Łukasz Sroczyński

Bezpieczny Kredyt 2 procent – koniec

Koniec Bezpiecznego Kredytu 2% - od 1 stycznia BGK wstrzyma przyjmowanie wniosków o BK2

Wyczerpały się środki na dopłaty do kredytów hipotecznych w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 procent. Dzisiaj, 28 grudnia 2023, Bank Gospodarstwa Krajowego wydał w tej sprawie komunikat. BGK zapowiada, że 1 stycznia 2024 opublikuje w Biuletynie Informacji Publicznej oficjalny komunikat o wstrzymaniu przyjmowania wniosków z dopłatami.

Jest to informacja, której spodziewałem się od dawna. Już w październiku istniały silne przesłanki, że zabraknie środków na Bezpieczny Kredyt 2 procent w 2024. Na dzień 21 grudnia podpisano ponad 55 tysięcy wniosków kredytowych. Limit nie tylko na rok 2023 ale i 2024 w założeniach programu wynosił… 50 tys.

Koniec Bezpiecznego Kredytu – kto zdąży na dopłaty?

Jak informuje BGK, kredytobiorcy, których wnioski zostaną prawidłowo złożone do 31 grudnia (włącznie) uzyskają prawo do dopłat.

Część banków już wcześniej zamknęła możliwość rejestracji nowych wniosków (PKO BP, Santander i częściowo Pekao SA). Od jutra nie będzie można rejestrować wniosków o BK2 również w BOŚ. W Pekao SA wnioski możemy składać jedynie indywidualnie w oddziałach banku, możliwość złożenia wniosku przez pośrednika w tym banku przepadła 27 grudnia. Wniosek o BK2 w mBanku musi zostać zarejestrowany do 29 grudnia do godziny 21:00.

Bezpieczny Kredyt 2024?

Prawdopodobnie w III kwartale 2024 pojawi się kontynuacja Bezpiecznego Kredytu 2 procent. Kształt kolejnej odsłony programu oferującego kredyty z dopłatami jest jeszcze nieznany.

„Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadzi intensywne prace nad nową formułą wsparcia kredytobiorców. Naszym celem jest to, by nowy instrument był z jednej strony bardziej atrakcyjny dla osób o niższych dochodach i większych rodzin, z drugiej, by ograniczał jego nadużywanie przez osoby, których wysokie zarobki pozwalają na uzyskanie kredytu w zwykłej ofercie rynkowej. Istotnym założeniem jest także mniejsza presja na rynek mieszkaniowy i związany z tym wpływ na wzrost cen oraz precyzyjnie adresowana pomoc państwa” – informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Nowa forma programu ma zostać przedstawiona na początku 2024 roku. Nie znamy nazwy czy oferty programu. Kto wie, może faktycznie spełnią się przedwyborcze zapowiedzi o kredycie 0 procent?

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Kredyt na remont nieruchomości - kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny?

Kredyt na remont – gotówkowy czy hipoteczny?

19 lutego 2024

Który rodzaj kredytu na remont jest bardziej korzystny i od...

Czytaj dalej
800+ jako dochód do zdolności kredytowej? Zestawienie podejścia 8 największych banków do wpływów z programu Rodzina 800+

Czy 800+ wpływa na zdolność kredytową?

8 lutego 2024

Dzieci są dla rodziców wielką radością ale przy obliczaniu zdolności...

Czytaj dalej
Kronika Pośrednika - Kredyty Hipoteczne LUTY 2024 (na fotografii Poznań, widok z Collegium Altum w kierunku Łazarza)

Kredyty hipoteczne luty 2024

1 lutego 2024

Jaki tu spokój… Nic się nie dzieje… Prawie miesiąc minął...

Czytaj dalej
Kredyt hipoteczny a umowa B2B -B2B a zdolność kredytowa -niezbędne dokumenty -przejście na B2B a kredyt - warto? -dla programisty

Kredyt hipoteczny a umowa B2B

30 stycznia 2024

Kredyt hipoteczny na umowie B2B (m.in. dla informatyka, programisty) -...

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję