Łukasz Sroczyński

Kredyty hipoteczne czerwiec 2024

Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne czerwiec 2024 - Poznań

Na początku poprzedniego miesiąca byłem na krótkim urlopie, stąd „przerwa majowa” w kronikach pośrednika 🙂

Kredyt #naStart zagrożony?

Proceduralnie zmian żadnych nie ma – projekt ustawy „o kredycie mieszkaniowym #naStart” znajduje się w Senacie, gdzie trwają kolejne konsultacje, które skończyć się miały na koniec maja.

Współpracownicy stoją okoniem?

Kilka dni temu ostrą krytykę programu wypowiedział lider Polski 2050 Szymon Hołownia: „Nigdy więcej programów typu Bezpieczny kredyt 2 proc., który wzbogacił deweloperów w metropoliach i doprowadził do wzrostu cen w całej Polsce. To oznacza także sprzeciw dla kredytu 0 proc. Polska 2050 nie poprze tego pomysłu”

Od początku przeciwna kredytowi 0 procent jest Lewica, która w swoim programie postawiła na budownictwo pod tani najem. Tak więc w koalicji rządzącej może zabraknąć głosów do wprowadzenia #naStart, chyba że pomocną dłoń poda… opozycja.

Pakt „z diabłem” KO w sprawie kredytu #naStart?

Na głosy Konfederacji Koalicja Obywatelska nie ma co liczyć, ale nie ma jasnej deklaracji jak zachowa się PiS.

Członkowie Prawa i Sprawiedliwości nie wykluczają poparcia ustawy. Poniżej przypomnienie, kto głosował za Bezpiecznym Kredytem 2%. Okazuje się, że nie byłby to pierwszy raz, kiedy zwaśnione partie popierają projekt ustawy o dopłatach do kredytów.

Głosowanie nr 90 na 74. posiedzeniu Sejmu dnia 14-04-2023 r. o godz. 18:17:31
Pkt. 17 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe (druki nr 3096, 3096-A, 3122 i 3122-A)
głosowanie nad całością projektu.

Głosowało - 449 posłów
Za - 386
Przeciw - 48
Wstrzymało się - 15
Nie głosowało - 11

Klub/koło / liczba członków / głosowało / za / przeciw / wstrzymało się / nie głosowało
PiS / 228 / 225 / 222 / 3 / - / 3
KO / 126 / 123 / 123 / - / - / 3
Lewica / 44 / 42 / - / 28 / 14 / 2
KP / 24 / 24/ 24 / - / - / -
Konfederacja / 9 / 9 / - / 9 / - / -
Polska2050 / 6 / 5 / - / 5 / - / 1
Porozumienie / 4 / 4 / 4 / - / - / -
Kukiz15 / 3 / 3 / 3 / - / - / -
LD / 3 / 3 / 3 / - / - / -
PS / 3 / 2 / 2 / - / - / 1
Wolnościowcy / 3 / 3 / - / 3 / - / -
niez/ / 7 / 6 / 5 / - / 1 / 1

Ale czy w przypadku kredytu na start rządzący również mogą liczyć na głosy opozycji? To pewnie okaże się po wyborach do europarlamentu. Pamiętajmy, że za kilka dni, 9 czerwca odbędą się wybory i część głosów, które teraz słyszymy może być grą wyborczą. W każdym razie, sam program wprowadzający kredyty 0 procent, 0.5 procent, 1 procent oraz 1.5 procent jest w powijakach i jeśli już wystartuje, to raczej pod koniec roku albo na początku 2025 roku.

Zastrzeżony PESEL – obowiązek od 1 czerwca 2024

O tym, że można i powinno się dla własnego bezpieczeństwa zastrzec numer PESEL pisałem już w jednym z wcześniejszych wpisów. Od 1 czerwca 2024 instytucje finansowe w Polsce mają już obowiązek sprawdzić Twój numer PESEL przed udzieleniem pożyczki lub podpisaniem umowy kredytowej. Oznacza to, że jeśli zastrzeżesz swój PESEL i ktoś weźmie na Twoje dane np. niechciany kredyt, instytucja która go udzieliła, nie będzie mogła dochodzić z tego tytułu roszczeń.

Z informacji, które uzyskałem w bankach pracownik ma obowiązek przed podpisaniem umowy kredytowej sprawdzić, czy PESEL nie jest zastrzeżony w bazie. Będę przed podpisaniem umowy jeszcze wszystkim klientom o tym przypominał, ale z godzinę przed umową warto już odblokować PESEL. Najszybciej można cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL w mObywatel, gdzie w ciągu kilku minut status zostaje odświeżony. W przypadku, gdyby system się zawiesił albo z jakiś powodów nie udało się cofnąć zastrzeżenia PESEL-u, nie będzie możliwe podpisanie umowy kredytowej i niestety trzeba będzie ustalić nowy termin.

Dotyczy to także wypłaty gotówki w ilości większej niż 3 minimalne pensje, otwarcia rachunku, sprzedaży nieruchomości oraz wyrobienia duplikatu karty SIM.

Start wakacji kredytowych

Czerwiec to pierwszy z czterech miesięcy w tym roku, kiedy można skorzystać z wakacji kredytowych. W przeciwieństwie do pierwszych wakacji kredytowych, tegoroczne nie będą takie powszechne, gdyż występuje kryterium dochodowe. O tym jakie warunki trzeba spełniać, jak poszczególne banki umożliwiają skorzystanie pisałem w osobnym wpisie. Zapraszam do przeczytania 🙂

WIRON jednak nie zastąpi WIBORu?

Jesienią 2022 roku ogłoszono, że następcą WIBORu będzie nowy wskaźnik WIRD, który z czasem zmienił nazwę na WIRON. Została ustalona ścieżka dojścia do nowego wskaźnika WIRON i w pierwotnej wersji stary wskaźnik WIBOR miał przestać być publikowany już od stycznia 2025 roku. Później termin przesunięto na koniec 2027 a teraz z nieoficjalnych informacji dowiadujemy się, że brane pod uwagę są całkowicie inne wskaźniki. Wątpliwości wobec wskaźnika WIRON wynikać mają z błędów i korekt danych użytych do jego wyliczenia.

Potwierdziły się obawy, że dołączenie dużych przedsiębiorstw do obliczania WIRON-u może być problematyczne. Firmy mają problem z odpowiednim notyfikowaniem swojego statusu, tzn. czy są dużymi, czy małymi instytucjami. To powoduje, że konieczne było dokonanie korekt wskaźnika WIRON. Wprawdzie były one symboliczne, ale jak niektórzy twierdzą, wpływa to negatywnie na jego wiarygodność. Już od jakiegoś czasu otrzymywaliśmy negatywne sygnały w tym zakresie od inwestorów zagranicznych, a pod koniec kwietnia londyńska izba rozliczeniowa LCH zawiesiła rozliczanie WIRON-u – powiedział Tadeusz białek prezes Związku Banków Polskich i przewodniczący KS NGR.

Który wskaźnik zostanie ostatecznie wybrany ma zostać ustalone w najbliższych miesiącach, może nawet w lipcu.

Wątpliwości związane z wyborem wskaźnika rodzą już pierwsze ruchy w bankach. ING Bank, który jako pierwszy wprowadził wskaźnik WIRON do swoich umów kredytowych zareagował bardzo szybko. W umowach kredytów firmowych z powrotem przywrócono WIBOR a w przypadku kredytów hipotecznych zawieszono kredyty o zmiennym oprocentowaniu, co zapewne ma związek z zamieszaniem z wprowadzaniem nowego wskaźnika.

Odbudowa podaży mieszkań

Bezpieczny Kredyt 2% „wyczyścił” rynek z mieszkań na tyle, że w grudniu zeszłego roku część moich klientów rezygnowała z zakupu przez brak atrakcyjnego dla nich mieszkania czy domu, a też ceny gwałtowanie przez program wzrosły. Co prawda w pierwszym kwartale 2024 oddano do użytkowania mniej mieszkań niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, ale optymizm może budzić ilość wydanych pozwoleń na budowę.

Tabela: mieszkania, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym

Od stycznia do końca marca 2024 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 69,03 tys. mieszkań, czyli o 32,8 proc. więcej niż przed rokiem. Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali deweloperzy (50,0 tys., wzrost o 44,6 proc. r/r) oraz inwestorzy indywidualni (17,6 tys., wzrost o 12,7 proc.).

Kredyt hipoteczny online - umów spotkanie
Wszystkie wpisy

Najnowsze wpisy

Kronika pośrednika - kredyty hipoteczne czerwiec 2024 - lukaszsroczynski.pl - fotografia: Poznań (ul. Święty Marcin)

Kredyty hipoteczne czerwiec 2024

1 czerwca 2024

Od 1 czerwca korzystać można z wakacji kredytowych! Co nowego...

Czytaj dalej
Kredyt obrotowy dla firmy - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Kredyt obrotowy dla firmy

24 maja 2024

Czym się wyróżnia? Jakie są opcje spłaty i jak uzyskać...

Czytaj dalej
Wakacje kredytowe 2024 - pośrednik kredytowy Łukasz Sroczyński

Wakacje kredytowe 2024 – zasady

7 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - najważniejsze informacje w jednym miejscu. Jak...

Czytaj dalej
Kredyt hipoteczny a rozwód -kto spłaci raty kredytu? -4 sposoby na rozwiązanie problemu z kredytem hipotecznym po rozwodzie -jak przejąć kredyt po rozwodzie? -brak zdolności kredytowej do samodzielnej spłaty po rozwodzie - co zrobić? lukaszsroczynski.pl

Kredyt hipoteczny a rozwód

14 kwietnia 2024

Jak rozwiązać problemy z kredytem hipotecznym po rozwodzie?

Czytaj dalej
Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję