Łukasz Sroczyński

Kredyty hipoteczne styczeń 2024

Wstrzymanie przyjmowania wniosków na Bezpieczny Kredyt

W Nowym Roku Bank Gospodarstwa Krajowego, zgodnie z zapowiedzią, wydał komunikaty o wstrzymaniu przyjmowania wniosków na Bezpieczny Kredyt 2% przez banki. W pierwszym z nich BGK informuje nas, że łączna wysokość (wprowadzonych do systemu ewidencji) dopłat prognozowanych rocznych kwot dopłat w 2024 osiągnęła 90%. W drugim dowiadujemy się, że osiągnięto już 75% kwoty dopłat przewidzianych na lata 2025-2032. W związku z tym od 2 stycznia 2024 banki mające w ofercie Bezpieczny Kredyt 2% wstrzymują przyjmowanie nowych wniosków na kredyty z dopłatami.

Bezpieczny Kredyt przerósł oczekiwania

Takiego sukcesu programu z dopłatami do rat chyba nikt się nie spodziewał. W Ocenach Skutków Regulacji przewidywano, że w pierwszych dwóch latach programu skorzysta z niego ok. 50 000 osób. Już w 2023 podpisano 55 797 umów kredytowych w ramach BK2. Do 21 grudnia wpłynęło aż 94 121 wniosków. Rekord padł tydzień przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy do banków wpłynęło prawie 12 tysięcy nowych wniosków.

Na większe podsumowanie Bezpiecznego Kredytu 2 procent przyjdzie jeszcze czas. Już teraz widać gołym okiem, że program odcisnął duże piętno na rynku kredytów hipotecznych oraz niestety na wysokość cen nieruchomości.

Nowy Bezpieczny Kredyt 2024 – zapowiedź

Aktualizacja. Kilka dni po publikacji artykułu wiemy już więcej o następcy BK2. Więcej -> zapowiedź programu Mieszkanie na Start (kredyt 0 procent – 1.5 procent).

—————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Bezpieczny Kredyt w zeszłym roku jeszcze się nie skończył a nowy Rząd już zapowiedział kolejny. 28 grudnia 2023 MRiT poinformowało, że zabezpieczył środki w budżecie w 2024 na nowy program. Ma to być kolejny program, którego celem będzie pomoc Polakom w zakupie pierwszego mieszkania lub domu. Na razie znamy tylko ogólne informacje. W zapowiedziach można usłyszeć, że nowy program będzie bardziej korzystny dla osób, które mniej zarabiają oraz premiować ma osoby posiadające dzieci. Z programu mają być wykluczone osoby dobrze zarabiające, które stać na wzięcie standardowego kredytu na nieruchomość. W komunikacie z końca grudnia pojawiły się zapewnienia o przedstawieniu projektu programu na początku roku 2024. Mają także odbyć się konsultacje społeczne. Ze względu na proces legislacyjny nowy Bezpieczny Kredyt wystartuje nie wcześniej niż za 4 miesiące.

Wakacje kredytowe

Styczeń 2024 będzie miesiącem pracy Rządu nie tylko nad nowym Bezpiecznym Kredytem a również wakacjami kredytowymi. Sama idea taka jak przy poprzedniej edycji z lat 2022-2023, pojawiły się jednak zmiany. Przede wszystkim kryterium dochodowe, w postaci RdD (Rata do Dochodu) powyżej 35% za okres ostatnich 3 miesięcy. Więcej o obecnie opiniowanej nowelizacji ustawy i o tym jak obliczyć RdD w artykule „Wakacje Kredytowe 2024 – nowelizacja ustawy„.

Kredyty hipoteczne bez BK2

Ciekawe dane podał Jan Dziekoński z FLTR.PL. Pokazał wykres obrazujący rynek kredytów hipotecznych bez programu BK2. W ostatnich miesiącach kredyty z dopłatami na pierwsze mieszkanie stanowiły przeszło połowę wszystkich udzielonych kredytów hipotecznych. Po odjęciu BK2 rynek hipotek już tak dobrze nie wygląda.

A w Nowym Roku życzę wysokiej zdolności kredytowej, niskich stóp procentowych i dwunastu miesięcy wakacji kredytowych w roku 😉

Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne czerwiec 2024 - lukaszsroczynski.pl - fotografia: Poznań (ul. Święty Marcin)

Kredyty hipoteczne czerwiec 2024

1 czerwca 2024

Od 1 czerwca korzystać można z wakacji kredytowych! Co nowego...

Czytaj dalej
Kredyt obrotowy dla firmy - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Kredyt obrotowy dla firmy

24 maja 2024

Czym się wyróżnia? Jakie są opcje spłaty i jak uzyskać...

Czytaj dalej
Wakacje kredytowe 2024 - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Wakacje kredytowe 2024 – zasady

7 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - najważniejsze informacje w jednym miejscu. Jak...

Czytaj dalej
Kredyt hipoteczny a rozwód -kto spłaci raty kredytu? -4 sposoby na rozwiązanie problemu z kredytem hipotecznym po rozwodzie -jak przejąć kredyt po rozwodzie? -brak zdolności kredytowej do samodzielnej spłaty po rozwodzie - co zrobić? lukaszsroczynski.pl

Kredyt hipoteczny a rozwód

14 kwietnia 2024

Jak rozwiązać problemy z kredytem hipotecznym po rozwodzie?

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję