Łukasz Sroczyński

Kredyty hipoteczne marzec 2024

Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne - marzec 2024 - lukaszsroczynski.pl - foto: Poznań, Bałtyk

Rekordowy styczeń w hipotekach

"Rekord w kredytach hipotecznych w raporcie @grupabik za styczeń! 
-25 tys. sztuk
-na kwotę 10,299 mld
-wzrost ilościowy 01/23 - 01/24 304,29%
-wzrost wartościowy o 403,4%

Swój osobisty rekord również polubiłem. Na następne takie wyniki przyjdzie nam długo poczekać."

+wykres dynamiki sprzedaży kredytów mieszkaniowych

źródło: Twitter LukaszFinanse

Styczeń 2024 okazał się rekordowym w całej historii miesiącem pod względem wartości udzielonych kredytów hipotecznych. Po raz pierwszy w jednym miesiącu udzielono kredytów na kwotę powyżej 10 mld zł. Wpływ na taki wynik miał zakończony 2 stycznia Bezpieczny kredyt 2 procent oraz rosnące ceny nieruchomości.

– W styczniu br. wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych przekroczyła 10 mld zł i tym samym była największa w historii. W porównaniu do stycznia 2023 r. (2,05 mld zł) wartość tegorocznej styczniowej akcji kredytowej wzrosła aż pięciokrotnie – mówi Sławomir Nosal, kierownik Zespołu Analiz Biura Informacji Kredytowej.

– Rekordowy styczniowy wynik, to efekt sukcesywnego procedowania wniosków w ramach ubiegłorocznego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Co prawda, wnioski na te kredyty można było składać tylko do końca grudnia 2023 r., ale w przypadku kredytów mieszkaniowych proces kredytowy w bankach trwa 1 – 2 miesiące od złożenia wniosku. W związku z tym uruchomienie wnioskowanych w grudniu ub.r. kredytów, odbywa się w styczniu i nadal w lutym – wyjaśnia Sławomir Nosal.

Co z wakacjami kredytowymi 2024?

Zgodnie z zapowiedziami marzec miał być pierwszym miesiącem kiedy będzie można skorzystać z wakacji kredytowych i zawiesić ratę. Ten termin jak na razie jest niespełniony a co chwilę można przeczytać o różnych propozycjach z rządu. Kilka dni temu pojawiły się informacje, że wakacji kredytowych w ogóle może nie być, jeśli inflacja nie będzie wysoka, czyli spadnie do poziomu 3,5%. Wczoraj jednak minister finansów zapewnił, że wakacje kredytowe nie są wycofywane przez rząd, tylko rozważa się różne warianty.

– Pan premier zwrócił się o analizę dodatkowych scenariuszy, dodatkowych wariantów wakacji kredytowych. I mogę potwierdzić, że na najbliższej Radzie Ministrów te wakacje kredytowe pojawią się. I będzie to wariant bardziej korzystny dla kredytobiorców – powiedział minister finansów Andrzej Domański.

Na razie ustawa trafiła ponownie do analiz w Ministerstwie Finansów. Z kontrpropozycją wystąpiły same banki, które przedstawiły pomysł, aby kwotę 2,5 mld złotych (szacowany koszt wakacji kredytowych) przekazać na wsparcie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Aktualizacja 5.03! Rada Ministrów zatwierdziła zmiany w projekcie dotyczących wakacji kredytowych. Premier Tusk w wygłoszonym komunikacie zapowiedział, że wakacje kredytowe 2024 dostępne będą od 1 maja. Ma być możliwość zawieszenie raty dwukrotnie w okresie od 1 maja do 30 czerwca oraz po 1 razie na pozostałe kwartały a więc łącznie 4 razy. Załapie się też trochę więcej osób, niż zapowiadano to wcześniej, ponieważ minimalne RdD ma wynosić 30 a nie 35 procent. Tutaj więcej o wakacjach kredytowych 2024.

Kiedy będzie Kredyt na Start 0 procent?

Na dzisiaj znamy tylko ogólny zakres nowego programu z dopłatami do rat kredytu. Poza tą zapowiedzią oraz odbywającymi się konsultacjami wiele więcej nie wiemy. Kredyt na start 0% miał być pierwotnie kontynuatorem Bezpiecznego Kredytu 2% i wystartować miał w kwietniu 2024. Później była mowa o pierwszym półroczu a ostatnio wspomina się o jesieni. Dopóki nie będzie nawet projektu ustawy trudno wyrokować kiedy i czy w ogóle program się pojawi. Z jednej strony kredyt 0 procent był jedną z obietnic wyborczych a z drugiej nowy rząd widzi jak wzrosły ceny nieruchomości z powodu BK2.

Ceny mieszkań dalej w górę

Bezpieczny Kredyt 2 procent już się zakończył, ale jego wpływ na wzrost cen nieruchomości wciąż jest niezaprzeczalny. Najnowszy raport AMRON pokazuje, że w ostatnim kwartale ceny nieruchomości dalej rosły. „Liderem” wśród największych miast został mój Poznań, gdzie wzrost cen transakcyjnych był na poziomie 7,4 procenta.

Dopóki nie będzie wiadomo co z nowym programem Kredyt na Start 0proc., nie powinno być większych ruchów cen mieszkań. Powoli odbudowuje się podaż i sporo osób czeka co będzie dalej z dopłatami do kredytu. Jak kredyt na start wystartuje to możemy spodziewać się dalszego wzrostu cen. Gdyby jednak jedna z obietnic wyborczych nie została spełniona i kredytu z dopłatami nie będzie to, patrząc na zachodnią Europę, możemy spodziewać się, że rynek nieruchomości pozbawiony „kroplówki” może zanotować korektę.

Spadek ilości aktywnych kredytów hipotecznych

Pomimo BK2, w ramach którego już w 2023 podpisano ok. 50 tysięcy nowych umów kredytowych, spadła ilość wszystkich aktualnie spłacanych kredytów hipotecznych. Porównując liczbę czynnych kredytów z całego 2023 do roku 2022 widzimy spadek o 3,13%, czyli 73 994 umów. Przełożyło się to na spadek ogólnej wysokości kredytowanych środków w Polsce o 3,38%. W przełożeniu na liczby, jesteśmy zadłużeni na mniej o 16,74 mld złotych.


Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Nowa ustawa deweloperska -Deweloperski Fundusz Gwarancyjny i inne nowości -Kiedy można odstąpić od umowy? -Prospekt informacyjny - więcej wiadomości i bez wnioskowania -Wzrosną ceny na rynku pierwotnym? Fotografia: Poznań, inwestycja przy ul. Bułgarskiej

Nowa ustawa deweloperska wchodzi w życie

2 lipca 2024

Od 2 lipca 2024 kończy się trwający przez ostatnie dwa...

Czytaj dalej
Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne lipiec 2024 - lukaszsroczynski.pl - foto: Poznań, widok z Collegium Altum w kierunku dzielnicy Łazarz

Kredyty hipoteczne lipiec 2024

1 lipca 2024

Banki ostrzegają przed nieuprawnionym korzystaniem z wakacji kredytowych W obecnym...

Czytaj dalej
Zmiany w FWK: mniej restrykcyjne wymagania, zwiększone limity wsparcia, korzystniejsze warunki wsparcia

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – zmiany

21 czerwca 2024

Sprawdź szczegóły zmian wprowadzonych w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Czytaj dalej
Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne czerwiec 2024 - lukaszsroczynski.pl - fotografia: Poznań (ul. Święty Marcin)

Kredyty hipoteczne czerwiec 2024

1 czerwca 2024

Od 1 czerwca korzystać można z wakacji kredytowych! Co nowego...

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję