Łukasz Sroczyński

Kredyty hipoteczne lipiec 2023

Kredyty hipoteczne lipiec 2023

Startuje Bezpieczny Kredyt 2 procent

Początek pierwszego, wakacyjnego miesiąca to na pewno wzmożony okres pracy dla osób zatrudnionych w oddziałach banków i dla ekspertów kredytowych czy doradców finansowych. Od 3 lipca, po miesiącach oczekiwań i nowelizacji ustawy można składać wnioski na kredyt hipoteczny z dopłatami.

Dopiero kilka dni temu pierwsze banki podpisały umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Od poniedziałku 3 lipca wniosek o Bezpieczny Kredyt 2 procent można złożyć w oddziałach PKO BP, Pekao SA, Alior Bank oraz VeloBank. Do pierwszych trzech banków wnioski kredytowe można składać w oddziałach oraz u pośredników kredytowych/doradców finansowych. Ostatni bank (Velo) sprzedaż prowadzi tylko przez własne placówki, bez korzystania z pośrednictwa.

Wszyscy – kredytobiorcy, pracownicy banków, pośrednicy finansowi, doradcy kredytowi musimy być gotowi na małe zamieszanie spowodowane szybkim wprowadzaniem Bezpiecznego Kredytu w życie. Zdecydowanie musimy uzbroić się w cierpliwość. 29 czerwca pierwsze dwa banki podpisały umowę z BGK a już od 3 lipca można sprzedawać kredyty z dopłatami. Na sam początek lipca nie ze wszystkich banków mamy jeszcze wnioski, kalkulatory do obliczania zdolności kredytowej. Jeśli już są to sami widzimy, że zawierają błędy. W lipcu kawę, którą uwielbiam, zastąpię chyba melisą 🙂

Pierwsze umowy kredytowe z WIRONem

Informowałem już, że od 26 czerwca pierwszy bank zaproponował kredyty hipoteczne z nowym wskaźnikiem WIRON. Jest więc szansa, że pod koniec lipca podpisane zostaną pierwsze umowy i wypłacone pierwsze kredyty oparte o ten wskaźnik. Sam WIRON jest niższy od WIBORu, ale bank ING zmieniając wskaźnik w umowach kredytowych podniósł marże o 70 p.p.. Korzyść z niższych notowań wskaźników nie będzie zatem aż tak pozytywnie widoczna i odczuwalna.

Brak PCC co raz bliżej

W czerwcowych obradach Senat naniósł poprawki do „Ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw”.

Ustawa 6 lipca z powrotem wraca do Sejmu, następnie idzie do Prezydenta. Realnym terminem wprowadzenia w życie braku PCC wydaje się połowa sierpnia. Jeśli więc teraz ktoś przymierza się do zakupu nieruchomości na rynku wtórnym warto te terminy wziąć pod uwagę i termin przeniesienia własności odpowiednio długo wyciągnąć, aby nie zapłacić podatku od czynności cywilnoprawnych. Pozwoli to zaoszczędzić kilka/kilkanaście tysięcy złotych od nabycia nieruchomości.

Refinansowanie kredytów o okresowo stałej stopie procentowej

Dzisiaj, kiedy WIBOR od kilku miesięcy stoi stabilnie niestety na wysokim poziomie, temat niezbyt popularny. Wszyscy mamy jednak nadzieję, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie rosła w znaczenie mniejszym tempie i pojawi się możliwość zmniejszenia stopy procentowej przez Radę Polityki Pieniężnej. Wtedy pewnie część osób, która posiada kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem, zainteresuje się opcją jak zmniejszyć oprocentowanie kredytu. W niedawno skierowanym piśmie do banków swoje zdanie wyraził Urząd Komisji Nadzoru Finansowego i dał wytyczne bankom. UKNF dopuszcza możliwość zmniejszenia oprocentowania czy refinansowania do innego banku na korzystniejsze oprocentowanie – ale tylko na nowe stałe oprocentowanie. UKNF wypowiedział się, że nie widzi możliwości, żeby była opcja przejścia na raty zmienne w trakcie okresu spłaty stałego oprocentowania.

Choć, z racji pracy jako pośrednik kredytowy i sporej ilości klientów oraz ogólnego zamieszania spowodowanego wprowadzaniem Bezpiecznego Kredytu 2%, sam nie planuję dłuższego urlopu, psem ogrodnika nie będę i wszystkim urlopowiczom życzę udanych wakacji. Naładujcie akumulatory i wracajcie do Poznania, czy innej miejscowości z której pochodzicie, wypoczęci i uśmiechnięci 🙂


Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Webinar o Bezpiecznym Kredycie 2 procent - zapowiedź (bankier.pl)

Bezpieczny Kredyt 2 procent – wszystko, o co boisz się zapytać

22 września 2023

Na portalu finansowym Bankier.pl 4 października 2023 będzie Dniem mieszkaniowym....

Czytaj dalej
"Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok" "lukaszsroczynski.pl" pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Wakacje kredytowe 2024 – zapowiedź

20 września 2023

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o przedłużeniu wakacji kredytowych na kolejny,...

Czytaj dalej
Bezpieczny Kredyt w mBanku

Bezpieczny Kredyt 2 procent w mBanku

14 września 2023

Od dzisiaj mBank to kolejny bank, który w swojej ofercie...

Czytaj dalej
Obniżka stóp procentowych o 0.75pp. do poziomu 6,00% - jak wpłynie na raty kredytu (hipotecznego?) Wykres przedstawiający stopę referencyjną NBP na przestrzeni lat

Spadek stóp procentowych – jak wpłynie na raty kredytu hipotecznego?

11 września 2023

Rada Polityki Pieniężnej na czele z Prezesem Glapińskim zaskoczyła wszystkich....

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję