Łukasz Sroczyński

Kredyty hipoteczne październik 2023

Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne październik 2023

Bezpieczny Kredyt 2% – wstrzymanie przyjmowania wniosków?!

W piątek wieczorem, na dwa dni przed 1 października, przez Internet lotem błyskawicy dotarła informacja, że od 29 listopada Bank Gospodarstwa Krajowego wstrzymuje przyjmowanie wniosków z dopłatami z powodu wyczerpania limitu na 2023 rok. Kolportowany był poniższy printscreen.

Informacja o wstrzymaniu przyjmowania w 2023 wniosków o udzielenie kredytu (fake news)

Uspokajam, że w październiku dalej można składać wnioski o Bezpieczny Kredyt 2%. Zgodnie z ustawą, na rok 2023 nie ma przewidzianych żadnych limitów. Na drugi dzień informację tą zdementował sam BGK

Informacja BGK - treści dotyczące wstrzymania przyjmowania wniosków o Bezpieczny Kredyt 2% są nieprawdziwe. Wnioski dalej można składać w bankach współpracujących z BGK.

Chaos w wypłatach kredytu 2 procent

Pierwszy szał z Bezpiecznym Kredytem już minął. Porównując do początku programu widzimy (pośrednicy kredytowi czy doradcy finansowi), że jest mniejsza ilość spotkań i nowych wniosków. Banki jednak dalej są zakorkowane a czas oczekiwania na decyzję jest nieprzewidywalny. Okres na wydanie decyzji zależy od regionu a nawet oddziału, w którym wniosek został złożony albo trafił do analizy kredytowej. Wypłacone mam już kredyty, które były składane w połowie sierpnia a oczekuję na te, które trafiły do banku na samym początku programu.

W którym banku proces BK2 przebiega najszybciej?

Najszybciej decyzje zaczął wydawać Alior, a teraz wydaje się, że właśnie tam najdłużej czeka się na decyzje ostateczną jak już komplet dokumentów trafi do centrali. Proces zaczyna coraz lepiej ogarniać PKO BP i w ostatnich 2 tygodniach właśnie z tego banku otrzymuję najwięcej decyzji. Kilka słów wspomnę jeszcze o mBanku, czyli kolejnej instytucji, która w swojej ofercie ma od niedawna BK2. Jeśli chodzi o proces to z mojej strony same pochwały. Złożyłem pierwszy wniosek i już po tygodniu gotowa decyzja finansowa. Jednak nie jest to bank do skorzystania dla wszystkich. Dwa główne problemy to brak gwarancji BGK (a więc zawsze trzeba posiadać min. 20% wkładu własnego) a drugą rzeczą są mało atrakcyjne warunki cenowe dla osób, które nie są wewnętrznymi klientami banku albo nie mogą skorzystać z oferty EKO.

Bezpieczny Kredyt – co w przyszłości?

Październik pewnie będzie miesiącem, kiedy banki i doradcy kredytowi chwycą oddech i uda się wyjść na prostą z procesem w bankach. Pod koniec 2023 spodziewam się, że może być „druga fala” wniosków, gdy co raz głośniej zacznie być o limitach na kolejny rok. Nie wiemy do końca jak zostanie to rozwiązane, ale istnieje obawa, że tegoroczne dopłaty zostaną ujęte w 2024 a wtedy może się okazać, że pula środków wyczerpie się bardzo szybko.

Pekao SA problemy z uruchomieniem kredytu

Ilość wniosków oraz podpisanych umów kredytowych powoduje, że pojawił się w tym banku problem z uruchomieniem kredytu. Zwyczajowo następowało to w ciągu 3-4 dni, ale teraz nawet w Pekao pojawiły się zatory i wydłużył czas oczekiwania. Dodatkowo wiele osób kupujących nieruchomość na rynku wtórnym wstrzymywało się z wypłatą kredytu, aby uniknąć zapłaty podatku PCC na rynku wtórnym. Warto podpisując akt notarialny z sprzedającym wydłużyć okres na wypłatę środków do 14 dni. Zaoszczędzimy trochę nerwów.

Wskaźnik Finansowania Długoterminowego (WFD)

Gdy wzrosła gwałtownie inflacja, wraz z nią stopy procentowe oraz wskaźnik WIBOR a raty kredytów poszybowały w górę, znowu przypomniano sobie o braku w naszym kraju kredytów mieszkaniowych o stałym oprocentowaniu. Dopiero od czerwca 2021 roku KNF wymusił na bankach, aby miał w swojej ofercie stałe oprocentowanie na minimum 5 lat. Wcześniej tylko nieliczne banki oferowały stałe raty.

Chcąc wymusić zmianę na bankach Komisja Nadzoru Finansowego powołała grupę roboczą, która ma wypracować koncepcję długoterminowego finansowania kredytów hipotecznych. Obecnie banki finansują kredyty w większości z depozytów klientów. KNF chce, aby większość opierała się na tzw. listach zastawnych. Problem taki, że rynek listów zastawnych jest w Polsce słabo rozwinięty a sam koszt dla banków jest wyższy niż z depozytów. W każdym razie pierwszy krok, aby też u nas można było zaciągnąć kredyt z ratą z góry znaną na 15 czy 20 lat do przodu, został zrobiony.

Więcej o WFD: money.pl

Bezpieczny Kredyt 2 procent – otrzymaj odpowiedź na swoje pytanie

Uczestnicząc w webinarze "Bezpieczny Kredyt 2 procent - wszystko, o co boisz się zapytać" dowiesz się m.in.:
-Jakie pułapki czekają na wnioskujących o kredyt z dopłatami?
-Ile zajmuje obecnie procedura kredytowa i czy można ją przyspieszyć?
-Czym różnią się od siebie oferty banków uczestniczących w BK2?
-Co trzeba wiedzieć, jeśli chcemy skredytować budowę domu?
-Jakie ograniczenia niesie za sobą kredyt z dofinansowaniem?

4 października, czyli w najbliższą środę, na portalu Bankier.pl odbywa się Webinar, w którym jako ekspert finansowy biorę udział. Webinar „Bezpieczny Kredyt 2 procent – wszystko, o co boisz się zapytać” rozpocznie się o 14:00. Wziąć udział może każdy, kto wcześniej wypełni formularz rejestracyjny (na dole strony). Drugim gościem będzie Krzysztof Bontal, ceniony również przeze mnie ekspert w zakresie finansów. Całość poprowadzi dr nauk ekonomicznych i redaktor Bankiera Michał Kisiel. Zapraszam do udziału i zadawania swoich pytań, na które odpowiemy na żywo.

Wakacje kredytowe w 2024 roku

20 września premier Mateusz Morawiecki poinformował o przedłużeniu Wakacji Kredytowych w 2024 roku.

„Decyzja w tej sprawie już jest. Przedłużamy wakacje kredytowe na cały przyszły rok. Będziemy stosowali kryterium dochodowe. Nie chcemy, aby mogli z nich skorzystać ci, którzy są bardziej zamożni, bardziej majętni. Ci, których stać na spłatę, niech spłacają.”

Musimy pamiętać, że na razie jest to zapowiedź polityczna. O tym w jakim kształcie, jakie kryterium dochodowe będzie brane pod uwagę zdecyduje już nowy Sejm po wyborach.

Na temat kryterium dochodowego wypowiedział się, kilka dni po premierze, prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Zaproponował on, aby to kryterium było podobne do zastosowanego w przypadku Funduszu Wsparcia Kredytobiorców a więc skorzystać mogłyby osoby, u których rata kredytu hipotecznego jest wyższa niż 50% dochodów.

Aktualizacja! 23 października zgłoszono projekt ustawy i, zgodnie z projektem, wiemy już na jakich zasadach będą wakacje kredytowe w 2024 roku.

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Kredyt hipoteczny a rozwód -kto spłaci raty kredytu? -4 sposoby na rozwiązanie problemu z kredytem hipotecznym po rozwodzie -jak przejąć kredyt po rozwodzie? -brak zdolności kredytowej do samodzielnej spłaty po rozwodzie - co zrobić? lukaszsroczynski.pl

Kredyt hipoteczny a rozwód

14 kwietnia 2024

Jak rozwiązać problemy z kredytem hipotecznym po rozwodzie?

Czytaj dalej
Kredyt #naSTART - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Kredyt #naStart – projekt ustawy

9 kwietnia 2024

Start programu zapowiedziano na drugą połowę 2024 roku.

Czytaj dalej
Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne - kwiecień 2024 - foto: Poznań (Urząd Miasta)

Kredyty hipoteczne kwiecień 2024

1 kwietnia 2024

Wakacje kredytowe już za miesiąc? Czy stopy procentowe spadną do...

Czytaj dalej
KREDYT HIPOTECZNY UMOWA ZLECENIE I UMOWA O DZIEŁO -zdolność kredytowa -jak to wygląda w 11 bankach? -czy podwyższa zdolność jako dodatek do dochodu? -niezbędne dokumenty -najważniejsze w pigułce

Kredyt hipoteczny – umowa zlecenie i umowa o dzieło

11 marca 2024

Wszystko, co najważniejsze o kredycie hipotecznym na umowie zlecenie i...

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję