Łukasz Sroczyński

Kredyty hipoteczne listopad 2023

Kronika Pośrednika - kredyty hipoteczne listopad 2023

Co dalej z programem Bezpieczny Kredyt 2%?

Do końca 2023 zostały już tylko 2 miesiące a nie wiemy, co dalej będzie z kredytem 2 procent po sylwestrze. Czy program będzie dalej kontynuowany? Czy zostanie zawieszony z powodu wyczerpania środków? A może, zgodnie z wyborczymi obietnicami, wprowadzony zostanie kredyt 0%? Zająłem się dywagacjami na temat tych zagadnień w artykule Bezpieczny Kredyt 2 procent – czy zabraknie środków w 2024?. Zapraszam do przeczytania.

W październiku, w każdym razie u mnie w biurze, znowu więcej nowych spraw, nowych wniosków. Po spokojniejszym wrześniu znowu większy ruch w kredytach hipotecznych. Z uwagi na koniec okresu z nielimitowanym budżetem (do końca 2023) czy co raz głośniejsze obawy w mediach, ruch ten raczej będzie dalej przyspieszać.

Jak już nieraz wspominałem, wolałbym nie podejmować się wróżenia ze szklanej kuli. Prorokować tym ciężej, że nie został jeszcze wybrany nowy rząd.

Z informacji, które podała Pani Agnieszka Wachnicka – Wiceprezes Związku Banków Polskich wiemy, że medialne doniesienia o potencjalnym wstrzymaniu BK2 nie spowodowały na razie wzmożonej ilości składanych wniosków. Co tydzień podnosi się ilość podpisanych umów kredytu hipotecznego z dopłatami. Na dzień 26 października zostało zawartych już 27 696 umów kredytowych.

Bezpieczny Kredyt 2% - stan na dzień 26 października 2023. Liczba wniosków: 62 929. Liczba umów: 27 696

Kolejna obniżka stop procentowych?

GUS podał wstępną inflacje za październik. Zgodnie z przewidywaniami po raz kolejny inflacja rośnie teraz wolniej, niż jeszcze niedawno. W ostatnich miesiącach stopy procentowe zostały obniżone o 1pp. Zobaczymy, czy korzystniejsze odczyty inflacji za październik spowodują, że RPP na najbliższym posiedzeniu 7 i 8 listopada zdecyduje się na kolejne obniżki.

Inflacja w Polsce - zmiany od 10/2020 do 10/2023. Poziom obecny 6.5%

Nowe harmonogramy powoli powinny uwzględniać już spadek WIBOR-u, więc kredytobiorcy odczują małą ulgę w comiesięcznych ratach. Do poziomu sprzed 2-3 lat droga jednak jeszcze daleka.

WIBOR 2023 - 2023-10-30 WIBOR ON 5,69%. Spadek o ponad 1pp. od lipca 2023
Źródło: bankier.pl

Nowa oferta Santander – Bezpieczny Kredyt 2% i WIRON

20 listopada do programu Bezpieczny Kredyt 2 procent dołączy kolejny bank. I to jeden z największych banków na naszym rynku, czyli Santander. BK2 to nie jedyna nowość. Jednocześnie Santander wprowadza do umów kredytowych wskaźnik WIRON zamiast WIBOR-u. Na razie niewiadome jest jaka oferta Bezpiecznego Kredytu zostanie przedstawiona. Na sam początek listopada wiemy, że 6 listopada Santander znacząco podwyższy marże.

Marże dla oprocentowania zmiennego Santander Bank - kredyty mieszkaniowe. Klient wewnętrzny: LTV 80% i mniej 2,75 Standard/2,70 Select. LTV powyżej 80% 3,10 Standard/3,00 Select. Klient zewnętrzny: LTV 80% i mniej 4,15 Standard/4,05 Select. LTV powyżej 80% 4,50 Standard/4,40 Select

Wakacje kredytowe w 2024 projekt ustawy

Najważniejsza informacja – to czy będą wakacje kredytowe w takiej formie jak zostały zaprezentowane w projekcie będzie należała już do nowego rządu! Nic pewnego, więc nie wiemy czy WK będą i czy na pewno w takiej formie.

Natomiast zgodnie z obecnym projektem ustawy – Ci z nas, którzy mają kredyt do 400 tysięcy będą objęci wakacjami. Przy kredytach na kwotę między 400 a 800 tysięcy mogą skorzystać tylko osoby spełniające dodatkowy warunek. Jest nim stosunek raty do dochodu gospodarstwa domowego powyżej 50%. Jeśli więc mamy kredyt na kwotę 400-800 tys., którego rata jest wyższa od 50% dochodów w 2024 również będziemy mogli skorzystać z wakacji kredytowych. Pod uwagę brany będzie średni dochód z okresu ostatnich 3 miesięcy.

Warunek wakacji kredytowych moim zdaniem jest delikatnie mówiąc absurdalny. Jakakolwiek pomoc Państwa przy spłacie kredytu powinna trafiać do osób, które faktycznie tej pomocy potrzebują. Kryterium wysokości kredytu powoduje, że załapią się prawie wszystkie osoby, które brały kredyt 5, 10 czy 15 lat temu. Kilka czy kilkanaście lat temu ceny nieruchomości były znacznie niższe, przez wszystkie te lata już w miarę duża część kredytu została spłacona i wzrost WIBOR nie spowodował u tych osób aż tak wielkiego spustoszenia portfela. Projekt wyklucza z kolei osoby, które na kredyt zdecydowały się parę lat temu, przy wysokości WIBOR na poziomie 0,21%. Najbardziej to właśnie ci kredytobiorcy z „świeżymi” zobowiązaniami odczuli wzrost rat.

Zmiana w ofercie mBanku na Bezpieczny Kredyt

Aktualizacja oferty BK2 w mBanku miała miejsce na kilka dni przed 1 listopada. Na okres od 25 października do 10 stycznia 2024 bank zaproponował zrównanie oferty dla zewnętrznych i wewnętrznych klientów, obniżkę o 0,20pp. przy kredycie ekologicznym, prowizję 0% i promocję dla osób z ubezpieczeniem na życie i wpływami na konto w mBanku od minimum 5 lat. Dokładne oprocentowanie znajduje się w tabelce w podlinkowanym artykule – znów zachęcam do przeczytania.

A pogodowo oby byłby to listopad bardziej w stylu złota Polska jesień niż szaro-buro-ponuro 🙂

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Wakacje kredytowe 2024 - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Wakacje kredytowe 2024 – zasady

7 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - najważniejsze informacje w jednym miejscu. Jak...

Czytaj dalej
Kredyt hipoteczny a rozwód -kto spłaci raty kredytu? -4 sposoby na rozwiązanie problemu z kredytem hipotecznym po rozwodzie -jak przejąć kredyt po rozwodzie? -brak zdolności kredytowej do samodzielnej spłaty po rozwodzie - co zrobić? lukaszsroczynski.pl

Kredyt hipoteczny a rozwód

14 kwietnia 2024

Jak rozwiązać problemy z kredytem hipotecznym po rozwodzie?

Czytaj dalej
Kredyt #naSTART - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Kredyt #naStart – projekt ustawy

9 kwietnia 2024

Start programu zapowiedziano na drugą połowę 2024 roku.

Czytaj dalej
Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne - kwiecień 2024 - foto: Poznań (Urząd Miasta)

Kredyty hipoteczne kwiecień 2024

1 kwietnia 2024

Wakacje kredytowe już za miesiąc? Czy stopy procentowe spadną do...

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję