie publikował komunikatów o wstrzymaniu przyjmowania przez banki nowych wniosków o udzielenie bezpiecznego kredytu. W przypadku gdyby limit dopłat na 2024 r. został wyczerpany, to BGK może opublikować w BIP informację o wstrzymaniu przyjmowania wniosków przez banki kredytujące najwcześniej 8 stycznia 2024 r.”

Do kiedy można złożyć wniosek na Bezpieczny Kredyt?

Takie stanowisko BGK nie oznacza, że do 8 stycznia będzie można złożyć wniosek na BK2. Oprócz tego oficjalnego komunikatu dochodzi jeszcze polityka poszczególnych banków i każdy bank indywidualnie może zdecydować o zakończeniu przyjmowania kredytów na pierwsze mieszkanie z dopłatami.

Koniec składania wniosków na BK2 w BOŚ

Bank Ochrony Środowiska poinformował, że najpóźniejszym dniem złożenia kompletu dokumentów i wniosku jest dzień 29 grudnia 2023. Bank zostawia sobie kilka dni, aby wszystkie złożone wnioski zarejestrować.

Ostatni dzień Bezpiecznego Kredytu w PKO BP

Dzisiaj, 20 grudnia, jest ostatnim dniem kiedy można złożyć komplet dokumentów do banku PKO BP przez kanał pośredników kredytowych czy doradców finansowych. Od jutra będzie można złożyć już wniosek tylko indywidualnie w oddziale banku. Z moich rozmów z pracownikami banków wynika, że będzie potrzeba jednak trochę uporu i szczęścia, by udało się bezpośrednio złożyć wniosek. Do końca roku większość osób ma już rozpisane całe dnie na podpisywanie umów i uruchomienia kredytów.

Oficjalne stanowisko mBanku w sprawie końca BK2

Z oficjalnych komunikatów, które przekazują banki wypowiedział się jeszcze mBank, który zamierza przyjmować wnioski do dnia kiedy oficjalnie BGK oznajmi, że budżet dopłat został wykorzystany. Ważne, aby do tego dnia wniosek został zarejestrowany w systemie banku.

Aktualizacja 28.12.23 (w związku z komunikatem BGK o nieprzyjmowaniu wniosków od 1 stycznia)

Wnioski o BK2 w mBanku muszą zostać zarejestrowane do 29 grudnia 2023 do godziny 21:00.

Do kiedy BK2 w Santander?

Dzień po publikacji artykułu, 21.12 Santander Bank przesłał do pośredników i doradców kredytowych oficjalną informację o wstrzymaniu przyjmowania wniosków na Bezpieczny Kredyt 2%. Wnioski wstępne przestaną być przyjmowane od środy 27 grudnia, od godziny 10:00. Natomiast od tej samej pory 29 grudnia Santander przestanie przyjmować końcowe wnioski o udzielenie BK2. Dotyczy to procesu centralnego, nie wiadomo co z procesem oddziałowym.

Santander Bank podaje również listę dokumentów, niezbędnych do zarejestrowania wniosków:

  • Wniosek o udzielenie kredytu hipotecznego
  • Dokumenty wymagane do wnioskowania o dopłaty BGK
  • Karta identyfikacyjna klienta
  • Karta informacyjna klienta
  • Ankieta Poznaj Swojego Klienta
  • Oświadczenie PEP
  • Potwierdzenie nadania numeru PESEL dla obcokrajowców
  • Dokumenty do nieruchomości

PEKAO podaje ostateczną datę przyjmowania wniosków na kredyt 2%

Wczoraj Santander a dziś, 22.12, bank Pekao SA oficjalnie zapowiedział koniec przyjmowania wniosków na program Bezpieczny Kredyt 2 procent. Wnioski od pośredników przestaną być przyjmowane już 27 grudnia 2023. Można natomiast składać wnioski indywidualnie, w oddziałach banku Pekao SA, do czasu wydania komunikatu BGK o wstrzymaniu przyjmowania wniosków.

Czy wiadomo, kiedy pozostałe banki kończą przyjmować wnioski?

Na razie tylko te 3 banki podały oficjalne informacje do kiedy będą przyjmować wnioski, natomiast pozostałe banki milczą na ten temat. Oczywiście, u nas w branży, krążą różne plotki i wersje ale dopóki bank nie poda oficjalnego komunikatu nie warto się nimi przejmować.

Warto jednak się sprężyć, bo do 8 stycznia czasu dużo nie zostało a za kilka dni Święta, później 3 dni przed Sylwestrem, gdzie wiele oddziałów banków będzie miało okrojony skład. Trzeba pamiętać, że nie wystarczy tylko zanieść wniosek do oddziału ale musi on tez być zarejestrowany a przy oblężeniu banków nowymi wnioskami czas rejestracji może się wydłużyć.

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Kredyt na remont nieruchomości - kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny?

Kredyt na remont – gotówkowy czy hipoteczny?

19 lutego 2024

Który rodzaj kredytu na remont jest bardziej korzystny i od...

Czytaj dalej
800+ jako dochód do zdolności kredytowej? Zestawienie podejścia 8 największych banków do wpływów z programu Rodzina 800+

Czy 800+ wpływa na zdolność kredytową?

8 lutego 2024

Dzieci są dla rodziców wielką radością ale przy obliczaniu zdolności...

Czytaj dalej
Kronika Pośrednika - Kredyty Hipoteczne LUTY 2024 (na fotografii Poznań, widok z Collegium Altum w kierunku Łazarza)

Kredyty hipoteczne luty 2024

1 lutego 2024

Jaki tu spokój… Nic się nie dzieje… Prawie miesiąc minął...

Czytaj dalej
Kredyt hipoteczny a umowa B2B -B2B a zdolność kredytowa -niezbędne dokumenty -przejście na B2B a kredyt - warto? -dla programisty

Kredyt hipoteczny a umowa B2B

30 stycznia 2024

Kredyt hipoteczny na umowie B2B (m.in. dla informatyka, programisty) -...

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję