
Bezpieczny Kredyt 2% – wstrzymanie przyjmowania wniosków?!
W piątek wieczorem, na dwa dni przed 1 października, przez Internet lotem błyskawicy dotarła informacja, że od 29 listopada Bank Gospodarstwa Krajowego wstrzymuje przyjmowanie wniosków z dopłatami z powodu wyczerpania limitu na 2023 rok. Kolportowany był poniższy printscreen.

Uspokajam, że w październiku dalej można składać wnioski o Bezpieczny Kredyt 2%. Zgodnie z ustawą, na rok 2023 nie ma przewidzianych żadnych limitów. Na drugi dzień informację tą zdementował sam BGK

Chaos w wypłatach kredytu 2 procent
Pierwszy szał z Bezpiecznym Kredytem już minął. Porównując do początku programu widzimy (pośrednicy kredytowi czy doradcy finansowi), że jest mniejsza ilość spotkań i nowych wniosków. Banki jednak dalej są zakorkowane a czas oczekiwania na decyzję jest nieprzewidywalny. Okres na wydanie decyzji zależy od regionu a nawet oddziału, w którym wniosek został złożony albo trafił do analizy kredytowej. Wypłacone mam już kredyty, które były składane w połowie sierpnia a oczekuję na te, które trafiły do banku na samym początku programu.
W którym banku proces BK2 przebiega najszybciej?
Najszybciej decyzje zaczął wydawać Alior, a teraz wydaje się, że właśnie tam najdłużej czeka się na decyzje ostateczną jak już komplet dokumentów trafi do centrali. Proces zaczyna coraz lepiej ogarniać PKO BP i w ostatnich 2 tygodniach właśnie z tego banku otrzymuję najwięcej decyzji. Kilka słów wspomnę jeszcze o mBanku, czyli kolejnej instytucji, która w swojej ofercie ma od niedawna BK2. Jeśli chodzi o proces to z mojej strony same pochwały. Złożyłem pierwszy wniosek i już po tygodniu gotowa decyzja finansowa. Jednak nie jest to bank do skorzystania dla wszystkich. Dwa główne problemy to brak gwarancji BGK (a więc zawsze trzeba posiadać min. 20% wkładu własnego) a drugą rzeczą są mało atrakcyjne warunki cenowe dla osób, które nie są wewnętrznymi klientami banku albo nie mogą skorzystać z oferty EKO.
Bezpieczny Kredyt – co w przyszłości?
Październik pewnie będzie miesiącem, kiedy banki i doradcy kredytowi chwycą oddech i uda się wyjść na prostą z procesem w bankach. Pod koniec 2023 spodziewam się, że może być „druga fala” wniosków, gdy co raz głośniej zacznie być o limitach na kolejny rok. Nie wiemy do końca jak zostanie to rozwiązane, ale istnieje obawa, że tegoroczne dopłaty zostaną ujęte w 2024 a wtedy może się okazać, że pula środków wyczerpie się bardzo szybko.
Pekao SA problemy z uruchomieniem kredytu
Ilość wniosków oraz podpisanych umów kredytowych powoduje, że pojawił się w tym banku problem z uruchomieniem kredytu. Zwyczajowo następowało to w ciągu 3-4 dni, ale teraz nawet w Pekao pojawiły się zatory i wydłużył czas oczekiwania. Dodatkowo wiele osób kupujących nieruchomość na rynku wtórnym wstrzymywało się z wypłatą kredytu, aby uniknąć zapłaty podatku PCC na rynku wtórnym. Warto podpisując akt notarialny z sprzedającym wydłużyć okres na wypłatę środków do 14 dni. Zaoszczędzimy trochę nerwów.
Wskaźnik Finansowania Długoterminowego (WFD)
Gdy wzrosła gwałtownie inflacja, wraz z nią stopy procentowe oraz wskaźnik WIBOR a raty kredytów poszybowały w górę, znowu przypomniano sobie o braku w naszym kraju kredytów mieszkaniowych o stałym oprocentowaniu. Dopiero od czerwca 2021 roku KNF wymusił na bankach, aby miał w swojej ofercie stałe oprocentowanie na minimum 5 lat. Wcześniej tylko nieliczne banki oferowały stałe raty.
Chcąc wymusić zmianę na bankach Komisja Nadzoru Finansowego powołała grupę roboczą, która ma wypracować koncepcję długoterminowego finansowania kredytów hipotecznych. Obecnie banki finansują kredyty w większości z depozytów klientów. KNF chce, aby większość opierała się na tzw. listach zastawnych. Problem taki, że rynek listów zastawnych jest w Polsce słabo rozwinięty a sam koszt dla banków jest wyższy niż z depozytów. W każdym razie pierwszy krok, aby też u nas można było zaciągnąć kredyt z ratą z góry znaną na 15 czy 20 lat do przodu, został zrobiony.
Więcej o WFD: money.pl
Bezpieczny Kredyt 2 procent – otrzymaj odpowiedź na swoje pytanie

4 października, czyli w najbliższą środę, na portalu Bankier.pl odbywa się Webinar, w którym jako ekspert finansowy biorę udział. Webinar „Bezpieczny Kredyt 2 procent – wszystko, o co boisz się zapytać” rozpocznie się o 14:00. Wziąć udział może każdy, kto wcześniej wypełni formularz rejestracyjny (na dole strony). Drugim gościem będzie Krzysztof Bontal, ceniony również przeze mnie ekspert w zakresie finansów. Całość poprowadzi dr nauk ekonomicznych i redaktor Bankiera Michał Kisiel. Zapraszam do udziału i zadawania swoich pytań, na które odpowiemy na żywo.
Wakacje kredytowe w 2024 roku
20 września premier Mateusz Morawiecki poinformował o przedłużeniu Wakacji Kredytowych w 2024 roku.
Musimy pamiętać, że na razie jest to zapowiedź polityczna. O tym w jakim kształcie, jakie kryterium dochodowe będzie brane pod uwagę zdecyduje już nowy Sejm po wyborach.
Na temat kryterium dochodowego wypowiedział się, kilka dni po premierze, prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Zaproponował on, aby to kryterium było podobne do zastosowanego w przypadku Funduszu Wsparcia Kredytobiorców a więc skorzystać mogłyby osoby, u których rata kredytu hipotecznego jest wyższa niż 50% dochodów.
Aktualizacja! 23 października zgłoszono projekt ustawy i, zgodnie z projektem, wiemy już na jakich zasadach będą wakacje kredytowe w 2024 roku.